stitna zlaza

Príspevok v téme: stitna zlaza
neista

mam o nieco zmensenu funkciu stitnej zlazy,no podla vysledkkov mi pani doktorka povedala ze som v norme ale ja sa stale necitim dobre ,priberam ,mam nepravidelnu stolicu ,padaju mi vlasy,bolestiva menstruacia ...,zacala som z vysledkami 8,2 a teraz mam 14,4,mozete mi poradit neviem na com som,preco neberiem nejake tabletky?

kamildu

Pricin moze byt mnoho. Ak ide o formu perifernu (pricina je v samotnej stitnej zlaze), tak je to najcastejsie sposobene na podklade chronickeho zapalu autoimunitneho. Dalej to moze byt spoosbene oziarenim oblasti krku resp. hornej casti hrudnika, po dozneni subakutnej tyreoitidy ale aj potravou bohatou na kapustu napriklad a dokonca aj prebytkom jodu v organizme. Z pricin centralnych ako som spominal, treba vylucit ochorenia hypotalamu a hypofyzy.

kamildu

Levothyroxine je synteticky pripravovany hormon stitnej zlazy, teda podstupujete substitucnu terapiu. Ta je nutna prave v pripadoch hypofunkcie stitnej zlazy, pretoze jej hormony su pre ludsky organizmus nenahraditelne.

rymovacka

Take cosi som mala, ked som mala 16 rokov, po roku liecby Euthyroxom som bola v poriadku, nevedela som, ze sa mi to zopakuje, myslela som si, ze to vtedy bolo pubertou.

kamildu

to rymovacka: V pripade znizeneho mnozstva hormonov stitnej zlazy je nutna dalsia diagnostika. Ci sa jedna o poruchu hypotalamu, hypofyzy (ich hormony ovplyvnuju cinnost stitnej zlazy). Nedostatok jodu je malo pravdepodobny. Z toho by Vam vznikla endemicka struma, teda zvacsenie ako dosledok kompenzacie. No a je nutne potom zahajenie substitucnej terapie nie vsak jodom, ale hormonmi.

rymovacka

kamildu, lekarovi prisli vysledky rozboru krvi a vravel, ze sa zda, ze mi stitna zlaza neprodukuje absolutne nic...Po tom lieku sa citim omnoho lepsie, aj ked este stale RNG nenapisal, kde sa to nachadza jod okrem soli.

RNG

inac na tvorbu cervenych krviniek nestaci len zelezo(naviac formy hrdze=roznofarebne oxidy, ktora je v typickych liekoch, co je aj tak prakticky neabsorbovatelna forma)ale aj vitamin B-6, B-12, kyselina listova, med a pripadne ine, ktorych nedostatok tak isto sposobi anemiu. Samozrejme to nie su jedine dosledkuy anemie, ale podat len zly zdroj zeleza pri anemii je samozrejme dost typicka chyba.
Inac telo velmi uspesne recirkuluje zelezo pri rozklade haemy v crevach posobenim bakterie druhu e-coli,( teda jednej z nich, ktora nie je pre nas skodliva) a teda naozajstna strata zeleza, ktoru treba doplnit je len okolo 3 mg, co je podstatne menej, nez predpokladali zo zaniku cervenych krviniek.
Prebytky zeleza v tele, o ktorych sa prakticky nepise vela su ovela skodlivejsie ako nedostatky(tj vlastne diagnozy nedostatku, nespravne odvodene z malokrvnosti vacsinou lekarov este stale)

RNG

kamildu, ak chces, aby som ti poslal literaturu na vyskumu okolo jodu a jeho ovela vacsej potrebe ptre telo, ako udavaju bezne pramene(dnes uz mylne podla lekarov vyskumnikov, co v tom robili)tak ti ich mozem poslat. Jodu treba ovela viac pre optimalnu funkciu tela, ako ho my, vnutrozemci dostavame. A z toho vyplyvaju rozne problemy okolo hormonov a enzymov(hlavne nedostatky) preto som presdveceny, ze doplnok jodu je prospesny pre kazdeho, tak ako aj selenu, zinku vitaminu C a E, pripadne v zime aj D.
Inac priamy dokaz toho je, ze Japonci(132 milionovy narod), ktori maju vyse 85 krat taku PRIEMERNU spotreebu jodu maju podstatne menej cyst, tumorov , akni a pod a nie je to rasova zalezitosat, lebo ked sa prestahuju napr do USA a zacnu jest typicku americku stravu, okamzite sa na nich objavia typicke priemerne americke problemy, od cyst, akni, roznych hrdiek a pod.
Z tohoto poznatku vychadzali aj ti spomenuti lekari- vyskumnici a zavery ich vyskumov boli ze je pre zlepsenie procesov v tele treba zvysit prijem jodu z dnesnych odporucanych 150 mikrogramov(v soli dostanes medzi 50 az 75 mcg)na hodnoty od 2 do 6 mg, co je este stale ovela menej ako japonsky priemer 12.5 mg.

A jod so svojou rolou pri tvoreni enzymov je rozhodne potrebny pri roznych exesivnych nefunkcnych tkanivach. Definitivne pri nizkej funkcii stitnej zlazy, ale pravdepodobne aj pri zvysenej, hoci to podla sucasnych modelov funkcie jodu je podla lekarov kacirsky vyrok. Nie vsak podla tych spomenutych vyskumnikov-lekarov, ktori isli do vyskumu bez predsudkov z minulosti, tj s otvorenou myslou.
Enzymi totiz maju v tele funkciu odburavat nefunkce tkaniva a strumy, cysty, hyperplazie,tumory,myomy a rozne hrcky patria do tej kategorie.
A jod podporuje a podiela sa na tvoreni enzymov.