Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Register darcov kostnej drene- máte nejaké skúsenosti s darovaním?

OptimPrime

Dobry den,prosim vas,vie mi niekto povedat ako sa odobera vzorka kostnej drene,ako to prebieha,postup,a ak by sa dali vidiet nejake fotky,video o zakroku..dakujem.

Essex

Ja som sa registrovala v zhranici. Tam to prebieha tak, z Ti domov poslu 4 palicky s namotanou vatou, a ty si nimi potries rozne miesta z vnutornej strany lic v ustach, vlozis palicky do obalky a posles nazad. Vsetko je to zadarmo. Oni to dostanu, zistia tvoj HLA kod a zaradia ta do databazy. AK niekedy v zivote sa objavi pacient, ktory ma rovnaky HLA kod ako ty, zavolaju ti a spytaju sa, ci si ochotna darovat dren. Ak ano, robi sa to 2 sposobmi, viac najdes na nete:

www.nadacialeukemie.sk

Ja som videla, ako prebieha punkcia kostnej drene, netrva to dlho a ten pan sa potom normalne zdvihol a sadol do auta a odisiel domov. Ziadne zavyjanie od bolesti.

lek

Register darcov kostnej drene je na hematologickej klinike v Petrzalke. Darca musi byt zdravy (takze treba podstupit urcite vysetrenia a odbery krvi) a musi suhlasit so zaradenim do registra. Darcovi sa urobi z krvi specialne vysetrenie tzv HLA typizacia, kde sa vlastne zistia dolezite znaky na bielych krvinkach, ktore su dolezite z hladiska darcovsta. Potom je darca zaradeny do regsitra. Vyhladavanie vhodneho darcu pre konkretneho pacienta je prave na zaklade zistenych HLA znakov, hlada sa teda draca zhodny s pacientom v tychto znakoch. Ked sa v registri vhodny darca najde, oslovi sa , ci este stale suhlasi s darcovstvom.(bohuzial sa stava aj to, ze vtedy darca odber radovanie odmietne) V sucanosti sa pouzivaju pri transplantacii najcastejsie tzv periferne kmenove bunky, ktore sa zbieraju z perifernej krvi, nie samoatna kostna dren, takze tejto procedury (odberu kostnej drene) sa uz netreba obavat.

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Register darcov kostnej drene- máte nejaké skúsenosti s darovaním? - Fórum - ZDRAVIE.sk