Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Alžbeta Bátoryová

Míla (Anas)

Svůj názor jsem již vyjádřil v diskusi na Amilka blogu. Jen ještě dodávám, že na každém šprochu pravdy trochu. Srdečně zdravím.

kekso

odporucam ti zajst do archivu v Bytci, kde su vsetky listinne dokazy o zverstvach Batoricky...videl som ich na vlastne oci, dokonca ich mam aj ofotené...ukazovala nam ich sama riaditelka...vcitane rozsudku...
...co sa tyka toho, ze vraj palatin Turzo usiloval o jej majetok je nepravda, lebo on navrhol rozdelit jej majetok medzi jej deti este pred sudom, aby nahodou po sude nedoslo ku konfiskacii majetku...kedze majetok uz bol v rukach jej vlastnych deti, tak nemohlo dojst ku konfiskacii...

XXpimky

mohla by som ťa poprosiť, či by si mi nevypísala všetky možné knihy,ktoré o nej existujú?! VEĽMI by som to potrebovala.Pošli mi to prosím na meil Twitka@azet.sk -Prosím!!!poprípadne aj iní,ktorí to vedia tiež - DAKUJEM!!!!:)

solarbikarma

žanetka dúfam že tu ešte prídeš
Od Jakubiska bol film podľa mňa prenádherný nenormálne ma štvalo že nebol nominovaný na Oskara! hlupý biznis!

Ja si myslím, že Alžbeta Báthoryová nebola vinná! na vine je cirkev , ktorá nemohla zniesť to, že bola bohatá a vplyvná. Jednoducho, že bola majetnejšia ako oni, ako cirkev. Tak na ňu našili tie veci. Kam sa dievčatá strácali, nevedno. Možno ich zkántrila samotná podlá cirkev!!
Veď len cirkev sa potom nabalila. Oni boli tí svätý, samotný film poukazuje na isté faktá ak sa hlbšie o neho budete zaujímať..ale POZOR, kniha aj film sú rozdielne...no pointa tam je takmer tá istá. no trvám na svojom- NEBOLA VINNA!!!!

HAMBA IM , HAMBA VŠETKYM KRESŤANOM!!! Boh vravel : Miluj blížneho svojho ako seba samého. alebo . Všetci sme bratia a sestri. Tak prečo potom zabíjali v minulosti naše sestry? že vraj bosorky - ženy bilinkárky, ktoré sa snažili ľudom pomôcť.....to boli riadne IQ hojdacie koníky keď ich vtedy upálili a neviem čo ešte.

K Alžbete- som jej fanúšička, veľmi ma mrzí, že musela zomrieť tak ako zomrela, že mala taký smutný životný príbeh....ale bola to úžastná žena!!
to je všetko K MôJMU NáZORU TAKžE VYLIEVAť SI SRDCE PROTI TOMUTO MôžTE AKURAT MAMKE DO UšKA....

miccka

tu su neake dokazy o jej vine:
-trýzneniu a vraždeniu sa venovala od roku 1585 až do svojho konečného uväznenia v roku 1610
-správy o jej vyčíňaní dorazili až ku kráľovi Matyášovi II., ktorý prikázal palatínovi Jurajovi Thurzovi, aby ich vyšetril
-29. decembera 1610 bola Alžbeta Báthory prichytená palatínom priamo pri čine vo svojom čachtickom sídle
-jej pomocníci priznali vinu v plnom rozsahu obžaloby a boli za svoje ohavné skutky odsúdení súdom v Bytči k trestu smrti a následne popravení
-obvinení dosvedčili, že sa Alžbeta kúpala v krvi mladých dievčat a žien, a tým si zachovávala mladosť
-priznali, že na Alžbetin príkaz unášali dievčatá a mladé ženy zo širokého okolia
-podľa týchto nezvratných svedectiev sa taktiež venovala pitvám a štúdiu zavraždených ľudských tiel. Svoje chúťky maskovala predstieraným liečiteľstvom, pri ktorom mučila svoje obete. Mnohé z nich jej „liečebnú kúru“ neprežili
-existujú záznamy, že po svojom uväznení a zamedzení prísunu čerstvej krvi viditeľne zostarla
-pred spravodlivým trestom unikla v roku 1614, kedy čakajúc na svojom hrade na súd v noci zomrela
ale tak isto su dokazy aj o nevine, ktore vyvracaju niektore predchadzajuce dokazy:
-vplyvný Alžbetin nepriateľ, palatín Juraj Thurzo, usiloval o jej majetok. Zosnoval preto podlé sprisahanie, Alžbetu uväznil a nikdy nezačal s vyšetrovaním, napriek tomu, že k tomu bol niekoľkokrát vyzvaný samotným kráľom Matyášom II.
-Alžbeta Báthory nikdy nebola riadne odsúdená a jej údajné zločiny neboli nikdy preukázané
-neexistuje žiadny dobový písaný dokument o jej zločinoch
-bola podlo, protiprávne a bez akéhokoľvek súdu uväznená na svojom Čachtickom hrade, kde v roku 1614 zomrela, sama a ponížená
-jej údajní spolupáchatelia boli kruto mučení a ich priznania boli získané právom útrpným
-po vynútenom priznaní boli okamžite popravení, aby už nemohli svedčiť v prípadnom procese
-Alžbeta bola vzdelaná a veľmi schopná správkyňa obrovského majetku a ako taká by si svojich poddaných (teda svoj majetok) z rozmaru nelikvidovala
-zabíjanie vlastných poddaných nebolo v rozpore s dobovým právom a nebolo teda považované za zločin
-v krvi sa pre jej rýchlu zrážanlivosť určite kúpať nedá
-na Čachtickom hrade, ale ani na iných panstvách rodu Báthory sa nikdy nenašli telá obetí, ktorých údajne bolo viac ako 600
nech sa paci:D mozte polemizovat... ktovie ako to bolo, pravda bude mozno niekde uprostred

žantka1987

Prečítala som o tom mnoho kníh a práve preto sa neviem rozhodnúť - lebo jedna kniha hovorí to a druhá opak. Dôkazy sú, ale ktovie či nie sú falošne?

RoterO18

hm ??...historicky dolozenee,??,mne sa velmi pacil film od Jakubiska...aa ja neviem..mysliim ze to mohlo byt aj tak....neviem..nevedela som ze su o tom historicke dokazy...ale zdalo sa mi to byt dost realny pribeh---

jajka001

k akemu nazoru chces dôjst? stalo sa to je to historicky dolozene. bola to vysokopostavena osoba a robila to preto lebo nebola v poriadku a mohla si to dovolit. vrchnosti na poddanych nezalezalo natolko aby to riesili. ved to poznas - az tak vela sa nezmenilo. zrejme trpela nejakou dusevnou poruchou - diagnozu necham radsej na psychiatra.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Alžbeta Bátoryová - Fórum - ZDRAVIE.sk