Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

sobáš v kostole

Príspevok v téme: sobáš v kostole
pennywize

Rozmýšlame nad svadbou a môj chlan by sa chcel silou mocou ženiť v kostole. Ja však nie som pokrstená. On mi hovorí, že to nie je žiadny problém. Rodičia vravia, že sa budem musieť dať pokrstiť a chodiť na nejaké skúšky k farárovi. Chcela by som vedieť, aká je pravda, napriek tomu,že sa chalana snažím od kostola odhovoriť.

gianna

Ahojte, takze na sobas v kostole je potrebne, aby aspon jeden zo snubencov bol pokrsteny. Sviatost birmovania sa podal kanonickeho prava nevyzaduje. Ak druhy zo snubencov je neveriaci alebo je pokrsteny v nejakej inej cirkvi ako katolickej (evanjelicka, rozne protestantske cirkvi..)vznika manzelska prekazka rozdielnosti kultu a katolicka stranka musi ziadat o dispenz. Dispenz od tejto manzelskej prekazky udeluje diecezny biskup a ziadost sa podava prostrednictvom farara v mieste bydliska katolickej stranky. Pri ziadosti o dispenz musi nekatolicka stranka podpisat, ze nebude branit vo vychove deti v katolickej viere. V pripade miesanych manzelstiev odporucam ist vybavovat sobas na faru minimalne 3 mesiace pred zvolenym terminom sobasa, nakolko biskupsky urad ma 3-mesacnu lehotu na vybavenie ziadosti o dispenz. V pripade, ze do troch mesiacov nepride z biskupskeho uradu ziadna odpoved, ma sa za to, ze ziadost o dispenz bola zamietnuta. No o pripade, ze by niekomu zamietli dispenz od manzelskej prekazky rozdielnosti kultu som este nepocula. :-)

nazor

suhlasim, ze to s bozkavanim je kravina... jasne ze sa pobozkat mozu, aj ked myslim ze im to farar ako v tych americkych filmoch nezaveli, ale mozu :D dokonca po dohode s orgamnistom sa da vybavit aj zahratie svadobneho pochodu :) u nas v meste to bezi tak, ze ak niekto chce svadbu v kostole, musi chodit na nauky, daju sa vybavit aj individualne ale birmovka musi byt... podotykam - u nas v meste... kazdy rok tam medzi pubertakmi postava par starych typkov co sa chcu zenit a musia mat birmovku :) osobne si myslim ze je to chore a tento pristup ma odradza od viery a zhnusil mi kostol, ale to je vedlajsie... ale poznam aj pripady kedy naozaj stacil len papier s tym, ze rodic-nekatolik podpisal ze svoje deti da pokrstit a bude ich vychovavat v krestanskej rodine a samozrejme budu mat aj prijimanie, birmovku atd... tu mi opat neda podotknut ze povazujem za chore nutit detom nieco co mozno v dospelosti ani chciet nebudu - tak ako ja... je to vysledok mojej rodiny ako mi nutili vieru, prijimanie a birmovku, ktora ma miesto toho aby ma priviedla na cestu dospeleho krestana, priviedla na cestu dospeleho a presvvedceneho ateistu....

ako tu niekto spominal ze by ho zaujimalo ako je to s krstenim deti slobodnych mamiciek, tak to presne neviem... ale kamaratova sestra sa vydavala v dost vysokom stadiu tehotestva a to len preto, ze ich uuuuzasny pan farar ich odmietol kvoli tolkemu hriechu zosobasit skor a predstavte si, ze to male chudatko, to nevinne dieta krstili ako 7mesacne, pretoze im stale odmietal dat ho pokrstit, kvoli tomu ze sa sobasili a ona bola uz tehotna... tak mi povedzte co je toto za pristup cloveka co by mal byt prikaldom lasky a pomoci k bliznemu...

uznavam, su urcite aj mili a ochotni farari, ktori vam vyhoveju, ale tych je urcite strasne malo a tak len tym co naozaj chcu svadbu v kostole zelam vela stastia a pevne nervy pri vybavovani...

katka...

To je somarina, ze sa nemozu pobozkat. Jasne, ze sa bozkavaju, ja som zatial bola len na katolickych svadbach a vsade sa bozkavali.

Liana...323

Všetko záleží len od farára. Hľadajte dovtedy, kým nenájdete niekoho, kto bude ochotný vás zosobášiť, napr. aj v inom meste. Ale na tie predsvadobné drísty budete musieť chodiť. V evanjelickom kostole sa to nemusí. A ešte niečo. Pri sobáši v katolíckom kostole sa nemôžete pobozkať... A bez bozku sobáš... čo ja viem, to by sa mi nerátalo.

dorotenka

No tak toto mi je už naozaj divné, že nemáš birmovku a si v kostole niesla na krst. Pretože ja sa v tejto brandži dosť pohybujem a počujem, resp. čítam to tu prvýkrát. To viem, napr. že kňaz nechce pokrstiť, keď rodičia nie sú zobratí, alebo sobášiť, keď jeden nieje katolík, u kňazov je to naozaj individuálne a veľmi smiešne, pretože tu sa dá naozaj hovoriť o tom, že cirkev ma v týchto záležitostiach veľkýýýý bordel a to mi povedal osobne jeden veľmi dobrý kamarát, ktorý je kňaz.

salamocka

Ku katolickemu sobasu (RK) nie je potrebne, aby boli obe stranky pokrstene. Treba vsak takyto sobas na farskom urade zacat vybavovat skor, aby sa stihol vybavit papier s nazvom dispenz. Nemusis sa krstit, nemusis nic... A ak bude sobas aj so svatou omsou, katolik moze prijimat a nekatolik, resp. nepokrsteny sa bude diiivat :)

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.