Obsedantno kompulzívna porucha

Príspevok v téme: Obsedantno kompulzívna porucha
maruska79

Ahojte. Chcela by som vedieť, či je táto porucha dedičná, za koľko môžu za ňu gény a koľko životné okolnosti, napr. výchova. Musi mať dieťa matky, čo mala OKP, automaticky túto poruchu tiež?
Keď si u malého dietaťa všimnete tieto príznaky,ako napr. opatovné zaväzovanie šnúrok, neustále zakasávanie, nepokoj, kontrolovanie, znamená to, že sa s tým narodilo? je možné sa s tým narodiť? je možné, že na dietati sa odrazila trauma matky, ktorá prežila nejakú tragédiu? Kto ma s OKP nejakú skúsenosť, napíšte mi. A ďakujem za rady. Viem, že sú nato lieky, ale nejde to aj bez nich?

maruska79

tak nato odpovedat nevie,viem rozoznat, co je este okej, ale toto sa mi niekedy nezda. opakovanie tej istej cinnosti? preto myslim, ze ide o OKP

AdamKrt

Robim v profesii, kde sa bezpecnost, pedantnost ceni... A takych profesii je vela.

Chcela by si, aby Ta operoval chirurg, ktory zabudne na polovicu ukonov ? Alebo, aby opravoval jadrovu elekraren nejaky technik, co zabudne polovicu toho co mal opravit ? Ci pekar, ktory zabudne polovicu receptu... ?

Dokonalost je v malickostiach.
S tymi snurkami - 10x je to divne. Mozes sa ho na to opytat, preco to robi a nech sa zamysla nad tym...

maruska79

myslim, ze to nie je az tak dobre, pretoze v buducnosti to moze priniest viac osohu ako uzitku, byt taky dosledny, pedantny a "dokonaly"

maruska79

no to je:), ale ta nervozita sa mi nezda, ani ten neklud...ide o to, ze tu snurku zaviaze a 10 krat rozviaze a znova zaviaze, ked si nieco oblecie, rukaviky musia byt presne po zapastie a vsetko musi byt viacmenej tip top

AdamKrt

Rozoberme si tie "priznaky"

- neustale si zavazovat snurky. Dnes su snurky casto nejake umele, ze si ich zaviazete, prejdete 300m a uz su uvolnene.

- zakasavanie kosele. Staci niekde sediet, pohnut sa a kosela nemusi dobre sediet a vykasava sa. Clovek ju da proste na svoje miesto...

- nepokoj. Dnes je nepokojna doba, plno obav a byt pokojny, to je mozno dnes uz skor vzacnejsie... :)

- kontrolovanie. A co ? Niekto ma v povahe proste bezpecnost, starostlivost, obavy. Strach je dobry, motivuje cloveka byt opatrny. Je prirodzeny. Bez neho by clovek zahynul. Stare prislovie hovori : Dvakrát meraj a raz rež. Takye kontrolovat, preverovat - je dobre.

Jednoducho je to skvely maly cloviecik... :)

AdamKrt

Myslim, ze vela ludi mava dnes hypochondriu a casto hladam a snazi sa nieco vysvetlit nejakou poruchou. Proste nieco sa da naucit, nieco sa da ovladat, alebo rozvinut do niecoho dobreho.

Na mna sedia asi vsetky priznaky OKP a nemam z toho ziadny problem a v zivote som problem nemal. Naopak som vsetko to negativne premenil v pozitivum.