Veľa modrín....Z čoho?

RNG

peto, rozdiel vo vstrebavani vyrobeneho a z ivocia izolovasneho vitaminu C(teda formy kyselina askorbova) nebol v ziadnej studii(stovky!) pozorovany. Tj zrejme neexistuje.
Co sa tyka vazby a uvolnovania, samozrejme tam rozdiely su. Ale ako som uviedol, nejedna sa o moje osobne nazory, ale udaje z vyskumnej literatury, o ktorej nemam ziadny dovod na spochybnovanie.

Peto T

Rozdiel môže byť v biologickej dostupnosti, čiže v efektivite, s akou telo dokáže využiť prijatý vitamín C. Tu asi nejaké rozdiely budú (v prospech prírodného), ale výsledky nie sú až také jasné.

Pozri lpi.oregonstate.edu

Peto T

RNG: V tomto s Tebou nebudem celkom súhlasiť. Tabletkový alebo práškový vitamín C sa môže vstrebať veľmi efektívne. Neviem, od čoho to závisí, ale najviac asi od aktuálnej potreby tela. Všetok vitamín C, ktorý sa nevstrebal, ostáva v črevách a ak je ho viac, má laxatívny účinok.

Pri tolerančnej ústnej liečbe sa užíva až do 200 gramov (200000mg) chemického vitamínu C denne, a zjavne sa vstrebe, lebo nenastáva hnačka, ktorá by za normálnych okolností nastala u niektorých ľudí už pri 3g denne.

Vplyv má aj to, či sa užíva s jedlom, a forma (kyselina askorbová vs askorbát sodný).

Zhrnuté: tvrdenie, že chemický vitamín C sa vstrebe len z 10%, je chybné.

RNG

ivka, plno vitaminov je prirodneho povodu, teda ak uznavame enzymaticke(kvasne) procesy za prirodne. Tak sa vyraba aj vitamin C napr. A absorbcia kyseliny askorbovej je od 85%(intervenalne, do 30% tabletkova forma, dokonca len 14 % s tabletiek s postupnym uvolnovanim, ktore som nikdy neodoporucal.Kapsule, kde je malo alebo vobec nie ziadne pridavky, okrem bioflavonidov je forma, ktoru odporucam, kde absorbcia je vyssia ako z tabletiek.
Ale 10% je trochu prinizko....
Pozri napr na tuto vyskumnu literaturu:
www3.interscience.wiley.com
Alebo tuto, kde dokonca maju grafy, ktore ukazuju absorbciu ako funkciu davky kyseliny askorbovej:
books.google.com

Ivka 1

Juva antioxidanty /vit.A,E,C/,lycium, dostanes aj v lekarni, maju vsak velmi nizku vstrebatelnost a telo dokaze z nich zuzitkovat max. 10% lebo su anorganickeho povodu . Flavonoidy sa nachadzaju v zelenom čaji, červenom víne, v šupke a dužine citrusových plodov, brokolici, cibuli, v šupke jabĺk, čučoriedkach, zeleri, petržlene, grepe, najmä červenom, bobuľovom ovocí, obilí, rajčiakoch a obilí.
Vitamin C je velmi dolezity,spevnuje steny ciev a zabranuje tak vylucovaniu krvi pod kozu. Velmi dobre je pitie aloe s brusnicami.

JUVA

Práve som si prečítala pár tém o modrinách..A píše sa tu o flavonoidoch,lecitine,antioxidantoch a pod.Lenže sa jaksik neviem dopátrať,či to predávajú v lekárňach..Či je to voľno predajné.Alebo sa to dá nájsť len v prírode:čiže z ovocia a táák.Doktorke sa mi už nechce s tým chodiť,lebo som raz bola a dala mi tuším užívať len vit.C.