Horucka u dojciat

Príspevok v téme: Horucka u dojciat
6fatima6

Mam 3mes. syna. Zatial nemal horucku ale co ak mu vyskoci nad 39st.? Po pouziti sirupu od teploty mu na cas moze klesnut ale opat vystupi. Viem, treba dat zabal. len sa bojim "Febrilnych kŕčov". Nemozem preventivne pri takejto teplote podat DIAZEPAN? Mam starsieho syna ten tiez ked mal teplotu tak to poriadne vyskocilo. Kazde dieta je ine a preto mam strach. Zijem v zahranici.

Hanele21

Ak mal moj synček horúčku nad 38, vždy som dávala na noc Nurofen sirup. Rýchlo zaberá a celú noc pekne spával.

Zuzkaa2

no ak nemal febrilne krce nikdy tak by som dala len liek proti bolesti, alebo rodsej cipok napriklad nurofenovy, ten dobre zabera.

Midiam

Dobry deň nieviete mi poradidiť z Vašej skúsenosti, ako dlho trvajú vysoké horčky zo zúbkov, malá ma už štvrty deň od 38,5° do 39,5°

DANYEFNY

Ahojte, môj 11 mesačný synček mal už 2x vysoké teploty - až 40 a naúčinnejší prostriedok na zníženie okrem liečikov bol zábal - okolo hrudníčka jemne obmotať plienku namočenú vo vlažnej vode, po 5-7 minutach zabal vymeniť, ak teplota neklesá opakovať aj 3x ...Keď sa teplota zrazí hneď a nečaká sa, dieťa by nemalo kŕče dostať...Je to nepríjemná situácia,keď je miminko choručké ale netreba strácať hlavu, my sme ženy- mamy, my zvládneme všetko...želám veľa zdravia a pozdravujem všetky maminky...

aknitka

áno jajka, môžeš striedať panadol s nurofenom (my sme mali panadolové čípky a nurofenový sirupček) len nikdy nesmieš zabudnúť čo si dala naposledy aby si nepodala dvakrát po sebe to isté. mne na pohotovosti povedali že môžem už po troch hodinách (malý mal vtedy 7 mesiacov), ale naša dr. mi odporučila až po štyroch. lenže keď nič nezaberá a horúčka stúpa rýchlym tempom tak sme veru dávali aj po troch. my máme obrovský problém a to že malý veľmi ale veľmi zle pije (aj keď je zdravý, nie to ešte v horúčke). to som mu musela nasilu striekačkou dávať vodičku. no otras. a to sme ani neboli chorí (tým myslím, že sme nemali starosti navyše so soplíkmi či hrdielkom) len sme mali horúčky zo zúbkov. zatiaľ sme to zažili dvakrát (malý bude mať o mesiac 2 roky).
želám všetkým len zdravé detičky. papa

6fatima6

jajka a aknitka velmi pekne dakujem!! Dufam, ze to nikdy nebudem potrebovat. Ale radsej vediet skor ako potom nieco "zvrzgat".

jajka001_

Čo robiť, ak má dieťa zvýšenú teplotu?

• vetrajte miestnosti, v ktorých sa nachádza dieťa
• dieťa neobliekajte teplo, oblečte ho do ľahkého bavlneného oblečenia a zakryte ho
ľahkou prikrývkou
• dajte dieťaťu piť čo najviac tekutín (vodu, čaj, ovocné šťavy)
• dovoľte dieťaťu, aby sa hralo, ale nedovoľte mu, aby sa veľmi namáhalo
• teplotu do 38,5 0C (v konečníku) spravidla nie je potrebné znižovať, iba ak je dieťa
veľmi podráždené; dieťa treba sledovať a merať mu teplotu každú pol hodinu
• deťom mladším ako 3 roky treba znižovať aj teplotu vyššiu ako 38 0C (v konečníku),
lebo kvôli nezrelému nervovému systému sa môžu objaviť febrilné konvulzie (kŕče z
teploty)
• teplota vyššia ako 38,5 0C (v konečníku) sa má znižovať fyzikálnymi opatreniami
a liekmi

Fyzikálne opatrenia na zníženie teploty

OVLAŽOVANIE POKOŽKY VLAŽNOU VODOU

Vyzlečené dieťa posaďte do vane s vodou do výšky 2-3 prstov, neovlažujte tvár a hlavu
• teplota vody by mala byť približne 320C – 330C
• špongiou alebo handričkou ovlažujte pokožku každé 2-3 minúty
• postup aplikovať aspoň 20 minút
• kontrolujte teplotu
• opakujte postup, kým teplota neklesne aspoň na 380C

ZÁBAL DIEŤAŤA DO VLAŽNEJ OSUŠKY

Zabaľte dieťa do vlažnej osušky alebo plienky izbovej teploty, zábal nedávajte na tvár a hlavu
• na tento zábal dajte suchú osušku alebo plachtu, nedávajte obklady na jednotlivé časti tela (dlane, chodidlá, prsia)
• dieťa nechajte v zábale 5-10 minút, nedávajte obklady z rôznych prípravkov (zemiaky, cibuľa, cvikla, alkohol)
• potom utrite dieťa suchým uterákom
• kontrolujte teplotu
• opakujte postup, kým teplota neklesne aspoň na 380C

Pre dieťa, ktoré sedí, je vhodnejšie ovlažovanie pokožky vlažnou vodou a pre dojčatá zábal do vlažnej osušky.

Kedy treba vyhľadať lekára?
• ak zvýšená telesná teplota trvá dlhšie ako 5 dní
• ak uvedenými fyzikálnymi opatreniami a liekmi sa vám nepodarí znížiť teplotu
aspoň na 37,50C meranú pod pazuchou, resp. na 380C meranú v konečníku
• ak sa objavia iné znaky a príznaky ochorenia, ktoré neustúpia do 5 dní (bolestivý
a opuchnutý hltan, zväčšené lymfatické uzliny na krku, neutíchajúci kašeľ s/alebo
bez vykašliavania, celková slabosť a únava a pod.)

jajka001_

ja som chvalabohu take riesit nemusela, ked malemu nechcela teplota klesnut ani po sirupe, tak som ho osprchovala vlaznou vodou alebo dala zabal - bol to horor, ale zabralo to.
takze ked dam malemu panadol a nezaberie tak mu mozem dat uz o tri hodiny brufen? to som nevedela myslela som ze bud to alebo to

aknitka

jajka ak teplota neklesá a vystúpi príliš rýchlo po podaní napr. paracetamolu tak nemôžeš opäť použiť v krátkej dobe tento liek ale použiješ liek s obsahom ibuprofenu (sirup Nurofen). na pohotovosti mi povedali že môžem už aj po troch hodinách, ale naša dr. mi odporučila že radšej po štyroch. rovnaký liek sa nesmie podať skôr ako po šiestich hodinách a čo urobíš ak teplota po troch hodinách opäť vystúpi? jedine to kombinovať s nurofenom. len nesmieš zabudnúť čo si dala naposledy. samozrejme že toto striedanie je krajná možnosť no my sme na ňu museli pristúpiť.

jajka001_

lieky proti teplote su volnopredajne, a bud je to sirup, alebo cipky, nie naraz, jedine ze by ti dosiel sirup a mala by si len cipky, naco to kombinovat, davaju sa s odstupom styri az sest hodin, podla toho ake su.
kulisek je taky prasok co sa dava do vody, je to proti dehydratacii, su tam nejake mineraly a tak.