Tikanie-Vykanie...Mna urazí ked mi Tikaju..čo Vy na to

Príspevok v téme: Tikanie-Vykanie...Mna urazí ked mi Tikaju..čo Vy na to
janka91j18

Ahojte Ľudia
Chalani aj Baby !!!
Mám Otázku/Otázky .........................

Mám 18rokov A vadí mi skôr uraz keď mi začnú Tikať,fakt nemyslím rovesníci alebo niekto taký starý ako ja ale taký v obchode.u doktora,proste von!!!
Keď som mala 15rokov každý my Vykal a teraz mi Tikajú ako malé deco...napr..že:Čo chceš dievčatko,aleboČo by si chcela moja,v bloku si zdravíme..ja Dobrý Deň a ony AHOJ jak decko...fuuj..alebo u Doktorky ,som bola u krčnej a tiež tikala...jak decko.
Som si už povedala keď mi začnú tikať tak ja im odpoviem ale tiež tikaním...

Alebo taka baba(50r) v obchode si kupovala vložky a ne vedela aké ma kupiť,popýtala ma poradu..ale jak deco...Hej Ty nevieš,.....tak ma to naštve

Otázka na Vás aké máte s týmto skusenosti Vy??? Urazíte sa zato ked vám tikaju???

Alebo od ktorého veku vam už netikali ale len vykali...

Ďa

sway

To murder59,
Janka mi skor pripada,ze zavidi sestricke,ze ju vnimaju ostatni dospelejsie.A pozoruje to prave na tom,ze sestre vykaju a jej nie.Napriek tomu si myslim,ze je to neslusne,ked niekto pride do styku s cudzim clovekom a zacne mu automaticky tykat.Je jedno,ci ma 18 alebo 50.A ak je tykanie spojene s drzim chovanim dotycneho,je namieste sa voci tomu ohradit - samozrejme nie zacat naspat tykat,ale napriklad takouto slusnou formulkou "prepacte,ze Vas prerusujem,ale nepamatam si,ze sme si potykali".

murder59

Ale ale bublik, precitaj si ece raz svoj aj moj prispevok!!!!
cit : "mne tykali este v 24 a prestali s tym len preto, ze som otehotnela..."
Ona tu riesi to, ze jej stale tykaju, aj ked dosiahla bozskych 18 !!!
Ano, aj mlady ludia si zasluzia slusnost, ale otazka je :" Ovladaju ju aj oni?" a za dalsie je to prave vychova mladych ludi, ktora tu "nastoluje taketo problemy" Ja kebyze niekomu odvrknem starsiemu vetou : " Co moj? Preco mi Ty tykas ? Co som ja s Tebou ... ?? " Tak by mi moj otec taku strelil, ze by ma krv zaliala...

A k tomu osloveniu slecna / pani ... Pouzivalo sa slecna, no v sucasnosti sa uz aj uradne pouziva pani ..

murder59

To SWAY :
Ano, ja sa nehadam, tak by to malo byt a aj je, ze v "uradnych stykoch" pouzivame vykanie... Tu sa jedna o to, ze totka mladej pani Janke sa nepaci, ze ked uz dosiahla vek plnoletosti, tak ocakava od okolia, ze jej budu hned vsetci vykat. Nezabudnime na to ale, ze 18 je len papierova dospelost, nie mentalna !!!
Dalsia vec v jej probleme, ze ona ocakava od okolia, v ktorom sa pohybuje ( obchod, skola, autobusar, doktorka, susedia ) uz dlhsi cas, tak je to uzsia specifikovana komunita, v ktorej su ludia na seba viac naviazany a zvyknuty a je prirodzenejsie pouzivat tykanie. A len par jedincov si vyzaduje "vykanie" aby dokazali nadradenost nad ostatnymi, a ked si nevie ziskat uctu aby jej ludia vykali, tak pak sa zacne rozculovat a utocit na okolie...
Aj v mojom okoli sa najde par jedincov ktori si nezasluzia aby som ich vobec pozdravil(ani ich nezdravim - aj ked by slusnost kazala) ale to nie je moja vina, ale ich hlupost ze sa nevedia spravat v spolocnosti a tym padom si nezasluzia ani moj respekt a uctu!
a ece sway, myslis ze sa dievca "snazi" ?? V zivote sa jej nepodari nieco dosiahnut takymto pristupom !!!
Precitaj si ece raz jej prispevky bez zaujatosti a napis mi pak prosim, ze ci je pani Janka na tolko "dospela a vyspela" aby sa jej vykalo ...

" Povedz/Napis nieco, a ja Ti poviem kto si ... "

bublik

a nemyl si vykanie s oslovenim pani... pani sa hovori, ked je zena vydata a s prejavom slusnosti to nema nic spolocne. pri mladych slobodnych zenach sa pouziva oslovenie slecna. preboha, preco sa TOTO neuci na skolach???

bublik

murder59 a preco by ludia k sebe nemohli byt slusni? mne tykali este v 24 a prestali s tym len preto, ze som otehotnela... aka hlupost! nic sa na mne ani na mojom spravani nezmenilo a ludia mi zacali vykat... pokrytecke.
ja si myslim, ze vykanie patri k zakladom slusnosti, ci uz zo strany mladsich ci starsich,

janka, nerozculuj sa nad tym, v tejto krajine sme este velmi daleko od vseobecnej slusnosti s akou som sa stretla napriklad v Anglicku, musis sa zmierit s tym, ze niektori ludia su jednoducho nevychovane hovada a ignorovat to, aj ked to cloveku niekedy naozaj pije krv. niektori ludia su slusny a niektori jednoducho neovladaju zakladne pravidla slusnosti a ucty k druhemu.
murder, toto nie je o veku, preco by sme sa nemali slusne spravat aj k mladsim? myslis si, ze mladsi si nezasluzia trochu ucty ci slusnosti? a nebol by tento svet pre vsetkych omnoho prijemnejsi, keby sme si ju navzajov zacali preukazovat?

fixka

tykat vam budu len primitivi ktori si myslia ze s vami husi pasli. ved ked vidim cudzieho cloveka ktory by uz len naoko mohol byt dospely tak mu vykam,to je slusnost. u susedy ktora ma pozna odmalicka tykanie este prezijem ale inak sorry.

sway

murder59 ale ved to naozaj nieje pekne,ked sa dievca snazi spravat zdvorilo a ostatni sa spravaju drzo.Vykanie/tykanie je vec slusnosti.Ja,ked pridem na postu,do banky,hoci aj do restiky a je tam mlada baba 18-20rocna,tiez nepoviem "daj mi prosim ta ten balik" alebo "dones mi jedalny listok".Tak nevidim dovod,preco by sa ostatni nemohli spravat tiez normalne..

murder59

Pani Janka dakujem za skvelu temu :D :D :D :D :D :D
Davno som sa nepobavil na tom, ako sa jedno male uvrestane decko, co ledva skonci strednu dokaze rozculovat nad tym, ze na svoje okolie sa sprava a posobi ece ako decko, a podla toho sa okolie aj k nemu sprava ...
Poprosim Vas, neporovnavajte tu vychovu slovakov a inych narodnosti, bo len vdaka osobam ako ste Vy, tu upada moralka ...
Si myslite ze ked dosiahnete 18 rokov, tak svet Vam bude lezat pri nohach ? Este budete musiet vela kakauka na ranajky vypit, aby ste si zasluzili od okolia respekt, a teda Vase vytuzene " vykanie "
Nezostava mi nic ine, len Vam zazelat vela sil do tohto vopred prehraneho boja...
Vela zdaru PANI JANKA ...

janka91j18

sway - Máš pravdu stou slušnosťou,že odpoveď pekne aj ten tón...to by šlo...ale keď vidíš že ten druhý sa k Tebe správa drzo,Tyká Ti..jak decku čo mám 15...ta naštve to každého..nie?

comedy - tykanie/vykanie..to jedno..id o princíp,že takto....ja im vykám a oni mne tykajú,čo sa nepoznáme..keby som im spätne tykala,ta to už problém..napríklad 30ročný mi tykal...ja mu späť tykala a už bolo zle...
Ale s tým lístkom mi je aj jedno,hlavne že zľava...aj keď

livia 56-vieš komu hovor,čo som decko keď mi tu takto vypisuješ...choď sa hrať do piesočku & hrajte sa tam na sekretárky,tam sa ti to zíde

madison - Máš úplnú pravdu,súhlasím s Tebou,rodina a známi je jedná vec ale cudzí ľudia druha...asi nebudeme si v rodine vykať...ale tých čo vidím raz za 2-3 mesiace si myslia že keď majú o pár rôčkov viac môžu mi tykať a doprosujú si ešte spätné vykanie....
Skúsim upozorniť a to tak že:POZNÁME SA?...a potom budem čakať reakciu...keď neuvedomia..ich vec..budem ignorovať...
alebo ľudia z bloku,už viem kto mi tyká...im sa nebudem zdraviť..predsa ma berú ako decko..ta decku to jedno či pozdraví či ne!!!! nech uvedomia!!
Vidno že v cudzine je iná výchova ako tu na SK..
Ďakujem za rady