RAKOVINA

Príspevok v téme: RAKOVINA
cema23

ahojte, mojej mame diagnostikovali po vybratí šošovičky "malígny melanonm", kedže pracujem v oblasti zdravotníctva a mam ukončenu zdravotnu školu viem čo to je ako sa to lieci a podobne ale ak by sa tu nasiel niekto kto si tym alebo dačím podobným prešiel napíšte prosím velmi mi to pomoze.dakujem pekne

jaja_jaja

Aj moja maminka mala túto diagnózu. Len škoda, že som vtedy nepoznala to o čom viem dnes, a som presvedčená že by jej to mohlo pomôcť.

misel711

ahoj, moja mama mala rakovinu prsnika... mala som vtedy 16.... potom sa jej to dva krat vratilo... jej sestra na to zomrela a dalsia sestra sa z toho lieci teraz... videla som skoro vsetko.. kludne sa opytaj aj na mail.. misel711@azet.sk

lek

Dolezite je, aby bolo znamienko vybrate spravne, teda, aby bol odstraneny aj potrebny lem zdravej koze okolo znamienka. Ak to bola len kozmeticka operacia, ci odstraneny len velmi uzky lem, mala by byt vykonana reoperacia tak, aby bol odstraneny dostatocny lem. O tom rozhodne onko-dermatolog, teda deramatolog, ktory dobre ovlada tuto problematiku. Dolezity je histologicky nalez - velkost znamienka, hrubka a vobec vlastnosti, ktore popise patolog, aby onko-dermatolog presne vedel posudit, ake riziko ma pacient. Dolezite je aj to, ci bola alebo nebola postihnuta regionalna lymfaticka uzlina. Ak bolo znamienko spravne a kompletne odstranene a nebola postihnuta ziadna uzlina, pacient je iba pravidlene sledovany skusenym onkodermatologom.Maligny melanom je ochorenie, ktore sa u kazdeho pacienta moze spravat inak. Niekedy je preibeh velmi agresivny, niekedy sa po rokoch objavi metastaza v uzline ci v nejakom organe, ale je vela pacientov u ktorych sa vcas a spravne odstranilo znamienko a su v poriadku.