Veľmi ťažká demencia

Príspevok v téme: Veľmi ťažká demencia
nnn

čawko, hľadám tu niekoho kto by mi vedel poradiť
pred časom otec začal zabúdať, mal akési halucinácie
psychiatrička ho poslala do nemocnice..na psychiatriu, ale tam sa mi zdá sa jeho stav oveľa zhoršil....
prišiel z nemocnice domov úplne dezorientovaný...nepoznával rodinu atď..
nebudem tu všetko rozpisovať
o pár dní nato ako ho pustili zapálil otec doma v skrini veci...-myslel si asi, že ide zakúriť do peca...takže opäť bol hospitalizovaný na psychiatrii,,,,,o 2 týždne ho preložili na doliečovák..teda na liečebňu dlhodobo chorých....ale tam sa to nejak sestričkám nepáčilo, pretože tam majú samích ležiacich pacientov..a otec chodí..-takže im to veľmi nevyhovuje,,,a idú ho prepustiť zajtra domov po 2 týždňoch,,,(pritom na doliečovaku mal byť 3-4 týždne)
problém spočíva v tom, že otcov stav je vážny..stále je úplne dezorientovaný...rozpráva z cesty...a podobne, a cez týždeň vraj chcel vyskočiť z okna( on netušil asi že je to okno)..
predstavte si v každej správe píšu lekári, že potrebuje 24-hodinovú odbornú starostlivosť..a oni ho idú prepustiť domov, aj keď sa nemá o neho kto starať
my to nezvládneme..pretože na neho treba dozerať 24 hodín...a to sa v domácom prostredí nedá
snažíme sa vybaviť nejaký ústav, ale je to hrozne ťažké, všade je veľký poradovník..a čakajú sa veľké úplatky
chcem vás poprosiť o radu, či tu niekto není s podobným problémov, alebo či niekto nevie o nejakom ústave, kde mi ho umiestnili aj bez úplatkov
nepochopím,,,ako lekár môže prepustiť pacienta,,,ktorý je v takom zdrav.stave,,,
a na psychiatriu ho už nechcú prijať...čo robiť poraďte??

house

Najdete dnes uz sukromne ustavy ale tam sa plati okolo 1000 Eur mesacne, takze ak ste zazobany tak tam mozete dat dedka.
Druha moznost je vystupit z roboty, ak pracujete, a starat sa o dedka a brat zobracenku od statu za opateru.Vezmu zivotne minimum krat dva krat 1.2 a rozdiel medzi jeho dochodkom a cislom co vyjde Vam daju mesacne.Toto je celkom vyhodne pre nezamestnanych.Stat odvadza za Vas zdravotne a dochodkove poistenie.
Alebo si najdite Ukrajinku na opateru.

Zuzka70

Ahoj to co tu pises je velmi podobne mojej mame, ktorej diagnoza je alzheimer zmiesaneho typu, demencia tazkeho stupna. Kedze som si prezila svoje od minuleho roku, ked bola hospitalizovana v nemocnici a potom sme hladali nejaky ustav, tak ti poradim : ak ho budes chciet umiestnit do akehokolvek ustavu tak vsade budes potrebovat rozhodnutie z vyssieho uzemneho celku (iba tam ti ho vydaju na zaklade ziadosti)o odkazanosti na socialne zariadenie, v preklade ze je odkazany vzhladom na zdravotny stav na 24 hodinovu starostlivost v domove socialnych sluzieb. Tam podavaju takymto pacientom presne stanovene lieky den-noc, aby im tam nevyskakovali, nebehali zmatany a podobne stavvy. Skratka maju tam opateru so stravou a odbornym dohladom lekarov. Vzor tejto ziadosti ma kazdy domov socialnych sluzieb na svojich webovych strankach. K tomu ppotrebujes vyplneny lekarom tlacivo Lekarsky nalez a podla typu demencie aj psychiatricky posudok. Bez tohto rozhodnutia ti ho nikam neprijmu.
Moja mama pocas pobytu v nemocnici prestala chodit, ostala inkontinenta (dosledok alzheimrovej choroby) a kedze sme v tej dobe nemali nic vybavene, tak sme ju umiestnili do liecebne sv. frantiska kde sa o nu velmi pekne postarali. Tam beru pacientov na kratkodobe pobyty aj na dlhodobe, aj tazke demencie. Informacie najdes na stranke www.hospic.sk, skus si tam zavolat a dohodni si stretnutie s lekarmi.
Stav tvojho otca sa bude totizto zhorsovat, tam necakaj zlepsenie, musis si rychlo vybavit to rozhodnutie aby ti ho niekde prijali. Takyto je postup od januara tohto roku. Ja mam podobny problem, takze viem co to obnasa pre rodinných príbuznych.

katka35

kolko ma otec rokov?
inak, treba pozriet aj na tie lieky a liecbu na psychiatrii, co mu naordinovali, lebo kolegyna tam bola nedavno dlhsie hospitalizovana a ze najoblubenejsia liecba su elektrosoky, co sa mi zda byt dost radikalne, ale som laik. ale iste to moze niektorym pacientom psychiku este viac rozhodit.

este by som odporucila vyhladat si na stranke dennika sme prilohu Osudy cloveciny, minule tam bol dlhy rozhovor s 1 panou co niekolko rokov opatruje bezvladnu mamu-mozno su tam spomenute aj nejake tipy co sa da vybavit v tejto suvislosti na uradoch

:)))))

tak ale ta globalna atrofia nador vylucuje a pri nadore nie je demencia, tam vzniknu priznaky vacsinou nahle a su lokalnejsie a nie take komplexne...a hlavne je treba konat co najskor, lebo si myslim ze stav sa bude dalej len zhorsovat, kvoli tym cievnym problemom, asi ma aj arteriosklerozu, vsak, ked ma s tym srdcom problemy a este aj cievnu demenciu...
fakt podla mna psychiater a lieky na ukludnenie a potom ustav....

janka24

Niekedy aj ked ma niekto v hlave nejaky nador alebo niečo mu tlači na nerv v hlave tak to može sposobovat take stavy, že to vobec nemusi suvisiet s nejakým psychickym, ale fyzickým problemom..bol na Ct vyšetrenie hlavy? mal robene nejake testy a tak?

:))))

no globalna atrofia mozgu znamena, ze sa mu mozog pomaly stensuje a je mensi a tym sa poskodzuju mozgove funkcie, a prave to je blbe, ze je to proces, ktory sa neda zvratit, vies?predpokladam ze tvoj ocino ma poskodene aj casti mozgu kde sa spracuvavaju informacie z vonka, preto ma halucinacie a chova sa agresiivne, proste to uz nevie volou ovladat a chova sa tak ako mu poskodeny mozog"kaze" preto je jasne ze ho musite dat do ustavu, mozno by bolo dobre, ak by mu psychiater dal nejake lieky na ukludnenie-myslim dlhodobo a potom by uz nebol taky problem s tym ze by ho hospitalizovali...

nnn

no pomaly zabúdal..ale vyzeral byť normálny,,akurát keď si vypil tak vykrikoval, že nás pozabíja, mal vidiny,,,stále sa s niekym rozprával...videl ľudí, ktorí tu samozrejme neboli
inak ústav vybavujeme,,ale je to komplikované, dnes sme boli v PO v Nádeji...-tam je 24 hodin.opatera...-lenže on je nekľudný a tak ho tam nevezmú
DG, má:-Hypertenzná choroba srdca, Globálna atrofia mozgu s prevahou kortikálnej,, Zmiešaná cievna demencia

:))))))

a aku am tvoj otec teda diagnozu? lebo taketo stavy mozu byt pritomne pri mnohych ochoreniach a dokonca mozu byt vyvolane aj niektorymi liekmi, ktore sa beru kvoli uplne inym ochoreniam, zvacsa porucham mozgov a nervov, moja starka brala lieky na parkinsona a tiez z nich maval halucinacie, ale vysadit jej ich proste nemohli. a po rokoch sa k tomu pridruzila al alzheimerova choroba a teraz je starka v ustave, kvoli tomu, ze sme sa o nu tiez nedokazali postarat, ziadosti sme davali do viacerych ustavov a veru musim povedat, ze bez uplatku trva vybavenie aj rok alebo dlhsie, my sme napr. cakali rok, kym sa nieco uvolnilo...ak mate v rodine takto choreho cloveka, tak podla mna radit aby ste to zvladli sami nie moc na mieste, pretoze na to nie ste odbornici..urcite treba zacat vybavovat nejaky ustav...
inak pisala si ze to prislo z nicoho nic a to je zvlastne...ako z nicoho nic?mal nejaky uraz alebo nieco podobne???pretoze demencia sa zvycajne rozvija postupne aj niekolko rokov...

zlutasek

Nnn, ale urcite ziadaj psychiatra o zmenu liecby, ako som uz pisala. Myslim, ze nikto nemusi doma skakat z okna - to je uz prilis.
Ved po prepusteni z nemocnice aj tak musite ist s prepustacou spravou za obvodnym psychiatrom, nie?

evelynocka

nn,chapem ze ste bazradni, ale to neznamena, ze treba obvinovat sestry, ze sa o otca nechcu starat...
nemocnica nie je socialny ustav, ale liecebny ustav. na psychiatrickych pacientov bezne doliecovacie oddelenie nie je prisposobene ani poctom pracovnikov, ani zabezpecenim- napr. mreze na oknach.
takze na ten cas, kym otca budete vediet umiestnit bud do socialneho ustavu, alebo psychiatrickeho ustavu, tak sa budete musiet o neho postarat samy. mate k dispozicii OCR, dovolenku. treba mat snahu sa najprv, aj ked len docasne sa postarat o svojho otca a az potom jeho starostlivost prenechat na statnu instituciu. ja viem, ze je lepsie, ked nie je za potreby sa o rodicov sa starat, ale ver mi, ze zdaleka nie ste samy v podobnej situacii. a dokonca mnohi nechcu svojich blizkych umiestnit v ziadnim zaraiadeni, ale prisposobia svoj zivot svojim tazko chorym,umierajucim rodicom, hendikepovanym detom,...
zelam vela sil