Veľmi ťažká demencia

Príspevok v téme: Veľmi ťažká demencia
nnn

čawko, hľadám tu niekoho kto by mi vedel poradiť
pred časom otec začal zabúdať, mal akési halucinácie
psychiatrička ho poslala do nemocnice..na psychiatriu, ale tam sa mi zdá sa jeho stav oveľa zhoršil....
prišiel z nemocnice domov úplne dezorientovaný...nepoznával rodinu atď..
nebudem tu všetko rozpisovať
o pár dní nato ako ho pustili zapálil otec doma v skrini veci...-myslel si asi, že ide zakúriť do peca...takže opäť bol hospitalizovaný na psychiatrii,,,,,o 2 týždne ho preložili na doliečovák..teda na liečebňu dlhodobo chorých....ale tam sa to nejak sestričkám nepáčilo, pretože tam majú samích ležiacich pacientov..a otec chodí..-takže im to veľmi nevyhovuje,,,a idú ho prepustiť zajtra domov po 2 týždňoch,,,(pritom na doliečovaku mal byť 3-4 týždne)
problém spočíva v tom, že otcov stav je vážny..stále je úplne dezorientovaný...rozpráva z cesty...a podobne, a cez týždeň vraj chcel vyskočiť z okna( on netušil asi že je to okno)..
predstavte si v každej správe píšu lekári, že potrebuje 24-hodinovú odbornú starostlivosť..a oni ho idú prepustiť domov, aj keď sa nemá o neho kto starať
my to nezvládneme..pretože na neho treba dozerať 24 hodín...a to sa v domácom prostredí nedá
snažíme sa vybaviť nejaký ústav, ale je to hrozne ťažké, všade je veľký poradovník..a čakajú sa veľké úplatky
chcem vás poprosiť o radu, či tu niekto není s podobným problémov, alebo či niekto nevie o nejakom ústave, kde mi ho umiestnili aj bez úplatkov
nepochopím,,,ako lekár môže prepustiť pacienta,,,ktorý je v takom zdrav.stave,,,
a na psychiatriu ho už nechcú prijať...čo robiť poraďte??

oldman

Vážený nnn,problém ktorý máte,možno spočíva vo vystresovanom duševnom stave otca,aj keď si myslím,že nejaké ukludňovacie čaje a podobné blbosti demenciu neliečia,ale mohli by vám zaviesť nejaký režim pre otca.

zlutasek

tak nema dobre nastavenu liecbu, ked chce skakat z okna.
Chodte s nim este k ambulantnej psychiatricke...mozno by stacili nejake utlmovaky, aby nebol taky akcny.

nnn

no mamka chodí do práce,,,má už tiež svoje roky..a ja mám zdravotné problémy aj sama so sebou
inak nám nejde o žiaden príspevok..nám ide len o to...že je rozdiel starať sa a starať sa..
ako môžeme zvládnuť starostlivosť..keď otec robí také veci..ako oheň, stále chce skočiť z okna..lebo ma halucinácie...a vidí tam niekoho
a nerozčuľujem sa vôbec
len už fakt nevládzem

radana

Dalsou z moznosti je,ze sa bude niekto o otca starat z vasej rodiny.Niekto z vas blizkych.V tom pripade si treba podat na UPSVaR ziadost,kde vam daju papiere,ktore vam lekari,ku ktorym chodite s otcom vyplnia,to si na UPSVaR podate,oni vam vytvoria posudok,kde urcia mieru funkcnej poruchy a v takomto pripade urcite priznaju opatrovatelsky prispevok.

zlutasek

Nerozculuj sa, ja takych ludi poznam z prace a pisala som, ze to budete mat tazke.
Len viem, ako ich pribuzni opakovane vozia na prijem v snahe zabezpecit co najdlhsiu hospitalizaciu( a teraz nehovorim len o psychickych poruchach ale aj o leziacich pacientoch a podobne) a vzdy sa rozculuju, AKO TO ze ich prepustame domov, hoci uz akutne stadium odznelo, a nic ine ako starostlivost (nie lekarsku) nepotrebuju.
Nemocnica nie je socialne pracovisko a kazdy je za svojho pribuzneho, ktory prestal byt sebestacny, zodpovedny.
A pisala som, ako to mate riesit. Inzeratom. Alebo sa robia aj take srandy, ze niekto z rodiny ostane doma na neplatenom volne a poziada o prispevok na osetrovanie. (o tom neviem vela, len viem, ze nieco take existuje.)
Sama by som starostlivost o takeho cloveka samozrejme nezvladla. Ale predpokladam, ze vas v rodine je viac, nie len ty sam(a).

nnn

no ahoj, ďakujem aj za to...ale problém není v tom, aby nám bol niekto an obtiaž!!!!!!!!
problém je ten, že otec nemôže byť minútu sám......tu chce zapáliť oheň...čo vlastne pred mesicom aj urobil...,,tu chce skočiť z okna...
ty by si takú starostlivosť zvládol(a)????hm?? 24 hodinovú???

zlutasek

nnn, nemocnica, cize aj psychikatricke oddelenie je pre AKUTNYCH pacientov. Chapem, ze mate s otcom problemy, ale toto co opisujes je uz socialny pripad, nie zdravotny.
Tak preto si ho dovolia z nemocnice prepustit domov a teraz je na vas, rodine, ako si s tym poradite.
Co tak skusit sukromnu opatrovatelku? Kym nevybavite ustav. Samozrejme, treba ju zaplatit. predpokladam, ze otec nejaky dochodok ma a na zvysok sa vy deti zlozite.
Vela ludi si predstavuje, ze ludia, ktori su uz rodine na obtiaz, budu ostavat v nemocnici. Ale takto to nefunguje.