Fakt je skúpy alebo ja som vypočítavá

Príspevok v téme: Fakt je skúpy alebo ja som vypočítavá
kristina64

Mám už dlhšiu dobu priateľa ktorý je perfektný a mám ho strašne rada, je tu ale jedna vec ktorá mi strašne zle padne. Má 25 rokov a dobre platené miesto nakoľko ja študujem na vysokej škole. Má už vlastný byt aj auto ktoré dosiahol svojim úsilím. Zdá sa mi, že je až prehnane skúpy a strašne ho zaujímajú peniaze. Všimla som si, ako keby ma aj využíval niekedy. Ked ideme do obchodu a pri pokladni mu poviem že platím ja odrazu ho ešte napadne aby kúpil chipsy, alebo džús ktorý stojí 1 EUR vymení za drahší. Ked ho pozvem na pizzu, zázrakom si da celú pritom vždy zvykneme si dať na polku. Alebo napríklad ideme do lekárne a kupuje lieky 5-6 kusov a mne treba jeden ibalgin, zoberie odomna aj tie 2 EUR. Alebo ked niečo vyplatí a ja nemám pri sebe peniaze doma mu dám ale nie presne napríklad som mu dlžná 16 a mám len 20 na druhý den to nevráti. Pritom zarába dobre a ja nemám príjem čize peniaze mám od rodičov. Na dovolenke si všetko platím sama, alebo je to tak, že on napríklad zaplatí vstup na kúpalisko a ja jedlo. Preto by som chcela vedieť ako ste vy na tom so svojime polovičkami aby som to vedela porovnať, lebo čo mám kamarátky, tých priatelia platia aj kaderníčku, hovorím ja nie som typ čo využíva, veľakrát ho pozvem aj ja, ale niektoré veci mi nepadnú dobre.

AdamKrt

Mam k zivotu iny postoj. Casto vidim, ze tak ako u deti, tak v partnerstve niekto robi tak, ze uplne vsetko plni detom, ci manzelke. To vsak neni laska, to je medvedia sluzba rozmaznanosti.

I v prirode je to proste tak, ze ked je napr. zviera vychovavane v prostedi, ze musi nieco robit, rozvijat sa, lovit, ucit sa atd. A nie sediet, nehybat sa, nonstop krmit a vymyslat, co nezozerie, pretoze uz ma prekrmeny zaludok roznymi pamlskami. Nakoniec je z toho tvora nieco tucne, neschopne, rozozrane, lenive. A nie napr. krasny stihly tvor, plny energie a zivota, ktory bol skvostom svojho druhu.

V zivote napr. existovali uz v starych dobach urcite civilizacie, ktore videli, ze svet neni detske pieskovisko a ze treba sa vediet v nom obracat. Trebars Spartania, ktori si postavili zivot na skromnosti, praci atd. Samozrejme, nie vo vsetkom to bolo idealne, ale najde sa tam kopec dobrych myslienok.

Clovek si musi v zivote niecim prejst, aby sa nieco naucil. Co a ako sa robi. Aby bol samostatny a schopny sa o seba i rodinu postarat. A neurobit z deti, ci rodiny, partnerky iba bezduchu kopku spotrebneho materialu, tak zufalo sa lapajuc na udicky dnesneho marketingom presyteneho trhu... :-)

Jeden stary mudrc sa raz dival na obchod a pozoroval, co tam maju. Predavac sa zastavil a povedal mu, ci sa mu to vsetko paci, ci by to chcel mat. A on odvetil, ze iba pozera, bez coho vsetkeho sa da v zivote zaobist... :)

Treba mysliet na dolezite a nie na somariny. Ano, treba si dopriat, ale v prvom rade, treba na to mat a nie spotrebovat vsetko, ci skoro vsetko, nieto este robit dlhy...

Ale comu sa divim. Ked vidno tie statistiky, ako dnes chcu mat ludia vsetko a hned.

Dnesok mozeme kludne nazvat: DOBA SPOTREBNA.... :-DDDDD

AdamKrt

magda 36:

matematika nepusti. Je zaujimave, ze muz je skupan, ale keby mala tolko platit zena, to nie... ;-) Taka zena neni skupa. Len z cudzieho krv netecie, ze ? ;-)

Mne tiez nerobi problem, keby som bol obskakovany a vymenil si situaciu a to co robim ja, by pre mna robila a zabezpecovala partnerka. Preco nie... :))) Aj kuchynu by sme mohli zrusit, nech najme osobneho kuchara... :) Travit kazdy vikend na Honolulu a lietat tryskacom.

Teba deti asi budu velmi milovat, ked si tak doprajes a im nie... ;-)

V tom mas pravdu, ze by sa financna gramtnost mala vyucovat uz na skolach. Mal by to byt povinny predmet. Deticky namaju problem si zvyknut, ze rodicia im kupia to i ono. A potom dojdu do zivota, prehajdakaju aj to posledne, ci si este pozicaju. Alebo zacnu mat neumerne naroky na partnerov, nech to financuju...

Magda 36: v com ma moj zivot trpku prichut ? Ze mi zalezi na rodine, partnerke, pripadne buducich detoch ? Ze sa chcem o nich postarat, ako najlepsie mozem ? Alebo ze mam ine zaujmy a ine potreby a to co sa Ti javi problem, mne proste nejak nechyba ? Ze myslim viac na nich, ako na seba ? Ze sa viem zabavit a pritom nepotrebujem minut celu vyplatu na koniny ?
-------------
Mam taky dojem, ze proste nemate uz co, len z principu chcete mat pravdu, lebo argumenty dochadzaju... ;-)

Preco asi tolko chlapov nadava na manzelky a priatelky, ze utracaju vela ? Asi si robia svandu ? Nie... Vidia, ze ich asi rozmaznavali rodicia a dostali nesamostatne slecinky, co nevedia prstom pohnut, zavesia sa muzovi na krk a na, staraj sa. Doba je taka, ze sa neustale hovori o emancipacii a zeny by brali rovnopravnost a vyhody. Ale to, ze treba mat nielen rovnake prava, ale aj povinnosti, to uz by im moc nevonalo. Mne nerobi nic z toho problem, co sa povazovalo akoze za zenske povinnosti.

Tiez je zaujimave, ako sa tu obuvaju do mna zeny. Muzov v takychto temach moc nevidno :) Mam z toho taky dojem, ze je vsetko dobre, ked muz je jak tlk, zena ho bude mat pre pobavenie, bude si nim kyvat, muzicek plat... Ale ked ma muz svoj nazor, vidi ako sa mina a plytva a nechce financovat kazdu somarinu, pretoze vie, ake maju peniaze cenu a ako sa tazko zarabaju, tak je zrazu skrt, odron a co si to vobec dovoluje ??? :)

Zaujimalo by ma, kolko muzov nerozculuje to, ze ich zena, ci partnerka sa sprava tak, ze rozhadzuje nad pomery. Clovek ma v zivote istu zodpovednost k rodine, detom, partnerke. K minulosti i buducnosti. Mudra zena to vie pochopit, tie ostatne budu len vyskakovat... ;-D

magda 36

Ozaj, AdamKrt,
tvoja poznamka o financnej negramotnosti mi pripomenula myslienku, co som kdesi citala. Ze by sa na zakladnej skole mohla normalne ucit financna gramotnost. Myslim, ze ten napad je dobry.

AdamKrt, teraz vazne. A velke: Prepac. Znova citam tvoj rozhorceny prispevok o tom, co vsetko platis, ked si so svojou laskou spolu .. a prevlada vo mne pocit, ze je mi ta luto. Prepac. Si urcite vzdelany, mas skvelu racionalitu, ale u teba ma trpku pachut. Chcela som najprv diskutovat k niektorym tvojim jednotlivym vyrokom, aj z diskusie, ale necham to tak. Som rada, ze nemam Tvoje videnie sveta a partnerstva. Som rada, ze nepatris do mojho zivota. Zelam ti, aby si sa naucil zit a neprezil vacsinu zivota ako cudak, ktory najvacsiu radost prinesie svojim pozostalym.

Kristinka, dobre sa stalo.

dbfgngfnfgh

ano ano Adam, ty si ten naj muz na svete a o lakomosti a setrnosti nemoze byt u teba ani reci :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

AdamKrt

magda 36: uz na Tvoj prispevok o 16.07.10 10:57, som chcel reagovat. Napisal som asi stranu, ale potom som to radsej stornoval...

Ty proste nevies, aky rozdiel je medzi setrnostou a lakomstvom.

Takze ak ja som lakomec, tak moja priatelka predpokladam, bude opak ?

Do restauracii chodim a to pomerne casto. Bud pracovne, alebo s priatelkou. Ale vyhovuje mi iba velmi malo z nich. Mam urcite oblubene. Jedlo pripravia vsade, ale chut to ma iba malokde vynikajucu. Nehovorim, ze ti ostatne su zle, ale su lepsie a lepsie.

RAD VARIM. Bavi ma to. Nemozem za to, ze niekoho bavia restauracie. Niekoho zase nie. Kazdy ma ine zaluby. U mna je to tak, ze ked idem do restauracia, tak nemam problem 90-95 percent toho, co si objednam, najest sa. Ale kedze sa stravujem CHUTNE, tak ten obed je v restauracii najcastejsie iba dobry.

Som asi skupan, ked 90 percent vydavkov, ktore robime spolu s priatelkou, hradim ja. Som asi skupan, ked odo mna dostane sperky, kabelky, mobil, oblecenie atd. Som asi skupan, ked nakupim mnozstvo specialnych vonnych olejickov a robim jej masaze. Som asi skupan, ked nepijem alkohol, vino, sampanske, ale s nou kupim kludne kvalitne sampanske + pamlsky co jej hrdlo raci.

Samozrejme, ze sa podivim, ked by chcela to i ono a ked to ma jest, tak to potom zrazu nechce a 70 percent z toho ostane. Proste plytva. Objedna si obed, co chce. Dostane ho. Potom je vsak nespokojna, ze si zle vybrala a tak sa ide po dalsie jedlo. Zbytocne... Keby som to nechala cisto vsetko na mne, tak sa nemusi tak priserne plytvat a bolo by vseto.

Na druhu stranu, ako rada si uzije, tak som minule urobil nieco. Povedala, ze chce to, ono a uz som videl, ze chce toho tolko, ze to neni schopna zjest. Tak dobre, najskor som myslel, ze tiez zaplatim, ale ked som videl, ze nema dost, nevytahoval som penazenku. Vytiahla penazenku ona, zaplatila, ale to co chcela vsetko pokupovat, uz si to zrazu rozmyslela a boli z toho normalne porcie. Ked to mala platit ona... ;-) Nehovoril som vtedy, ze ju pozyvam ja a pri obede bola nejaka ofucana.

Takze ja platim benzin, zabezpecim 90 percent vsetkych nakladov, kupujem darceky, pamlsky, atd atd, plus rodine som pomohol tolko finacne, co mozno vela z vas tolko v zivote ani za roky rokuce nebolo schopne utratit. Satniky mam plne, oblecenia viac nez priatelka, ale vsetko pekne, co sa jej paci. Ona si sice kupuje viac, ale stylom, ze si kupim nieco modne a za 1-2 roky uz to vyhodi. Ja zase rozmyslam tak, ze si kupim nieco pekne, ale nadcasove. Co je stale pekne. A to co je uz stare, ci menej moderne a nechcem nosit zase pouzijem na nosenie po dome, ci ako nejake pracovne na robotu v zahrade a podobne.

Nemam problem za nieco zaplatit, ale za svoje peniaze chcem adekvatnu kvalitu, vykon, cenu. Proste primerane a nie premrstene. Aj priatelka mi povedala, ze ona ked napr. ide kupovat, tak minie povedzme sumu X a kupi povedzme 5 veci. Ja miniem tu istu sumu, ale za nu nakupim napr. 10 veci rovnakej a niekedy aj vyssej kvality.

Ak je lakomec ten, ktory s rozvahou vie nakupovat a setrit, mysliet pritom na svoju rodinu, buduce deti, manzelku ci partnerku a zaroven aj zabezpecenie na dochodok, tak potom -som lakomec. Kludne priznavam... :))))))

Zase naopak ja nemam prilis dobru mienku o ludoch, ked podlahnu skoro kazdemu druhemu marketingovemu tlaku a nevedia normalne narabat s financiami, beru si pozicky, uvery, hypoteky. Minaju tak, ze ledva vyziju, alebo im nic nestane. Minaju teraz a nemyslia na buducnost...

Je to ako v tej rozpravke, ked mravcek cele leto usilovne pracoval, zbieral si potravu na zimu a cvrcek vyhraval. Potom prisla zima a mravcek bol v teplucku v chalupke, jedla mal dopopuku a hladny cvrcek fidlikant mu klopal na dvere, ze je hladny, pretoze nemyslel na zimu, ked bolo leto...

Ale OK, som podla Vas "lakomec"... Ak to povedia ludia bez financnej gramotnosti, mozem byt na to hrdy ;-)))) Niekto ma proste ine priority a co co povazuje 1000 ludi za zabavu, nemusi ineho clovek vobec bavit. A naopak, to co bavi ineho, nemusi bavit dalsich 1000 ludi...
-----------------
dbfgngfnfgh:

isteze. Ten najlakomejsi na svete... :-DDD

ivana45

Diky, decka,
ale to najrozumnejsie pochadza od Prajastera, len som to sem prekopirovala..
Temu lakomosti mam premyslenu, lebo som to prezila. Aj ked "moj chlap" bol iny pripad. Len som si povedala, ze je jedno, coho nasledkom stav je, ale zdielat s nim zivot by znamenalo dobrovolne vstupit do chudoby .. a ja tak zit nechcem.
Aj ked je pravdou, ze je to setsakra tazke...

vitase

Magda 36, prišla si v podstate až nakoniec, ale vystihla si to za všetkých, škoda, že si tu nebola skôr, som si istá, že by si mala trefné poznámky ohľadom lakomosti a šetrnosti....

dbfgngfnfgh

Myslim, ze si vyslovene lakomy, AdamKrt.
A prepac, mimoriadne nechutne je, ked maskujes svoju lakomost recami o emancipacii... Trapas.
Máš svätú pravdu Magda 36 :DDDDDD, len Adam si to nechce uvedomiť, že je lakomý ako ďas

magda 36

AdamKrt,
cez vikend som si precitala tvoje prispevky. Niektore ( aj tie, ktore si pisal do diskusie "mojej" temy) maju logiku a maju svoj povab.
Na druhej strane mi ide rozum zastat nad tym, co pises o jedle v restauracii.
Porovnavas cenu Suroviny, navyse pre tie najlacnejsie jedla + len hlavnej suroviny (potrebujes kvantum roznych ingrediencii) + surovinu kupis za najnizsiu moznu cenu (tvoj vyraz: zozeniem za tolko a tolko..) a cenu v restauracii ! To je absurdne.
Ak by si aj dokazal zahrnut cenu vsetkych ingrediencii (pochybujem), musel by si do ceny doma vareneho jedla zapocitat cast najomneho (ceny bytu, hypoteky), elektriny, plynu, kurenia, zariadenia, vody, cistiacich prostriedkov, toal. papiera ... absolutne ignorujes cenu prace (mzdy + odvody), poplatky (len za podanie ziadosti o sedenie vonku je 500 Eur - to este nie je poplatok za zaberanie casti chodnika)...
Pozri, ked nechces ist do restauracie, tak tam nechod. Ci na to nemas alebo ci nie si ochotny svoje peniaze na to pouzit - vysledok je ten isty. Kludne si to racionalizuj, trebars aj tym, ze ti pluju do jedla ... proste tam nechod a basta.
Pre mna je prijemne sa obcas najest v dobrej restauracii. Vyberam si jedla, ktore neviem alebo sa mi ich nechce doma robit. Davam si masove jedla, teraz ti mam pocit, ze doma by som to jedlo za tu cenu ani nevytvorila, mozno ano, ale velky rozdiel by to nebol. Hlavne: nerobim si starosti s nakupom, pripravou doma (stat v horucave pri sporaku ...) umyvanim riadov, upratovanim kuchyne, jedalne ..
Nenecham si kazit chut predstavou cenovky v kauflande ..
Myslim, ze si vyslovene lakomy, AdamKrt.
Pises, ze slusne zarobis, takze si dobrovolne chudobny clovek. Ja sa tvojej frajerke nedivim, ze sa od teba odtahuje. Dobrovolne vstupit do chudoby ? Preco ?
A prepac, mimoriadne nechutne je, ked maskujes svoju lakomost recami o emancipacii... Trapas.