Brutalny zasah policajtiek

Geronimo9632

Ako citam, tak citam ... vidim, ze ste sa odchylili od temy ...
1. Brutalny zasah ? keby sa demonstranti riadia pokynmi a v klude by si protestovali, nic by sa nestalo!!! Demonstracie su pekne, nemam nic proti nim, aspon sa zviditelni palciva tema, no zial ti chlapci tam idu skor provokovat ako nieco riesit...
Je treba poukazat na problem, no viac ako len ukazovat, treba skor riesit!!!

2. Romov tak lahko nevychovate ... Ti co chcu, ti sa dokazu sami osamostatnit a zit usporiadanym zivotom!!! A Ti zvysni paratizuju a strpcuju nam zivot (bohuzel nieako sa to neda/nechce riesit)

ploche_brusko

bublik: ukaz mi ejdneho cloveka, ktory by si si zasral zivot, a do smrti by nic nerobil len by ucil ciganov ako sa ma zit.....
ked das dietau patkorunu, nemysli do predu mas pravdu, a asi si pojde kupil nejake to lizatko, ale ak po ceste najde nejaku hracku, ktora stoji 30 korun, a rodicia mu ju napriklad nechcu kupit, tak si povie ze lizatko zlize za 10 minut ale hracka mu vydrzi do vtedy kym sa o nu bude starat, a tak si tych 5 korun odlozi, a zbiera tie patkoruny do vtedy kym si tu hracku nekupi, a ked ju uz ma tak sa o nu stara, aj ked je to LEN hracka....

essie: uplne s tebou suhlasim....od ciganov co najdalej, pokial chceme mat slusny zivot....

ROBAK

Tak essie teraz si mi prehovorila z duse a bublik mam pocit ze tvoje nazory hranicia s utopiou - cigana nezmenis to by sa musel zmenit sam a na to mozes...

essie

bublik, prepac, tvoje prispevky su sice krasne zostylizovane, ale s tvojimi nazormi sa temer minimalne neviem stotoznit.
To ako vyrastaju, ako su vychovavani, na tom nikto nic z nas nezmeni!! Iba oni sami! A keby si vedela rozmyslat, tak by ta napadlo, ze zjavne to maju v pazi a zije sa im dobre tak, ako ziju! Ake maju prilezitosti a prostredie??? Za to si mozu sami!!Ved nehnevaj sa, ale poskytnute im je toho 1000x viac ako bielemu a vysledok?! Ze o 2 roky sa zas stazuju, ze ako byvaju a ake maju domy, ktore si behom tych dvoch rokov znicili prave oni!
To, ze ty mas dobre skusenosti s romami, ti nik neberieme. Tomu som iba rada. Ale nechapem, ako sa mozes niekoho takto zastavat, ked sama mozes MILIONKRAT v telke pocut a VIDIT ako sa spravaju. To nie je medialny tah a manipulacia. To sa vola realita! Ved sa sama pozri...jeden den toho okradli, druhykrat taku mamicku s dietatkom prepadli...tretikrat vrazda starej pani v dome...
Nehovorim, ze biely ti to nespravi, ale pomer by bol asi 50:1... a skus sa ty dotknut roma, pozbieraju sa a cela banda ti tak nalozi ze az, kym teba mozu zbit a kto ti pomoze??? NIK!! Biely sa za bieleho nepostavi, bo sa boja! Este ani policajt... Si dovoluju ostosest.
A nieco ti poviem... to s vychovou a prostriedkami NEMA nic.. MAJU TO V KRVI!!
Tak ako neprevychovat leva na domaceho maznacika, tak neprevychovas roma.
To mi ver, nepomohla by ani vychova. Ja ked sudim, snazim sa to robit objektivne, aj ked viem, ze v takejto teme toto slovo neexistuje.
Otec mi raz spominal rodinu, ktori nemohli mat babatko. Adoptovali si roma. Vychovavali ho od detstva, bolo este male, ked si ho k sebe vzali. V 19-tich rokoch sa zbalil a odisiel zit do ciganskej osady, kde zije dodnes!!! V spine, v chlieve!!
19 rokov mu bola davana laska, opatera, starostlivost, vzdelanie a toto je vysledkom. Takze asi tolko. Akurat mi je luto jeho vychovnych rodicov.

millli

Pre essie, mas pravdu, suhlasim s tebou.

Pre bublik. Ja som chodila na strednu, ktora bola blizko Romskej osady. Vies si predstavit, co to je chodit do skoly a byt stale v strehu, aby ti nieco nezobrali alebo ta nenapadli? Ak uz nic ine nemohli, aspon do teba stuchli. Bolo fuk, ci si bola sama alebo so spoluziackami. Vecne na nas pokrikovali, ze nas zbiju alebo zabiju, bez priciny. Raz sa ma jedna znama z Oravy opytala, ako dokazeme zit s tolkymi Romami, lebo ona videla za zivot mozno 2 a tu ich za den videla asi 20 a prave z tych z osady.

Ja rozlisujem 2 typy Romov a ta druha, to su ti Romovia, s ktorymi sa da vyjst. Mame aj susedov Romov, ale na tych by ste nepovedali, ze su Romovia. Stale vyparadeni, cisti, staraju sa o seba, o domacnost, auto, deti su ako babiky. Tito Romovia mi vobec nevadia. Medzi tymito mam aj nejake kamaratky a kamaratov.

Sranda vsak je, ze tito Romovia neznasaju a hanbia sa za Romov z osad.

Je to vsak problem, ked biely napadne Roma, uz je to rasizmus, ale ked Rom napadne bieleho, nad tym sa skoro nikto nepozastavuje. Ked stat s tym nieco neurobi, nacionalistickym organizaciam sa tu bude vyborne darit, lebo iba pred nimi sa boja a maju este respekt.

bublik

dieta od teba tiez nechce aby si ho vychovavala, tiez nechce chodit do skoly a urcite sa mu nepaci ked mu dohovaras ked nieco spravi zle, ale aj tak to robis, lebo vies, ze vychova je dolezita pre jeho buducnost. tak treba aj s romami, aby sa s nimi dalo spolunazivat bez konfliktov, treba ich ucit ako zit v nasej spolocnosti. tak ako sa to aj robi, a nemyslim si, ze by sa tomu nejak branili. pokial sa to robi s citom.

bublik

ja uz som tu moj nazor napisala, pristupovat k nim trpezlivo, s ohladom na ich rozdielnost, ucit ich spoznavat vlastnu kulturu a zaroven spolunazivat nekonfliktne v nasej spolocnosti, tak ako to robia stovky terennych socialnych pracovnikov, a stretavaju sa s pokrokmi, sice pomalymi ale predsa. Romovia maju v istych veciach mentalitu ako male deti, ziju pre dnesok, nevidia nasledky svojich cinov, ked date dietatu vreckove tak uteka do cukrarne a kupi si cukriky a nerozmysla, ci by sa mu tie peniaze nemohli zajtra hodit na nieco dolezitejsie, alebo ako ich vyhodne investovat, cukriky hned zje a potom place ze uz nema a spolieha sa, ze mu rodicia daju zase peniaze. Tak je to aj s romami a s nasim statom. preto im netreba davat peniaze ale ucit ich ako si ich zarobit, ako zlepsit svoje zivotne podmienky a hlavne PRECO zmenit sposob zivota akym ziju. samozrejme, aj o mojom nazore by sa dalo uvazovat ako o rasistickom, pretoze poukazujem na rozdiely vyplyvajuce z ich rasy, ale vieme vsetci ze to nieje o rase ale o socialnej skupine. moj nazor je, ze rozne protiromske demonstracie a podobne prejavy rasizmu posobia v tomto usili kontraproduktivne a posuvaju vsetko spat. Skratka, myslim si, ze na romov treba ako na deti: prisne ale trpezlivo s porozumenim pre ich "inakost". netvrdim ze by sme sa teraz mali vsetci stat socialnymi pracovnikmi a angazovat sa aktivne vo veci, ale minimum, co moze clovek vo veci urobit, je nesirit okolo seba nenavist. ide o to, ze Slovenska pospolitost tvrdi ze nieco vo veci robit aktivne chce, ale vyuzivaju to iba ako zamienku na vyvolavanie konfliktov.

ploche_brusko

no ale mi povedz co s tym mame my (ludia robit) ?? lebo ja vazne neviem co si pod tym ty predstavujes...

vies ono je tazke pomoct niekomu kto od teba pomoc nechce....

bublik

krasa, tak tomu hovorim konstruktivny prispevok, len co je pravda... im nevadi ze ziju v stoke, vadi to nam ostatnym a preto sa to chape ako spolocensky problem, ktory ma vlada riesit. a opakujem ze nejde o davanie penazi, ale to si asi mozem opakovat kolko chcem, ked niekto nepochopi tak nepochopi. nejde o to poskytnut romom azylove domy ani byty a cakat ze sa zmenia sami, treba ich tomu naucit. Ale to je omnoho namahavejsie a nepohodlnejsie ako sediet a nadavat na nich. a podla toho to v nasom state aj tak vyzera, ludia sedia na riti a kydaju na romov, na vladu a ja neviem na co este namiesto toho aby s tym nieco urobili.