Postoj lekárky, prosím prečítajte si!

Príspevok v téme: Postoj lekárky, prosím prečítajte si!
Lenuskaaa

Takže rada by som napísala môj čerstvý príbeh. Po infekcci, ktorá sa mi nedala vyliečiť, som bola liečená roaccutanom, ak niekto neviete je to liek na ťažké akné a dlhodobé infekcie.
Tento liek som užívala asi mesiac. Dovtedy som mala zdravé vlasy, mihlanice aj obočie. Čo sa však stalo. Začali mi vo veľkom padať mihlanice aj obočie, trošku aj vlasy. Chlpky na nohe, som si vedela vytrhnúť prstami. Všetko sa zmenilo, pokožka sa stenšila a taktiež aj ochlpenie.
Ale chcem napísať niečo úplne iné. Objednala som sa k lekárke, ktorá s týmto liekom pracuje vyše 20 rokov a je naň odborníčka. Prišla som do jej ambulancie, trepala som sa 200 km. Povedala som jej(predtým do telefónu)o mojom probléme a ona sa začala smiať. že toto ešte nepočula. ze z roacc. to nie je. Že to mám asi dané geneticky, že od určitého veku sa mi všetko preriedi. Zaujímavé, že všetko začalo po braní toho lieku!!! A keď hovoríme o gen. preddisp. mama má dodnes mihalnice ako metly a také mala aj obočie, veľmi husté, len jej ho kozmetička vytrhala na tenké, mihalnice však stále rovnaké, takže aká genetika.
Nepripustila diskusiu. Povedala, že by ju vo švajčiarsku vysmiali, keby tam takúto blbosť napísala. Cítila som sa ako nejaká klamárka, čo si vymyšľa. Bolo mi do plaču. Zaujimavé je, že v česku aj zahraničí sa stalo už veľa takývhto prípadov, čo ľudia popísali na internete. Mňa len štve, že nepripustila diskusiu, vysmiala ma a povedala, že genetika nepustí. A keď som sa jej spýtala, že prečo mi to začalo pri liekoch, povedala, že náhoda, že genetika:D. A ona už nemá čas, musí sa venovať primárskym veciam atď. Bola načančaná akoby išla na nejaký ples, ovešaná sto retiazkami, no comment.Odišla som odtiaľ ako nejaký hypochonder, čo si vymýšľa. A pritom to, že mi to nenormálne padá, si všimlo aj moje okolie. Niektore mihlanice začínajú dorastať, ževraj je to reverzibilné, ale ten prístup bol otrasný.
Aký máte na toto názor, nie sú tu lekári od toho, aby pripúšťali nové možnosti? Nie je medicína pokroková veda? Nie sú najlepšou vzorkou samotní pacienti? Nemajú sa lekári učiť na nich?
Je to smutné. Pretože dá sa o tom veľa nájsť aj na nete, že sa to už stalo. A ona som mňa urobila blázna.

Lenuskaaa

ano bavila som sa niektorými o tom prostredníctvom mailu. hlavne česko, na slovensku ani nitko neodpíše. túto možnosť samozrejme pripustili. ale veľká pani primárka ma vysmiala. nie, je to genetické.

AdamKrt

Co Ti budem hovorit. Znamej, ktora ma rakovinu predpisali pred cca 15-timi rokmi v Brne - Wobenzym. Tu na Slovensku sa este dalsich 10 rokov z toho vela doktorov smialo, ze su to iba nejake doplnky stravy. Hovorili jej, ye to si kludne moze davat Lentilky....

A znama, co mala z chemoterapie imunitny system uplne zniceny, tak po brani Wobenzymu sa jej to dalo do poriadku a doktori sa divili jej skvelym krvnym vysledkom, ake ich ma zrazu dobre. Az pred niekolkymi rokmi sa to zacalo aj u nas dostavat do povedomia, ked zacali na to reklamy v TV. Teraz sa z toho uz nesmeju...

Poznam iba par doktorov a ti idu na platbu na ruku, co su ozaj na velmi vysokej urovni a chodia neustale na skolenia, maju najmodernejsie pristroje.

Par sa najde aj zmluvnych lekarov na urovni, ale vacsinou je to tragedia. Poistovne im robia prieky a oni robia prieky pacientom... Keby sa tak iny clovek "snazil" v zamestnani, tak ho davno vykopnu, ale im sa nestane nic. Podobne, keby sa jednalo o trhove prostredie a zdravu konkurenciu firiem, tak by museli uz krachnut. Ale tu nic...

queen_sam

tak ta lekarka potom nema charakter. z teba urobi debila len aby si ona nemusela pripustit, ze je to tak. nevie si pripustit chybu, mozno sa boji, ze pride o sovju "povest" alebo co. a nielen v cechach, urcite aj na slovensku je mnoho ludi s rovnakym problemom ako mas ty. a adam ma pravdu, ze zdravotnictvo je cim dalej tym "lepsie". je dobre, ze si vysadila liek a neboj, vsetko dorastie :)
a skusala si sa o tom bavit aj s inymi lekarmi?

Lenuskaaa

Ja viem Adam. Liek som samozrejme vysadila! Nikdy viac.
Vieš o čo ide? Sú veľké diskusné fóra ohľadom tohto lieku a kopec pacientov má nejaké problémy. Ale lekár vždy povie, z roaccutanu to nie je. A takto sa nikdy nič nezaznamená. A je toľko všeliakých prípadov. Mňa naštvalo to jej podráždenie. A ja som na 100% presvedčená, že je to z toho. Nemám hormonálne problémy, štítna žľaza úplne v poriadku, žiadne autoimúnne ochorenie, takže naozaj nie je o čom.
Mrzí ma to, pretože naozaj prehliadajú niektoré veci.

AdamKrt

Lenze, co by tu pomohlo aj stazovanie sa ? Ze ma taku reakciu ? Doktorka za to nemoze, len nemala najlepsie spravanie, ale za to jej nikto nic neurobi.

Moze to nahlasit na www.udzs.sk

Zistia, ze doktorka nepochybila, neporusila zakon. Maximalne mozu kontaktovat oni vyrobcu, alebo vydat nejake rozhodnutie obmedzujuce predaj lieku - alebo v letaku, aby bolo nejake upozornenie. Ale vsetko toto bude zavisiet od poctu pripadov a od preskumania. Je ozaj tazke dokazat, ze to bolo tymto liekom.

Vsak stazovat sa moze - a miesto mensej neprijemnosti s vypadanim, bude vypisovat papiere, mozno ju budu chciet prezriet, X krat vysetrit zdravotny stav atd atd. Ak to niekomu stoji za to...

AdamKrt

A co cakas od nasho zdravotnictva ? Ved to ide dolu vodou vsetko uz roky rokuce.

Par doktorov su dobri, odbornici. Vela z nich sa vsak nevie spravat, maju pacientov na haku, kaslu na nich.

Samozrejme, ze to mohlo byt z toho lieku. Alebo kludne aj z niecoho ineho a mohla to byt nahoda. Lenze pri malom percente vyskytu to nikto z nich registrovat nebude a radsej to pripisu niecomu inemu.

Ak si myslis, ze to bolo tymto liekom, tak ho neuzivaj a skus nieco ine. Mihalnice, vlasy atd - Ti dorastu...

bublik

co ti poviem, nic nove pod slnkom. je jasne ze si rozhorcena a takyto pristup nie je spravny, no neviem co sa s tym da robit. ja som si myslela ze neziaduce ci vedlajsie reakcie by sa mali nahlasovat nejakej komisii co monitoruje lieciva alebo co, ak take nieco existuje ale ved asi hej. no zaroven ma to vobec neprekvapuje. neda sa niekde na to stazovat? nechcem byt svina, ale ak ludia chcu aby sa v tejto krajine nieco zmenilo tak ziadne ohlady a stazovat sa, inak ak si budeme hovorit ze co uz, stava sa a vyhovarat sa na typicky slovensky pristup nic sa nezmeni.