Pestovanie uzitocnych a liecivych rastliniek

Príspevok v téme: Pestovanie uzitocnych a liecivych rastliniek
AdamKrt

Pestujete nejaku liecivu rastlinku doma v kvetinaci, ci niekde na zahrade ? Podelte sa o svoje skusenosti.

Zatial pestujem chilli papricky.

Okrem pouzitia ako potravina sa chilli pouziva pri roznych ochoreniach.

-odkaz odstránený-

Mate skusenosti niekto so Steviou cukrovou - je ako nahrada cukru, ale je aj proti postipnutiu hmyzom, protibakerialna, proti zubnemu kazu, zrychluje mysel....

zahradkar.pluska.sk

Zaujalo ma este aj Goji - plody s vysokym obsahom zdraviu prospesnych latok. Nechcem robit reklamu, na ziadny produkt...

www.baoba.sk
----------------------------------
Časopis o liečivých rastlinkách: www.cme.sk

AdamKrt

co sa tyka chilli - doma ked som si cistil gulate chiili, tak som jadierka vyberal a krajal iba papricku. Dva dni mi brnelo v pokozke take mravcenie. Hned som si pomyslel, keby sa z toho urobil olej a dalo sa to napr. na klby, ak ma niekto reumu, mozno by ho to aj prebralo trochu k zivotu :)

AdamKrt

Malo by ist o viacrocnu rastlinu. Dufam, ze mi link nevymazu, nechcem robit reklamu, len link na clanok.
-odkaz odstránený-

Ale pre istotu citujem:

Chili korenie alebo cayenne korenie majú nasledujúce synonými: americká paprika, anglická paprika, zlaté korenie, guinejské korenie, čertové korenie.

Nie je to typ korenia, ale veľmi štiplavá, ostrá, červená na tropických miestách rastúca paprika, je blízkym príbuzným aj u nás pestovanej Paprike čerešňovej. U nás jeden drobný variant je známy ako ozdobná parika. Na mnohých miestach používaju ho tak ako u nás zelenú pariku.
Má stredno-americký pôvod, rastie na divo, a je viacročnou rastlinou. V niektorých krajinách namiesto papriky používajú veľmi štiplavú tehlovočervený plod. Sú známe mnohé formy, s rozličnou formou, štiplavosťou a veľkosťou.

Rastlina podoby kríku môže dovršiť až 2 metrovú výšku. Žije 2-3 roky. Forma a velkosť listov je pestrá, je podobná k paprike. Jeho kvet je biely a stojací. Veľkosť a forma nafúkaného bobuľovitého plodu je pestrý, zrelý je približne 2 cm veľký, tehločervený.

Rozmnožovanie sa deje pomocou semien, je možné pestovanie v črepine. Plod je samé chili, sušený, na jemno pomletý chili prášok je cayenne korenie.

Charakteristika drogy a jej komponenty sú podobné ako pri koreninovej paprike, ale obsah kapsaicínu má oveľa vyšší. Kapsaicín je alkaloid, ktorý je zodpovedný za štiplavosť papriky, je rozpustný v tukoch a v olejoch, voda ju len "rozloží".

Majovia mysleli, že štiplavá paprika zastaví hnačku, krče, a ochorenia ďasien. Aztéci obkladali svoje natiahnuté svaly, zlomené kosti s paprikovým pretlakom.

Pravidelná konzumácia chili papriky zlepšuje trávenie, ochraňuje sliznicu žalúdka od alkoholu a od kyseliny acetylsalicylovej (je účinnou látkou niektorých liekov proti bolesti).

Masti a náplasti s obsahom kapsaicínu, majú kladné účinky aj na bolestivý chrbát, zmierňujú symptómy reumy (reumatických kĺbových zápalov) a senzorové neuropatické problémy taktiež (choroby citlivých nervov). Je dobrý aj na zmiernenie bolesti, ktoré vznikli z nasledujúcich dôvodov: lišaj, rekonvalescencia po operácii, alebo nervové poškodenie pri cukrovke. Kvapalinové pípravky s obsahom kapsaicínu zmierňujú symptómy prechladnutia a chrípky. Mnohí prežili, že ich bolesti hlavy, migrény zmiznú, keď začnú používať nososvý spray s obasahom kapsaicínu. Pacientom s rakovinou, ktorých liečia s chemoterápiou je odporúčané používanie kapsaicínových bonbónov, cukríkov, kvôli ľahko zapáliteľnej sliznici úst.

Pri tom všetkom kapsaicín ochraňuje DNA pred mnohými karcinogennými látkami; povzbudí krvný obeh a je antypiretikumom. Podľa niektorych lekárov kapsaicín ochraňuje nás pred žalúdočným a dvanástníkovým vredom.

[zruseny12]

ADAM
MNE SA ZDA,ZE SA TO NEDA... JE TO AKO PAPRIKA,ODRODI A NA JAR MUSIS SADIT NOVU,ALE NA 100% TO NETVRDIM...MOZNO TI VYDRZI,LEN DO VTEDY KYM TI NEDOZREJE POSLEDNA CH.PAPRICKA...

AdamKrt

Co sa tyka pouzitia stevie, ak nejaky vyrobca caju ju v CZ uz pouzival a pouziva sa aj do pekarskych vyrobkov.

Takze mala by sa dat pouzivat na pecenie.

AdamKrt

RNG:

ale to bol vytazok zo stevie, co ma taku chut ? Zatial, co som cital, nikto nic take nespominal, ze ked si da suseny listok, ze by to malo nejaku pachut.

Inak susene koreniny - pravda to je uplne ina, vypachnuta chut oproti cerstvemu.
-----
Inak, blizi sa jesen a chcel by som urobit nieco ine, ako zlikvidovat chilli papricky na okne a miesto vysadenie noveho na rok, by som to rad nechal, nech si to rastie.

Ako zimovat chilli na okne, ako to polievat potom v zime ?

RNG

Steviu sme pestovali v kvetinacoch na patiu, zialbohu ale surovy vytazok(caj, alkoholicka tinktura) maju dost silpnu pachut po sladovke(licorice, "pendrek"), co mne aj mojej zene vadi. Ja ako cukrovkar musim pouzivat nahradu cukru (a naviac vytazok zo stevie je liecivy na pankreas), tak kupujem enzymaticky(kvasenim) upraveny vyrazok, kde je cela skupina stevisidov a rebaudianosidov zachovana, ale pachut nema.
Piect sa s tym neda. Na pecenie moja zena pouziva erytritol, tiez sladky prirodny cukrovy alkohol, ktory ma ale tak malu molekulu(slivky, zlty melon), ze velmi rychlo v ladvinach prepadne a vyluci sa, takze len asi 5% sa v tele spotrebuje. Ale aj to je pre mna vlastne nono, lebo v pecive su skroby, ktore sa v zaludku premienaju na cukry, tj fruktozu a glukozu.

Cili pouziva moja zena casto do varenia, aby jedla mali trosticku "smrnc" a nechutili ako sa moja mama vyjadrovala "ako trava"
Zena pestuje na patiu aj hodne roznych korenin, lebo cerstve davaju lepsiu chut, nez susene a zrejme su aj biologicky kvalitnejsie. Prebytky mrazi v sulkoch, aby sa lepsie odkrojili do jedal a polievok.

roman08

adam a stou steviou sa ako vlastne sladi?napriklad si dam listok do caju ale da sa to pouzit aj miesto cukru do jedla ?akym sposobom.

[zruseny12]

...no prave,lebo cez internet to by stalo dost...
preto by som ja radsej z obchodu...ja sa pokusim v BAU..XE...

AdamKrt

Este som to nekupil, ale hodlam. Je jesen, takze keby som to vysadzal teraz, tak budem musiet s tym zimovat. Rozmyslam, ci nebude lepsie to nechat na jar. Este uvidim, ci pojdem do toho teraz, alebo na jar. Ale cez internet si to objednam. Neviem, ze by sa to predavalo v okoli. Ale pre istotu sa opytam aj niekde v kamennom obchode, ci to nemaju.