Osobná asistentka

Príspevok v téme: Osobná asistentka
candy7

ahoj prosím vás mohol by mi niekto povedat čo je lebšie si vybavit opatrovanie staršej osoby alebo osobná asistentka.starám sa o svoju svokru bývame v jednom dome ale každá má svoju domovú jednotku .všetko robím čo potrebuje varím periem ,nakupujem chodím snou po lekároch ,kúpem ju upratujem jej starám sa aby jedla pila lieky mažem ju pri bolestiach ,ai.som s nou každý den aj v sobotu ,nedelu som momentálne nezamestnaná bez prímu.dakujem popredu za radu.

strunnnka

A prosim, moze mi niekto povedat, ci osoba nad 65 rokov na osobnu asistentku urcite nema narok? A ake moznosti takato osoba ma??

radana

No uz som to pozrela podrobnejsie,treba si to fakt dopodrobna prejst,je tam toho dost vela,ale aspon nieco sem prekopirujem a este viem,ze znama robila asistentku a musela stale vypisovat vykazy,co za tie platene hodiny s ZTP clovekom robila-kedy mu podala jedlo,kedy prala..........

2) Peňažný príspevok na osobnú asistenciu možno poskytovať najskôr od 6. roku veku do dovŕšenia 65. roku veku fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Po dovŕšení 65. roku veku možno tento príspevok poskytovať, len ak bol fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím poskytovaný pred dovŕšením 65 rokov veku.
10) Sadzba na jednu hodinu osobnej asistencie na účely výpočtu výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu je 1, 39 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenú osobitným predpisom. (t.č. 2,58 €/hod.)

(11) Peňažný príspevok na osobnú asistenciu sa vypláca mesačne na základe predloženého výkazu o odpracovaných hodinách osobnej asistencie za predchádzajúci kalendárny mesiac.

radana

Inac vsetko je pekne rozpisane na stranke www.csz.sk dokonca je tam aj presne o kolko islo co odkedy hore.Len mne sa to nechcelo az tak dopodrobna vyhladavat :(

radana

bon,moze byt,ja v osobnej asistencii nemam az taky prehlad,ale mas pravdu urcite aj toto islo hore.Aj opatrovak sa zvysoval od jula o par drobnych :)

bon

radana osobna asistencia je uz od januara 2,49eur na hodinu a teraz sa to este o par centov zvysovalo, neviem kolko je to presne ale v slovenskom to robi okolo 80sk na hodinu......

candy7

dakujem za odpovede už si vybavujem opatrovatelský ale ešte musím vybavit neakých doktorov ide to strašne pomaly.musí pri tom svokra aj niečo platit zo svojich penazí niekomu ?dík.

radana

candy,ty ako nevesta mozes poberat na svoju svokru opatrovatelsky prispevok.Jeho vyska zalezi od toho,kolko dostava tvoja svokra dochodok.Ak dostava tvoja svokra dochodok vyssi ako je 1,3 nasobok zivotneho minima,tak tuto presahujucu sumu si odpocitaj od vysky 6000 korun a vyjde ti,na kolko by si mala narok.Vybavuje sa na UPSVaR,oddelenie posudkovych cinnosti.
Osobny asistent sa schvaluje pri ukonoch napr.odprevadit do prace,z prace,pranie,nakupovanie,zehlenie,priprava a podanie jedla....Sadzba na hodinu je 55 sk(1,83eur)
Tak ci tak si musite podat ziadost na UPSVaR s dolozenymi lekarskymi potvrdeniami od lekarov,ku ktorym so svokrou chodite a oni vam navrhnu moznosti kompenzacie.Ak vam neschvalia opatrovatelsky prispevok,tak ti sami navrhnu ako alternativu osobnu asistenciu.Aspon u nas to tak chodi.