Ten kto sa vyzná v zlomkoch

daddy

Ahojte:-)...prosim vas pomohli by ste mi z prikladmi z matiky?prosim uz som z toho zufalaaa...:-(
1. Podlahu tvaru obdlznika so stranami 360 cm a 540 cm mame pokryt(bez medzier) zhodnymi stvorcovymi dlazdicami.Mozeme si vybrat z 2 typov stvorcovych dlazdic,kt. strany su v pomere 2:3.V oboch pripadoch sa da pokryt cela plocha jednym typom dlazdic bez pilenia.Mensich dlazdic by sme potrebovali o 30 viac ako vacsich.Urcte,ake dlhe su strany dlazdic.
2. V hostinci u 3 prasiatok obsluhuju Pasik,Rasik,Sasik.Pasik je necestny,takze kazdemu hostovi pripocita k celkovej cene 10 grajciarov.Rasik je poctivec,kazdemu vyuctuje presne to,co zjedol a vypil.Sasik je dobrak,takze kazdemu hostovi da zlavu 20% z celkovej ceny.Prasiatka sa na seba tak podobaju,ze ziadny host nepozna,kto prave obsluhuje.Baranok Vendelin si v pondelok objednal 3 kolaciky a dzbanok dzusu a zaplatil 56 grajciarov.Bol spokojny,takze hned v utorok zjedol 5 kolacikov,vypil k nim 3 dzbany dzusu a platil 104 grajciarov.V stredu zjedol 8 kolacikov,vypil 4 dzbany dzusu a zaplatil 112 grajciarov.
1.otazka:Kto obsluhoval Vendelina v pondelok,utorok a kto v stredu?
2.otazka:kolko grajciarov uctuje Rasik za 1 kolacik a 1 dzban dzusu?

lost

(30/10)*6=18

Za 18 minut prenesie 1 auto 1 tonu.
Skuska 180 minut = 1 auto a 10 ton
180 minut / 6 aut = 30 minut

Mame 10 aut, cize 1 tonu prenesu za 18/10 za 1,8 minuty

10ton krat 1,8minuty = 18 minut.

:D

lost

Taketo priklady nemam rad, lebo su priliz jednoduche na to aby som to dokazal zapisat :)

Naco zapis, ak to viem za 5 sekund logicky vyriesit,bleee

skus toto 10/(10*((10/30)/ 6))=18

Tiez vyslo 18 minut, ale radsej si pockaj ci to niekto potvrdi :)

lost

a ten predosli tipujem na 18 minut, neviem preco, je to len pocit... musim prist na to ako som to vypocital :P

asi takto : 30/(10/6)

musim sa najest, potom skusim :D

lost

matik323

162 km/h = 45 meters / second
864 km/h = 240 meters / second

240-45=195

195/1,5 = 130

130 sekund, alebo 2 minuty a 10 sekund ;)

Teda, aspon dufam ze je to dobre :D

matik323

Predpokladajme, že vzletová rýchlosť lietadla je 162 km/h a po štarte sa rozbieha po ranveji tak, že sa jeho rýchlosť zväčšuje každú sekundu o 1,5 m/s. Ďalej predpokladajme, že lietadlo začne potom stúpať do tej doby, kým dosiahne letovú rýchlosť 864 km/h, pričom sa zrýchlenie nemení. Za aký čas dosiahne lietadlo letovú rýchlosť po štarte? pls potrebujem to na 14 januara

alzbee

Heheee, lebo ja zistujem, ze cim som starsia, tak tym som sprostejsia :D :D zato som si uz neni ani ista pri takychto jednoduchych veciach...vzdy si tak vravim pri relacii Aj mudry schybi, ze ako mozu ti ludia taki sprosti...a potom si tak poviem, ze ktovie, ako by som tam ja pohorela pri uplne jednoduchych otazkach :D :D no tesiiiim sa, ze som to vyratala dobre...nemusim sa hanbit pri pohlade do zrkadla :-P

vevericka

baby mate to dobre
ak to chce uplne v zlomkoch:
hala: 25/4 x 27/4 je 675/16
izba: 13/2 x 13/2 je 169/4 a teda 676/16 teda izba je o 1/16 vacia a to je tych 0,0625 m stvorcoveho

maruska84

Ale alzbee, nic sa nestrachuj, dobre si to vyratala (a ak nie,tak som sprosta aj ja :))) Lebo ja som to ratala a vyslo mi to rovnako, ako Tebe.

Ale ak by si to, Kika, potrebovala ratat v zlomkoch a nie v des. cislach (lebo si pamätam, ze nam vysledok v des. cislach neuznavali, ked bolo aj zadanie v zlomkoch), tak si uprav zlozeny zlomok na jednoduchy, a to tak, ze 6cela 1/4 je vlastne zlomok 25/4 (vyratas to tak, ze cele cislo pred zlomkom vynasobis s menovatelom - teda 6x4 a pripocitas k nemu citatel, teda +1, co je tych 25 v upravenom zlomku, menovatel Ti ostava). Takze hala bude mat strany 25/4 a 27/4. Izba ma stranu 13/2. Obsahy vyratas - to predsa musis vediet, aj keby si neviem ako bola slaba v matike!!! Ked su dve strany rozne, tak das "strana a x strana b", u stvorca, co je izba, das "a x a".. Takto si si vyratala zlomky a vyjdu Ti vysledky a ako pisala uz alzbee, potom ich od seba odcitas a to je ten rozdiel, o kolko potrebujes viac krytiny ... Joj, som si oprasila vedomosti po veeeeeeeela rokoch :)))) Len snad su spravne :)))