Čo robiť, keď deti v škôlke plačú

Príspevok v téme: Čo robiť, keď deti v škôlke plačú
Lola7

Prosím o radu. Nastúpila som ako učiteľka do materskej školy a mám na starosti najmenšie detičky. Už týždeň len plačú a plačú a ja už neviem, čo robiť. Kolegyna vraví, že ich treba nechať ich vyplakať, ale ja neviem. Nie je to už akosi dlho? Nech robím čokoľvek, spievam, púšťam rozprávky, hráme sa, stále takmer všetky plačú.Čo platí na také malé detičky, poradí mi niekto?

janinajanina

Mile maminky, tak uz aj ja prezivam muky pri rannom odovzdavani synceka do skolky........ale on place aj ked pre neho pridem, potom je chvilu usmievavy a stastny ale akonahle sa blizi vecer alebo spomeniem skolku, ihned place ze tam uz nechce ist............aj vecer ked je v postielke place, a rano sa s placom budi.........je to OK?......sice sme v skolke len 5 den, no beriem ho po obede hned domov, myslite ze si zvykne? uz som vyskusala vsetky metody, ktore su tu opisane........kladne vyjadrovanie o skolke, vysvetlujem mu, ze aj ja by som tam chcela sa ahrat ale musim ist do prace, a vymyslam mu zaujimavy program na poobedie, aby sa mal na co tesit.....nic nepomaha zatial.....

lienkak

ahojte,

dlhšie som tu nebola,
tie škôlkové stavy sa nám už zlepšili :)),z čoho mám veľkú radosť, bolo to skutočne asi len tie prvé dni - odlúčenie od maminy a tak, ale teraz, keď tam má kamošov, obľúbené pani učiteľky, nosí mi kopec "múdrostí", je to fajn. Keby sa to nezlepšilo, určite by som aj ja hľadala iné možnosti, ako škôlku, aj by som obetovala prácu, ale vidím, že malému škôlka veľmi prospieva - je veľmi komunikatívny, hneď priateľský k iným deťom, určite nie je ztých, čo sedia v kútiku a nebavia sa s nikým. Keď som písala ten prvý príspevok, tak sme mali práve také hrozné ráno a nemala som s kým o tom pokecať, preto to asi vyznelo tak hrozne..

alefi

Tak aj ja pridám svoju skúsenosť do tejto témy. Ja som začala malú dávať minulý rok v apríli do škôlky k pani učiteľke dokonca známej, s ktorou sa navštevujeme. Prvé dva týždne bolo dobre, ráno sice pofňukala, ale potom ako keby uťalo. Do škôlky nechcela chodiť, ráno vrieskala čo ju bolo počuť až na ulicu, vkuse kričala, že ona chce mamu. S deťmi sa vedela hrať, ale len keď som bola pri nej ja, sama mala z detí strach, nevedela sa ako sa k nim zapojiť a pritom má brata staršieho od seba o 6 rokov, a niekedy to vyzerá, že ona jemu rozkazuje čo má robiť a nie on jej. Skrátka doma je "frajerka", výrečná, šikovná, a aj prefíkaná. Tak som to potom vzdala, a skúsila som to teraz v septembri, ale už v inej triede pri inej pani učiteľke. Po obede chodí domov. Zatiaľ bola iba 2x, ale ráno trochu poplakala, ale teraz to bol taký "kultúrny" plač, žiadny vreskot. Skrátka plač zo smútku. Potom so volala p. učiteľke, že ako je tak bolo vraj dobre, neplakala. Keď som pre ňu prišla tak mi povedala, že začala plakať keď mali zmenu a to, že išli vonku, ale vonku sa hojdala a hrala opäť. Zajtra sa zase chystáme tak uvidím, ako to dopadne. Už má 3 a pol roka, a ja sedím doma, lebo ju nechcem nasilu dávať za každú cenu do tej škôlky. Aj keď moja výplata by nám veľmi pomohla.

jajka001_

ked sa tam tesi, je to ok, od zaciatku sk. roka preslo len malo casu, ten plac ho prejde :) hlavne ze to tam ma rad, a ked ucitelky vravia ze hned prestane ako odides
neskusali ste pred tym take ze zvykanie, na hodinku, na dve, na tri?

lienkak

ahojte,

aj môj 3ročný synátor chodí od septembra do škôlky, a rána mávame teda hrooozné, plače, drží sa ma, nechce sa vyzliecť, následne obuť papučky... :(((

a pritom, keď po neho poobede idem, je vysmiaty, hovorí, ako bolo v škôlke super, ako sa hral s detičkami, učiteľky tiež hovoria, že prestane plakať chvíľu nato, ako za sebou zatvorím dvere, dúfam, že sa to časom zlepší a že prestane plakať aj ráno, zvlášť, keď mi večer rozpráva, ako sa do škôlky teší...

máte maminky podobné skúsenosti?

vivivki2

dakujem vam za rady...rozhodla som sa ze si ju necham doma...aj ked ma to mrzi,lebo inak nema s nikim problem,je vsade a ide s barz kym prec...ale prisla som na to,ze neni este pripravena...dam jej este cas..ved pokial som doma,tak mi to nevadi...tie 2 dni nam dali zabrat,pretoze tento vikend..sa odo mna nepohla na meter...a ked isla k babke tak chcela ist s placom domou....no ved je vela deti ktore tam nechcu byt..myslim,ze nie sme samy...dakujem vam

lioness_01

ja som do škôlky nemohla chodiť (chodila som len slabé dva mesiace)práve preto, lebo som celý boží deň dokázala preplakať. a to som ani nejak nerevala, ja som si sadla po príchode do škôlky na stoličku a tam som stále len sedela a tichúčko plakala...
učiteľky vraj boli zo mňa strašne nervózne, nechcela som vraj ani jesť a keď do mňa dačo natlačili, okamžite som to vyvrátila...

mamina potom našťastie znova otehotnela a ja som ostala s ňou doma a do škôlky som sa dostala až na predškolskú prípravku - pol roka pred nástupom do školy, a myslím si, že mi to nijak neuškodilo, jednoducho, nie všetky deti sú hneď v rovnakom veku pripravené na fungovanie mimo domova, to je bohužiaľ tak, vývin je veľmi individuálna záležitosť a treba to rešpektovať, ak dieťa odmieta škôku, treba to zvážiť a ostať ešte rok-dva s ním doma...

viviki, neviem či si dala dcérku do škôlky len teraz (2.9.), ale ak áno, tak ešte vydrž, ona si možno len potrebuje zvyknúť...

- mira

Normálne to nie je. Normálne ze zabezpečiť dieťaťu pocit istoty. Zváž, či nie je vhodné ostať s dcérkou ešte doma, aby sa citovo, psychicky nenarušil jej vývin. Dieťa musí cítiť zázemia, lásku a stabilitu. V cudzom kolektíve sa cíti neisto nie vlastnou vinou.

viviki2

no.ja si neviem rady s mojou dcerkou...uz druhy den place...a place aj cele hodiny v skolke..aom s toho zufala...kazda mamicka na mna pozera ake mam dieta..a nech jej to vysvetlim ako kolvek,aj tak place...neviem ako dalej