VITAMIN C - A DAVKOVANIE

Príspevok v téme: VITAMIN C - A DAVKOVANIE
bingham

Vitaminy a stopove prvky su velmi dolezite pre zdravy chod ludskeho organizmu v primeranych davkach (rad by som upozornil na slovo v primeranych), ktore si clovek zabezpeci ak ma dostatocny privod RACIONALNEJ VYZIVY

Vitamin C (kyselina askorbova) patri do skupiny vo vode rozpustnych, posilnuje imunitny system, pomaha pri vyvoji zubov, kosti, podporuje vstrebavanie zeleza, pomaha udrzat zdravu kozu

DENNA ODPORUCANA DAVKA JE pre dospelych 100mg a pre deti starsie ako 3 roky 45mg

Samozrejme ze davka sa moze aj zvysit podla potreby - horna hranica je 1000mg

HYPERVITAMINOZA sa prejavuje narusenym vstrebavanim medi a selenu, sposobuje zaludocne problemy ako hnacka, nafukovanie a u vnimavych jedincov aj oblickove kamene( najma u ludi ktori maju sklony k tvorbe oxalatovych kamenov), poruchy spanku, bolesti hlavy, velmi vysoke davky by sa nemali podavat tarchavym zenam

Na zaver by som rad povedal ze som sa umyselne zameral najma na vedlajsie ucinky, vzhladom na niekorych prispievatelov ktory uvadzaju davky az 80g - co je zatial cista hypoteza ktora sa zaklada na experimentovani a jej vysledky o uspesnosti(ak vobec budu) sa ukazu az v buducnosti
------------------
www.zdravie.sk Vitamín C a megaskorbická liečba - zabudnutý poklad

damian

sanatka, 17 mesiacov = 1700 mg denne a takto mozes zvysovat podla mesiacov az do 3000 mg, co je normalna denne davka pre cicavca.

RNG

sanatka, pouzi aspon postrek koloidnej striebornej vody do hrdla a kvapky do nosa mnohokrat denne.
Do sa da robit aj babatku a casto to pomoze, lebo koloidna strieborna voda zabija prakticky vsetky mikroby na kontrakt.

sanatka

damian, dakujem za radu. On ma tri roky, takze to asi nepojde s tym kloktanim, ale urcite v buducnosti vyuzijem!
Inak, od Teba som objednavala ten C-salts - mam aj 17-mesacnu dcerku, je to vhodne aj pre nu? A ak hej, kolko jej toho denne mozem davat ako prevenciu?

sanatka

petoT, dakujem velmi pekne za odpoved!!!
Dnes som mu davala v priebehu celeho dna po troske toho C-salts a vypil asi dva litre tekutin k tomu, no a je ovela lepsie na tom. ATB som zatial este ani nenasadila - dr. nam nerobila ziadne testy, proste len pozrela do hrdla a vraj treba ATB, ale nebrala mu ani krv ani vytery, tak neviem.
On mi tvrdi, ze ho nic neboli a az na zvysenu teplotu vyzera celkom ok...
Uvidime...

Peto T

Ak sa Ti tie dávky zdajú vysoké, daj také, aké uznáš za vhodné. Telo vitamín C potrebuje na boj s infekciou, a niekedy aj to málo, čo mu dáš, môže rozhodnúť.

Viac je lepšie, tak, aby nenastala hnačka (ak nastane, treba dávky znížiť).

Toto sú samozrejme názory mimo hlavného prúdu medicíny. Hlavný prúd medicíny v problematike vitamínov uviazol na úrovni vedeckého poznania z 30.rokov minulého storočia.

Peto T

senatka: Podľa zaužívaných mýtov, 120mg denne. Podľa dlhodobej absolútne bezpečnej hranice, 45mg/kg denne. Podľa genetického konceptu, 300mg/kg denne a viac.

Keď moje deti začnú mierne pokašliavať a posmrkávať, dám im 1g každých 4-6h podľa okolností (5r a 3,5r). Zvyčajne je do druhého dňa pokoj.

Keď boli naposledy chorí (osýpky), tak účinné dávky boli asi 1g každé 2-3h.

Vysoké dávky sú nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa a medi a vážnom deficite G6PD.

Užíva sa najlepšie aspoň s trochou jedla. Treba veľa piť!

Je veľmi vhodné, doplniť aj B-komplex (najlepšie prírodný, napr. pangamín), selén, zinok, vitamín D (krátkodobo vo vyšších dávkach). Imunite pomáha ešte pyridoxín (B6), krátkodobo.

sanatka

ahojte, pozeram tuto diskusiu a je to velmi zaujimave. S C-ckom mam dobre skusenosti aj ja.
Chcela som sa vsak spytat skusenejsich, kolko C-cka mozem denne davat trojrocnemu synovi, ktory ma prave vysoke horucky a doktorka mu diagnostikovala anginu a nasadila ATB.
Doma mam tento C-salts (-odkaz odstránený-)
Viete mi poradit?

kaciatko7

myslim, ze kazdy ma potrebu vit C rozdielnu, urcite zavisi od momentalneho zdravotneho stavu, prostredia, v ktorom zijeme, stresu, stravy atd. je to individualne, ale tie 3g denne je zaklad. je logicke, ze virozami, zdrav. tazkostami sa potreba vit C zvysuje. je to individualne a okrem toho, kazdy si sam na sebe moze zistit, aka davka je pre neho dostacujuca, organizmus, ked ho ma prebytok, reaguje hnackou. ja tiez neuzivam kazdy den rovnake mnozstvo vit C. ale pri virozach idem aj nad 20g. takze radcove tvrdenie, ze nazory a davkovanie prispievajucich sa lisia, je logicke, kedze vsetci sme rozdielni, kazdy mame ine zdravotne tazkosti, inac sa stravujeme, zivotny styl, stres nie je rovnaky atd....tym padom aj potreba vit C je rozdielna. tie 3g je vsak minimum.

Peto T

Binghamov prvý príspevok obsahuje prevažne v lekárskej obci rozšírené mýty a legendy, ktoré doteraz nikto nebol schopný dokázať. Z vedeckého a dôkazového hľadiska sú na tom podstatne horšie, než teória Pauling/Stone o genetických princípoch skorbutu.

Je tiež absolútne neodškriepiteľný fakt, že všetky cicavce majú denný príjem/syntézu vitamínu C 60-460x väčšiu, než sú Binghamom uvádzané "odporúčané dávky". Možnosti sú dve - buď má človek radikálne odlišnú fyziológiu od všetkých cicavcov (to by ale musel niekto dokázať, a klinické skúšky na zvieratách by zrejme stratili zmysel), alebo sa mýlia medicínske teórie predvojnového obdobia o potrebných dávkach vitamínu C.