VITAMIN C - A DAVKOVANIE

Príspevok v téme: VITAMIN C - A DAVKOVANIE
bingham

Vitaminy a stopove prvky su velmi dolezite pre zdravy chod ludskeho organizmu v primeranych davkach (rad by som upozornil na slovo v primeranych), ktore si clovek zabezpeci ak ma dostatocny privod RACIONALNEJ VYZIVY

Vitamin C (kyselina askorbova) patri do skupiny vo vode rozpustnych, posilnuje imunitny system, pomaha pri vyvoji zubov, kosti, podporuje vstrebavanie zeleza, pomaha udrzat zdravu kozu

DENNA ODPORUCANA DAVKA JE pre dospelych 100mg a pre deti starsie ako 3 roky 45mg

Samozrejme ze davka sa moze aj zvysit podla potreby - horna hranica je 1000mg

HYPERVITAMINOZA sa prejavuje narusenym vstrebavanim medi a selenu, sposobuje zaludocne problemy ako hnacka, nafukovanie a u vnimavych jedincov aj oblickove kamene( najma u ludi ktori maju sklony k tvorbe oxalatovych kamenov), poruchy spanku, bolesti hlavy, velmi vysoke davky by sa nemali podavat tarchavym zenam

Na zaver by som rad povedal ze som sa umyselne zameral najma na vedlajsie ucinky, vzhladom na niekorych prispievatelov ktory uvadzaju davky az 80g - co je zatial cista hypoteza ktora sa zaklada na experimentovani a jej vysledky o uspesnosti(ak vobec budu) sa ukazu az v buducnosti
------------------
www.zdravie.sk Vitamín C a megaskorbická liečba - zabudnutý poklad

kaciatko7

a ked chces jazdit na svojom aute a dojde ti benzin, musis zastat na benzinovej pumpe, natankovat, vytiahnut peniaze, ktore su zhodou okolnosti tiez papierove a zaplatit obsluhe. ta nasledne musi za ten benzin zaplatit nejakej firme, ktora benzin dodava a zas ta nasledne inej, ktora benzin vyraba. inac, jedna sa o ropny priemysel, takze, ak chces, aby tvoje auto islo a sluzilo ti, ako ma, musis tym padom podporit aj ropny priemysel...to je myslim uplne normalne.
tak isto, ked chces, aby tvoj organizmus spravne fungoval, musis mu dodat okrem ineho aj vitamin C. a je uplne samozrejme, ze ho musi niekto vyrabat a kedze ma s tym spojene napr. aj vyrobne naklady, doprava, zamestnanci atd. je jasne ako facka, ze ti ho nikto neda zadarmo. lenze, pozrime sa na chemiu v podobe liekov, ktora nie je zivotne dolezita pre organizmus, este k tomu je skodliva a choroby ako take nelieci, ba priam vytvara nove....no a to je uz potom biznis biznisov.
krasny priklad, co povies?

Peto T

Napríklad pri vitamíne D začínajú hroziť toxické účinky pre dospelého od 10000UI denne, dlhodobo (od 4-6 mesiacov). Asi najsilnejšie D na trhu je Vigantol, ten obsahuje 20000UI na ml, fľaštička má 10ml, takže dospelý by ju musel skonzumovať za 3 týždne celú, a potom podobne ešte asi 8 ďalších. Krátkodobé vysoké dávky nie sú škodlivé a telo si ich vie uskladniť.

U detí sa bežne odporúča 1-2 kvapky denne, to je 500-1000UI. Aby to začalo byť škodlivé, tak by museli dostávať povedzme 4-5 denne, dlhodobo (samozrejme, podľa hmotnosti, ročného obdobia apod - v zime je tvorba vitamínu D v koži takmer žiadna, takže tolerancia by bola zrejme vyššia ako v lete).

A to pritom vitamín D je asi "najviac toxický" z vitamínov. Ak nerátame K, ale ten zvyčajne nemá zmysel užívať, pretože ho tvoria baktérie v črevách.

Myslím, že štatistiky hovoria jasnou rečou, že poškodenie pečene je omnoho pravdepodobnejšie už pri normálnych dávkach liekov proti horúčke a bolesti, a tých sa nikto nebojí, aj keď zabijú ročne tisíce ľudí. Nik sa nebojí, lebo nikto proti nim neorganizuje zastrašovanie ako proti vitamínom. Idú na ne reklamy v TV.

Peto T

radca: Vitamín C stojí pacienta kilogram cca 23EUR aj s DPH, aj to je ešte značne predražený oproti výrobným nákladom, a na západe sa predáva v kýbloch alebo vreciach, kľudne aj po 25kg. Je nepatentovateľný a vyrába ho ktokoľvek na svete (90% Čína).

Patentované jedy (chemo) po 25 rokov vyrába a predáva jediná firma na svete, kým nevyprší patent. Štandardná liečba jedného pacienta stojí 10000EUR (slovom desaťtisíc) ročne. Pritom 85% onkológov sa v prieskume vyjadrilo, že oni sami by si chemo nedali.

Tak mi to pripadá trošku ako nepomer. Kto sú to tie farmaceutické spoločnosti, ktoré ryžujú na chorobách? Skús nám to objasniť.

acdar

Je to celkom jednoduche. Ked niekto kupuje vitamin C, musi vytiahnut peniaze a podat ich lekarnikovi, alebo inemu predajcovi. Peniaze su obzcajne vo forme papiera, alebo su to mince.Velka cast tychto penazi ide vyrobcovi a cast zisku lekarni, co je tiez sucastou farmaceutickeho priemyslu.

Kaciatko, comu este nerozumies? Rad ti skusim vysvetlit aj dalsie nejasnosti

kaciatko7

tak tento prispevok som teda naozaj nepochopila. Kto tu chce na vit C ryzovat? a ze vit C zvysuje zisky farmaceutickych spolocnosti?? sorry, ale nema to hlavu ani patu

acdar

Kazdz clovek si vie precitat, ze davkovanie je zavisle od mnohych okolnosti. Mnohi tu chcu na vitamine C ryzovat a zvysovat prijmy farmaceutickych spolocnosti vyrabajucich na na tomto vitamine. Ludia teda vedia byt poriadne spiny, ked chcu zarabat na chorobe a nestasti ostatnych.

kaciatko7

mna len zaraza, ako sa im napriklad v roznych studiach a clankoch ta maximalna davka vit C denne znacne lisi. tak ked je take nebezpecne prekracovat ODD, preco je niekde uvedene 60mg, niekde 100mg, niekde 200mg a dokonca aj 45mg...tie udaje si vyslovene protirecia a zavadzaju ludi. vsak podla jednej studie je bezpecne uzivat aj 100mg, pri inej uz nad 45mg zacnete mat zdrav. problemy. je ocividne, ze je to zavadzanie, kedze si takto protirecia.
a to este neuvadzaju, kolko pomarancov alebo citronov ma clovek popri ODD este prijat, aby sa nedajboze nepredavkoval. je to poriadny blub, no ale na hluposti ludi sa dobre zaraba.
este som chcela uviest, ze napr. aj taky vit A a vit E sa vyraba aj v emulznej forme, ktora napr. obchadza pecen a tym padom si pacient moze dovolit prijat vyssiu davku bez rizika, a je dokonca velmi prospesny pri rakovinach.

Peto T

A do očí mi udrela istá schizofrénia. Upozorňujú na riziká vitamínu K, čo je jena z mála skutočne závažných informácií z toho článku, a pritom ho vo vysokých dávkach dávajú novorodencom, ktorí ho v drvivej väčšine nepotrebujú a môže im uškodiť.

Najväčšie mýty sa týkajú asi vitamínu C. Zastrašovanie pred "tisícovým céčkom" a núkanie skorbutickej dávky 60mg, alebo "trojnásobku pri chrípke" je skutočne úbohé. 180mg pri chrípke je v podstate homeopatická dávka, lebo telo vtedy potrebuje aj 1000-násobne viac.

A veľmi zvláštne je, že zaradili aj fluór, čo je v podstate jed.

Peto T

acdar: Bezpochyby. Ale všimni si, že ten článok je založený na polopravdách a neúplných informáciách.

Na jednej strane strašia vedľajšími účinkami vitamínov, na druhej strane nepovedia, aké dávky sú škodlivé, a ako východisko ponúkajú dodržiavanie "odporúčaných" dávok, ktoré (čo už ale nepovedia) neboli nikdy určené k dobrému zdraviu, ale len ako prevencia základného nedostatku. Čiže ľudia, držte sa svojich minimálych dávok a nikdy sa neodvážte užiť efektívne dávky, ktoré by vám mohli pomôcť.

Keby chceli byť féroví, museli by povedať aj druhú časť pravdy, čiže hranicu bezpečnosti, a tá je v skutočnosti tak vysoko, že si ťažko predstaviť, ako by ju mohol niekto prekročiť.

Niektoré uvádzané vedľajšie účinky sú len nedokázanými mýtmi.

Nakoniec, vitamíny môžu mať viacero foriem, a dajú sa užiť tak, aby nežiadúce účinky nenastávali, ale to tiež pre istotu nepovedia. Napríklad vitamín A sa dá bezpečne získať z betakaroténu, a ten je prakticky neškodný.
Vitamín B3, ktorý je skutočným liekom na akútnu schizofréniu, psychózu a na cholesterol, sa v súčasnosti užíva vo forme niacínamidu, ktorý pečeň nezaťažuje, na rozdiel od niacínu, ale ani niacín nebol zďaleka taký zlý k pečeni ako mnohé bežné lieky, a nemal žiadne nepriaznivé vplyvy, ak sa dávky zvyšovali postupne.