SM-skleroza multiplex

Príspevok v téme: SM-skleroza multiplex
minciGL

Prave som sa dozvedel, ze ma SM. Nikdy predtym som sa o tuto chorobu nejako nezaujimal, nakolko som nemal ani najmesi dovod. Prosim o akekolvek info a s cim mozem do zivota ratat. Aka je zivotnost pacientov s tymto ochorenim a pravdepodobnost, ze skoncim na voziku.
Pracujem ako obchodny manager, cize stres, dlhe cesty autom, jednania. Je realne aby som v tejto praci pokracoval. A nejake rady ako to vsetko po psychyckej stranke zvladnut - co pomaha lebo momentalne som na dne - nebavi ma zit...........

dorkaa

A cvičiť som zabudla. Nemusíš veľa, stačí sa každý deň aspoň ponaťahovať. Ja cvičím silové cvičenia, s kilovými činkami na ruky, bicyklujem.

dorkaa

Ahoj! Hlavne sa neboj, nie je to také strašné ako sa na prvý pohľad zdá, alebo nemusí. Ja mám SM 5 rokov a som zdravšia, mám menej bolestí a viac vládzem ako moji "zdraví" kamaráti a známi. Choroba sa ma zatiaľ vôbec nedotkla. Starám sa o seba, veľa spím, nestresujem, Bvit., Cvit.,semienka, pracujem normálne. Treba si hlavne dávať pozor na vyčerpanie. Akonáhle viac pracuješ a vyčerpáš sa, treba to hneď dospať a zrelaxovať sa, nie ísť do úplnej únavy. Je to veľmi individuálne, u niekoho to ide rýchlejšie, u niekoho sa to nemusí prejaviť celý život. Ja napr. nechodím ani na Sm - fóra, lebo tam si nemám s nikým čo povedať, väčšinou tam sú už pokročilejšie stavy a ja fungujem zatiaľ absolútne normálne. Neviem že mám nejakú diagnózu. Lieky neberiem vôbec žiadne, iba potravinové doplnky, snažím sa čo najčistejšie bez pridaných látok a konzervantov. Brala som 2 roky interferóny, ale nerobilo mi to dobre, teraz sa cítim lepšie. Využívam alternatívnu medicínu, dávaj si pozror na plesne. Ja pijem čaj Lapacho, probiotiká každý večer.

Aduliena

Ahoj Minci,

Mám kamošku, ktorá má SM už 5 rokov. Ani ju nič nebaví, vykašľala sa na všetko a úprimne ti poviem, ide to s ňou dolu vodou... Takže v žiadnom prípade to nevzdávaj, ži svoj život aj naďalej. Na internete nájdeš mnoho informácií o SM, naštuduj si to. Záleží aj na tom, ktorú formu SM máš, takže to vôbec nemusí byť také zlé, ako to teraz vidíš ty. Začni sa čo najskôr liečiť, sú na to dnes injekcie, ktoré ti pomôžu normálne fungovať. Pozri si aj tieto stránky: www.zdravie.sk
www.sclerosis-multiplex.sk
Môžeš sa sem registrovať a písať si priamo s ľuďmi, ktorí SM majú, dozvieš sa veľa. A ak svoju chorobu psychicky nezvládaš, nehanbi sa vyhľadať pomoc psychológa. Pomôže to.

bon

to ze presnanes zit je to najhorsie co s touto chorobou mozes spravit...., nemam to nastudovane, poznam akurat jednu zenu ktora ju ma, skoncila na voziku, ale pokial mohla tak aj o palicke chodila do prace, a vravela ze spravila chybu vtedy, ked odisla z prace a ostala len doma, lebo vtedy sa jej stav rapidne zhorsil....takze zi tak ako predtym, snaz sa s tym bojovat, ta zena mi vravela ze mala na navsteve kamarata zo zahranicia, a ten sa divil ze preco je doma a nie v praci, ze u nich sa kazdy snazi ostat co najdlhsie zaradeni do normalneho zivota, lebo ked ta ten zivot prestane bavit, tak to s tebou pojde dolu vodou.........