povinna preventivna prehliadka

Príspevok v téme: povinna preventivna prehliadka
Ja33

ahojte. takze poovinna prehliadka by mala byt kazdy rok ak sa nemylim. teraz v decembri idem mat 17 a tak sa chcem opýtať co konkretne mi budu v tomto veku robir. ale hlavnema zaujima ci mi sama obvodna doktorka bude robit nejjake gynekologicke vysertenie. alebo ci ma posle na gynekologiu. resp ci tam v tom pripade musim ist dakujem za skore odpovede

zuzic

no hej diky...asi to skusim sama no riskovat nemozem lebo ak mi neda zdrhanku tak ma v skole neospravedlnia...ale skusim to moje spoluziacky chodia k tej lekarke co ja, ma na dverach vyvesene ze len s rodicom a aj tak chodia same a este ich nevyhodila takze pojdem sama...a preco vlastne s rodicom? to akoze aby som ich neoklamala alebo? ved nie som sprosta aby som klamala lekara...

jajkafr

zuzic
áno aj keď to nemá vyvesené na dverách môže ťa odmietnúť vyšetriť ak prídeš bez rodiča, ale nestáva sa to často. Ja som sa stretla skôr s odmeraným postojom niektorých lekárov ak prišlo dieťa bez rodiča. Ale keď si tak vezmeš väčšina detí, ktoré chodia ešte len na ZŠ už chodia k detskej obvodnej lekárke samé. No a keď ťa pošle preč tak tam prídeš s mamkou.

zuzic

alzbee ale mna sa to tyka:(
jajkafr: a ked nema na dverach vylepene ze mozem iba s rodicom vtedy mozem ist aj sama? a teda ma moze odmietnut vysetrit?

jajkafr

áno je to tak na prednáške pediatrie sa lekár tiež rozčuľoval, že k pediatrovi chodia v niektorých prípadoch aj deti ktorí sú už rodičmi napr. ak niektoré majú dieťa v 15-tke či 17-tke...
Ale väčšina lekárov to už berie tak, že ak má dieťa 15 tak môže ísť samo, ale nie každý lekár je taký...

alzbee

Coze, az do 19.roku zivota? :-O to som veru nevedela-ved vtedy je uz clovek dospely! mne to moja obvodna kedysi vravela (alebo mama mi to vravela?), ze od 15tich rokov k nej mozem chodit bez rodicov...aj na gyndu som sama od 15tich chodievala...kazdopadne mna sa to uz netyka, tak ale dobre vediet:)

jajkafr

čo sa týka preventívnych prehliadok sú hradené zo zdravotného poistenia. Každý poistenec má nárok na preventívnu prehliadku ako tu už bolo písané u zubára a gynekológa raz ročne a u obvodného raz za dva roky darcovia krvi raz ročne a deti majú nárok na prehliadku u zubára a 2 krát ročne. Je na každom človeku či túto prehliadku využije alebo nie. Ale PREVENCIA JE LACNEJŠIA AKO LIEČBA. Preto sú tieto preventívne prehliadky. A navyše ak nejdete k zubárovi na preventívku hradíte si výkony v plnej sadzbe poisťovňa vám nepreplatí nič.

jajkafr

alzbe a zuzic
nie je to tak úplne pravda. V zdravotníctve sa berie dieťa od 0 do dovŕšenia 19 roku života. To znamená, že k lekárom by ste mali chodiť s rodičmi. Niektorí lekári odmietnu vyšetriť dieťa bez rodiča. Mne sa stalo keď som mala 16 alebo 17 šla som k lekárke sama a do správy mi napísala, že na kontrolu mám prísť s rodičom. Ale záleží to od lekára. Väčšina s tým nerobí problémy. Ale ak treba niečo podpísať musí to podpísať rodič. A zvlášť teraz sa kryjú všetci zdravotníci podpismi. Takže ak lekár alebo sestra vysvetlí niečo pacientovi, chcú mu spraviť nejaké vyšetrenie všetko musí podpísať volá sa to informovaný súhlas a to musí podpisovať plnoletá osoba. Čiže u deti rodič.

zuzic

fakt sam? waw kocky to ste ma potesili, ja mam 15 a mama sa ku vsetkym doktorom pcha so mnou:) juchu takze konecne mozem byt samostatna:)