MLIEKO-vyzivny doplnok detskej stravy

Príspevok v téme: MLIEKO-vyzivny doplnok detskej stravy
Janinka

Prestala som dojcit 15.mesacneho synceka.zacala som mu davat riadne mliecko.Chcem si dat poradit,ci treba plotucne,ktore ma vela tukov,alebo staci polotucne.Ktore je vhodnejsie.Jedni vravia,ze treba plnotucne,kde je vela tukov,ktore su potrebne pre vitaminy,ini zase ze staci polotucne,aby dieta s tych tukov zbytocne nepriberalo.Staci,ak vypije denne jeden pohar?Dakujem.

lienka7

Ahoj Pišta a ostatní.
To, čo čom napísala, že nástup kravského mlieka po 2.roku života detí sa pripúšťa a očakáva, bolo myslené tak, že telo dieťaťa je už viacej vyvinuté a viac-menej pripravené na spracovávanie aj iných ako materinských a vysoko strážených potravín. Ja osobne pri dcérke pokračujem v sójom mlieku, lebo mi to plne vyhovuje, jej chutí, cenovo je to prístupné a energeticky a výživovo je dostačujúce. A hlavne je tam oveľa menší predpoklad vzniku alergie.
Ale ináč, súhlasím s Tvojím názorom na reakcie ľudského tela na kravské mlieko. A zvláštne je to, že ja už dlhé roky mlieko nepijem (lebo mi strašne vadí jeho vôňa) a vôbec mi nechýba. Nahrádzam to jogurtami, kefírovými, bifidovými a acidofilnými mliekami, syrmi a vajíčkami....aj keď nie vo veľkej miere...mne skôr ovocie a zelenina. Pišta a chcela by som sa Ti poďakovať za radu v téme vaginálna kandidóza, cca týždeň sa snažím pridŕžať Tvojích rád a zdá sa, že svitá na lepšie časy. Musím ale poklopať, aby som to nezakríkla...:-). Pekný deň všetkým.

pišta

Syma, úplne genralizovať žiaden problém či jeho riešenie nie je zrejme možné.
(to skôr patrilo na moju adresu :-)
Ale podľa rôznych informačných prameňov cca 50% ľudskej populácie trpí intoleranciou na mlieko – chýba im laktáza. Tento enzým si zachovali najmä ľudia, ktorý majú mlieko ako prirodzený zdroj obživy (napr. kmene v Afrike pijú ťavie mlieko)
To, čo popisuješ vo svojej rodine, sa mi zdá skôr výnimka, šťastná pre vás :-)
V mojom okolí aj v mojom prípade je to úplne opačne.
Sme rozdielni aj rovnakí. Čoho je vlastne viac?

syma

neviem pišta, ale každý organizmus je iný, prvé dieťa som kojila 10 mesiacova od 2 rokov pilo klasické trvanlivé mlieko, ktoré je tiež vyrobené v podstate zo sušiny, choré vôbec nebýva ani pri epidémiách virózacha pije ho 3x denne stále, druhé som kojila 7 mesiacov, do troch rokov pilo nutrilon a máva laringitídu, on mlieko nepije, má rád acidko a tak teraz neviem, čo je naozaj lepšie :)

pišta

Lienka,s nástupom mlieka vo výžive sa dá očakávať nástup častejších ochorení horných ciest dýchacích, zápchy, nešpecifikovaných tráviacich problémov, ekzémov, alergií...
Keď sa to skombinuje s bielou múkou (chlieb, rožky, makovníky...) a cukrom (sladké pečivá, cukríky, čokolády, marmelády...), očakávania ochorení hraničia s istou. Bohužiaľ...:(
.
Nechceš pokračovať so svojimi výbornými skúsenosťami so sójovým mliekom?
Ozaj, nenapíšeš recept na sójové mlieko?

lienka7

Ahojte. Tak ja mám 2 ročnú dcérku. Kojila som ju rok a potom som jej asi dva mesiace dávala umelé mlieko Similac. Neskôr sme prešli na sójové mlieko, na ktoré nedám dopustiť. Má dostatočné množstvo všetkého, čo jej organizmus potrebuje a zároveň neobsahuje také mikroorganizmy, ktoré obsahuje kravské mlieko. do veku dvoch rokov sa kravské mlieko vôbec nedoporučuje, lebo detské obličky sú ešte nevyvinuté a niektoré látky z takýchto mliek, ešte nedokážu dokonale spracovávať a je tam ešte k tomu aj vyššie riziko alergie. Ale po dvoch rokoch sa nástup kravského mlieka pripušťa a očakáva...:-)

pišta

Mandľové mlieko
***************
-cca 80-100g sladké, nelúpané mandle nahrubo pomlieť alebo roztĺcť na menšie kusy
-nechať v 8 dcl vlažnej vody lúhovať asi 2 hod.
-pomlieť na jemno
-precediť, doplniť trochu medu
-rozmixovať s banánom alebo podávať samé
Toto mlieko je veľmi lahodné (deti si ho určite obľúbia :-)), nealregické, má aj tuky a vápnik.
Skladovať možno 1-2 dni.
Samotné mandle majú cca 2x viac vápnika ako kravské mlieko.
Pomleté mandle, ktoré ostali, podávať s obilovinami alebo zeleninovými šalátmi
Dobrú chuť. :-))

Janinka

dakujem vam za rady.Ja som sa pytala mojej lekarky a ona mi poradila,ze rocnemu dietatu sa neoplati zacat davat umele mlieko a tak mi poradila kravske.Ze je to lepsie,preto som sa tak rozhodla.Niekedy je tazko vyjst aj s lekarov,co lekar to nazor.Ale dakujem vam.pa

martina

Janinka, ja mam tiez 14 mesacnu dcerku, ale ja jej este urcite nebudem davat kravske mlieko. Moje druhe dieta som nekojila a davala som jej doteraz NUTRILON HA aj ked nema ziadne alergie. Teraz som presla na obycajny NUTRILON 2. Som takeho steho nazoru ako pisal Pista. V umelom mlieku je vela vitaminov a prebiotik ktore deti velmi potrebuju.Teraz si to mozno neuvedomujes a povies si ved aj ostatny davaju kravske mlieko a detom nic nie je. Ja viem ze sa to moze prejavit v neskorsom veku, mam skusenost s mojim 8 rocnym synom. Moja svokra tiez hovori ved mala mala rok tak uz moze "vsetko" oni kedysi davali mlieko a bolo vsetko ok. Pokial mi budu peniazky stacit /lebo viem ze umele mliecko nie je lacna zalezitost/urcite budem davat umele a nie kravske. Je to moj nazor. Skus si este precitat niake clanky a potom sa rozhodni. Pekny vecer.

pišta

Kravské mlieko (a výrobky z neho) je problematická potravina:
-Má viac bielkovín ako materské, ktoré vlastne potrebuje teliatko, aby rýchlo nabralo hmotnosť.
-obsahuje mliečny cukor, laktózu, na ktorý je potrebný enzým – laktózu. Tá sa u detí postupne vytráca a pribúda problémov s trávením takýchto výrobkov
-tuky, ktoré obsahuje, majú najväčšie percentuálne zastúpenie (až 2/3) nasýtených mastných kyselín zo všetkých živočíšnych potravín, čo nie je dobré pre žilový a cievny systém
-je silno hlienotvorné, dráždi a upcháva telový respiračný systém
-obsahuje ťažko stráviteľný kazeín, ktorý komplikuje trávenie a prispieva k zahlieneniu
-je kyselinotvorné
-pasterizácia síce ničí choroboplodné zárodky, ale enzymaticky kazí mlieko
-syry sú koncentrátom vyššie uvedených nevýhod
Najväčšia spotreba mlieka je v USA, tam je aj najväčší výskyt osteoporózy, v Ázii presne naopak. Je to náhoda?