Je lakomý alebo šetrný? Kde je hranica?

Príspevok v téme: Je lakomý alebo šetrný? Kde je hranica?
Magda36

Mám priateľa a z jednej jeho stránky som už dlho v rozpakoch.
Kde je hranica medzi šetrnosťou a lakomosťou?
Priateľ má vyše 40 (ja 36), slušný príjem, je IT technik s solídnej firme, je rozvedený, bezdetný. Býva vo svojom byte v paneláku, auto má firemné.
Sme spolu niečo vyše roka, nebývame spolu, ale často som uňho cez noc.
1. Nedokážem ho primäť k tomu, aby si kúpil (a nosil) oblečenie aspoň trochu k svetu. Nosí vystrapkané nohavice, roztrhané vyťahané lacné ponožky, zožmochlané tričká, umelé mikiny na holom tele (občas to príliš nevonia). Topánky vyzerajú ako z výpredaja u vietnamcov. Vyhlásil, že on sa v tom dobre cíti a že je to jeho vec.
2. Jeho byt nesie obodraného ducha 80-tych rokov, vystrapkané fľakaté koberce, otlčený nábytok, šnúry a káble,..
Napríklad, o zhrdzavený, zanesený odkvapávač sa bil ako lev. Vraj nič nepotrebuje. Upratuje minimálne.
3. Ani raz som nedostala kvety.
4. Ako darček som raz dostala bonbonieru.
(Ale keď som potrebovala s niečím pomôcť, pomohol mi.)

Čo si o tom myslíte ?
Dá sa na to zvyknúť ?
Dá sa čakať, že by sa to zmiernilo ?
Je to v tom, že mu práve ja nestojím nestojím za trochu snahy ? Naschvál nepíšem o iných stránkach nášho vzťahu.

niron

Moj dobry kamarat je schizoidny psychopat. On to o sebe vie. Prva zena sa s nim rozviedla, uz sa neozenil, ale so zenou zit chce-zeny to nevydrzali a utiekli...Teraz jednu ma, on sa fakt snazi na jeho pomery uplne strasne vyhoviet jej. Nechal ju vymenit kuchynu aj zavesy a dat laminat skoro v celom dome. Byvame blizko, moja zena mu pomaha, hovori, ze ked sa vlaci zivotom sam, neda sa na to kukat a tiez nechce, aby to u nas preberal, ze ake su baby divne. Takze teraz je to tak, moja zena strazi, kedy ma ona sviatok, kupi kyticu, zavola mu, aby sa u nas zastavil a vrazi mu ju do ruk, niekedy zanho kupi aj darcek a potom si tu vyrovnavaju financie. Tiez dokopala joza k tomu, aby urobil poducet a dal svojej babe kartu na prevadzku. Svoje oblecenie a kozmetiku si ona kupuje sama. Aj tak si obcas vzdychne, ze je to s nim tazke.

magda 36

usiko, ty si dievca ? Kto by to bol povedal..
majkaaa, ta tvoja rada je fakt roztomila. Ak si to predstavim (hoci mi predstava, ako pridem v nedbalkach do roboty , robi obrovske tazkosti, u nas by to bolo velmi vidno), ze ako by On reagoval - neviem ... mal celkom rad, ked som sa pekne obliekla... myslim, ze fintu by okamzite prekukol .. asi by ma nenahovaral, ze sa mam vhodnejsie obliect. Bolo by to byvalo treba skusit (ach,jaj, to je veta!). Neskoro.

Mimochodom, vsetkym ponukam na zamyslenie metodu, ktora ma zaujala ked som sa kutrala v popularnej psychologii:

3 kroky - realizovat postupne.
1. ZMEN TO.
2. Ak To nemozes zmenit, OPUST TO.
3. Ak to nemozes ani zmenit, ani opustit, MILUJ TO.
Zaujimave, nie ?

usiko

to Magda36,

je mi luto ze si smutna, ale pejde to. na druhej strane, sledovala som to tu cele cely cas a urobila si dobre pretoze len ty sama najlepsie vies, co dokazes tolerovat a co uz nie.....a zaroven klobuk dolu pred tvojou silou...nie kazdy sa vie rozist....

magda 36

AdamKrt - mas pravdu ze jeden znak je na urcenie celku malo. Ale ja (uz davno)netvrdim, ze obliekanie a byt je ten hlavny problem. Viem, zacala som s tym diskusiu, dnes by som temu nazvala uplne inak.. Teraz si myslim, ze hlavny problem mojho exmileho je Lahostajnost. Snaha o minimalizaciu namahy, vo vsetkom, neschopnost prezivat radost. No a samozrejme - aj ju poskytovat. Pozri si diskusiu .. prispevky okolo Vojta. Alebo celu. Obliekanie je len kamienkom mozaiky.
Mne najviac pomohla knizka Takovy bezvadny chlap, jenom zit se s nim neda od psychologa T. Novaka - je tam popisanych viac typov osobnosti, ktore su na zamyslenie, nielen schzoidi. Vrelo doporucujem vsetkym dievcatam, ktore maju pochybnosti o svojich napadnikoch.
Luciferka, nemyslim si, ze psychologovia a podobne profesie su zbytocni. Oni pisu aj knizky pre laicku verejnost, clanky na nete. Mam take podozrenie, ze aj do tejto diskusie za zapojili profici :-)), mozno dvaja (Vojto a Prajaster) - som im vdacna. Internet je niekedy super vec.
Doubledog, ten priklad s chripkou je dobry. Puristi hovoria "viroza", ale aj ked sa povie chripka, ludia vedia, o com je rec.

doubledog

ved iste, asi nikto si nenarokuje, ze mu presne urcil diagnozu.
ako som povedal, je to laicky pohlad, ktory si pomaha nejakymi odbornymi pojmami a ten v tomto pripade uplne staci.
to mas ako s chripkou, tiez ludia bezne hovoria, ze maju chripku a pritom ju mat nemusia.

luciferka

doubledog, sam si dal slovo diagnoza do uvodzoviek.......nie je o com.....a potom su fakt zbytocny vsetci psychologovia, psychiatri, specialni pedagogovia, lekari, pedagogovia, socialni pracovnici a vsetci ostatni, pretoze kazdy clovek s niekym zije a tak mu ten jeho najblizsi urci diagnozu, lebo ho najlepsie pozna a mame vybavene......nevedela som, ze je to take jednoduche.....je velmi dolezity aj pohlad znameho, rodiny, ale uricte to nestaci na to, aby sa niekto zacal ohanat hotovou diagnozou a povazovat ju za smerodajnu.......

doubledog

luciferka, mas dojem, ze magda s nim nemala osobny kontakt?
lebo ona sama s touto "diagnozou" suhlasi
a snad neni podstatne, ci to uplne splna medicinske kriteria, uplne staci laicky pohlad.

pretoze "...ti vsetci odbornici co to studuju, maju nacitanych stovky knih, stravenych niekolko rokov v skolach a kurzoch"
s nim neziju ani nemaju vztah.

majkaaaa

pre Magda36
Milá Magduška určite si krásna žena a krásne s a obliekaš. Tento vzťah by sa možno dal ešte napraviť, ale ako píšeš asi už je neskoro. Len tak mi napadlo, že klin sa klinom vybíja. čo keby si skúsila Ty sa oblicť tak podobne otrasne ako on aspon jeden týžden vydržať, či by potom nepochopil aké je to hrozné s ním žiť

luciferka

mne neide do hlavy to, ako je vobec mozne na zaklade zopar indikacii bez osobneho kontaktu vobec nieco diagnostikovat....bola by som zvedava, na co su potom ti vsetci odbornici co to studuju, maju nacitanych stovky knih, stravenych niekolko rokov v skolach a kurzoch, ked je ta diagnostika podla niektorych taka jednoducha, ze si najdem na nete chorobu, jej symptomy a urcim diagnozu :D, no uzasni ste tu diagnostici :D...
magda36 prepac, nepatrilo to tebe, ale nemohla som si to odpustit....vela stastia ti prajem, ja by som sa tiez rozhodla tak ako ty......

AdamKrt

Doteraz mi neni jasne, ze z toho, ze ten clovek je mozno viac sestrny a ze si nepotrpi velmi na materialne statky, ako je mozne mu "diagnostikovat" na zaklade tohoto schizoidnu poruchu osobnosti :)