Je lakomý alebo šetrný? Kde je hranica?

Príspevok v téme: Je lakomý alebo šetrný? Kde je hranica?
Magda36

Mám priateľa a z jednej jeho stránky som už dlho v rozpakoch.
Kde je hranica medzi šetrnosťou a lakomosťou?
Priateľ má vyše 40 (ja 36), slušný príjem, je IT technik s solídnej firme, je rozvedený, bezdetný. Býva vo svojom byte v paneláku, auto má firemné.
Sme spolu niečo vyše roka, nebývame spolu, ale často som uňho cez noc.
1. Nedokážem ho primäť k tomu, aby si kúpil (a nosil) oblečenie aspoň trochu k svetu. Nosí vystrapkané nohavice, roztrhané vyťahané lacné ponožky, zožmochlané tričká, umelé mikiny na holom tele (občas to príliš nevonia). Topánky vyzerajú ako z výpredaja u vietnamcov. Vyhlásil, že on sa v tom dobre cíti a že je to jeho vec.
2. Jeho byt nesie obodraného ducha 80-tych rokov, vystrapkané fľakaté koberce, otlčený nábytok, šnúry a káble,..
Napríklad, o zhrdzavený, zanesený odkvapávač sa bil ako lev. Vraj nič nepotrebuje. Upratuje minimálne.
3. Ani raz som nedostala kvety.
4. Ako darček som raz dostala bonbonieru.
(Ale keď som potrebovala s niečím pomôcť, pomohol mi.)

Čo si o tom myslíte ?
Dá sa na to zvyknúť ?
Dá sa čakať, že by sa to zmiernilo ?
Je to v tom, že mu práve ja nestojím nestojím za trochu snahy ? Naschvál nepíšem o iných stránkach nášho vzťahu.

illina

Ano dary a hmotné statky nie su dolezite vo vztahu,ale aj to je prejav lasky. Nemam vobec na mysli drahe dary, ale aspon pozornost a snahu. Viem, ze ak by si videla aspon jeho snahu to by Ti stacilo a vlastne ten jeho nezaujem sa odraza aj v jeho nezaujme ako vraviš v iných sferach. Predstav si, ze budete mat dieta a bude sa takto staviat k problemom, ze ho to nebude zaujimat a bude setrit este aj na decku.Viem co hovorim mam to doma a veru je to ťažké žit s takym clovekom, proste bud budes schopná sa prisposobovat a nebyt sama sebou, alebo s tým skonci este kým je čas a nemate deti, lebo potom to neurobis koli detom. Ja viem, ze povies inak nie je zly, nie je zly preto lebo Ty sa prisposobujes jemu a robis vsetko aby bolo dobre, keby si si hlavu postavila a tresla po stole a chcela po nom aby bol iný vtedy by si videla aky je dobrý. Su to typy ludi, ktorým to tak vyhovuje, je im jedno co maju na sebe, co si o nich iní ludia myslia a ver mi mozno aj ked ho kopnes do zadku nebude z toho nestastny lebo ma svoj svet v ktorom je spokojný. Jedno si pamataj ak je teraz taký aky je rokmi bude mnohonásobne horsi.

Vojto11

Magda, prečítaj si niečo o schizoidnej poruche osobnosti, objasní sa ti. Potom by hlavným problémom nebola lakomosť ale ĽAHOSTAJNOSŤ. A to je lepšia z možností. Horšou by mohla byť ironia, sarkazmus, slovičkárenie s cieľom urobiť z druhého debila.
Magda, zdá sa, že ťa má dobre namotanú. Držím ti palce, aby si čím skôr vycúvala z tejto slepej uličky a našla si partnera, s ktorým budeš mat aspoň šancu na spokojné partnerstvo. Cúvni, kým nemáte spolu deti, preboha !

cajik

nic v zlom magi, ale mas dost rokov na to, aby si nestracala cas s niekym ako je on. ostatne, aj ti to tu uz tusim povedali. fakt neviem na co cakas, on sa urcite nezmeni kvoli tebe, najma nie ked ti aj otvorene povie ze jemu to tak vyhovuje. zbytocne s nim stracas cas, ktory by si mohla vyuzit na spoznavanie niekoho ineho, vhodnejsieho. nie je posledny chlap na svete a nikto nie je tak stary, aby nemal sancu na najdenie si normalenho partnera.
jednoducho ste si nesadli, tak treba ist dalej. je fajn, ze je mily, lubi ta, ale pokial ide o markantny rozdiel vo vasich "hodnotach" resp. zivotnom style, tak to asi to prave nie je. Ak by si tieto jeho "nedostatky" vedela tolerovat a zvladnut, nevyplakavala by si sa tu na fore. Takze tam asi nieco nie je v poriadku..

P.s.: Ked "nic nespravi", bude k tebe nadalej mily, budes s nim do smrti ? Ale no taaaak ;)

magda 36

Ahoj, Sunny aj ostatni.
Darceky nie su ten hlavny problem, absolutne nie. Pouzila som ich na ilustraciu stavu. Pre mna su len milym prejavom zaujmu. Niektore darceky a dary naopak privadzaju cloveka do pomykova...
Co ma najviac trapi, je rezervovanost, akasi odťažitosť, nielen voci mne. Môj milacik zretelne prezentuje nezaujem napr. o dianie v panelaku, kde byva. Problemy inych ludi ho otravuju, zatvara pred nimi oci a jasne dava najavo, aby od neho okolie nic nechcelo. Prave toho sa bojim. Kazdy moze byt raz chory, mat aj vazne problemy. Aj ja. A neviem, neviem, ci mu budem stat za namahu... Smutne, vsak ?
Nemyslim si, ze je to jeho problem takto konkretne so mnou. Myslim, ze je proste taky.
Asi som aj tuto debatu zacala zle. Myslim, ze nie je lakomy v zmysle lasky k peniazom v aritmetickom tvare na ucte. Jemu je fakt jedno, co ma oblecene, v akom prostredi zije.
Niekedy si zelam, aby urobil nieco zle, aby som sa od neho oslobodila. Lebo okrem tohto je proste skvely.

Sunny33

Mila Magda 36, dovol, aby som ti vyjadrila aj moj nazor. Ja totiz tiez patrim k tym, ktori si na hmotne veci "nepotrpia".
Kedysi by som mozno tiez kladla doraz na darceky a podobne (teraz uz pre mna) hluposti, ale zivotne skusenosti ma "prevychovali" a ukazali mi uplne ine, nez materialne hodnoty.
Nepoznam tvojho priatela, ale mozno pre neho rovnako nemaju darceky inu nez vecnu hodnotu. I ja ich vnimam iba ako "veci", nic viac. Napriek tomu, ze moj priatel mi dava darceky, niekedy az prehnane vzacne, nedokazem sa z nich vobec tesit, pre mna su to obycajne predmety. Myslim, ze pozornost k niekomu sa da vyjadrit aj inym sposobom, nez len materialnym...
Chcem tym vsetkym len povedat, ze mozno ani on tymto veciam nekladie taky doraz, len dnesna doba je zial taka, ze sa prilis zameriava na to materialne... Obchody, reklamy, casopisy... a pritom ide len o marketingove tahy obchodnikov. Ved predsa aj Vianoce by primarne mali byt o niecom celkom inom, nez o darcekoch...
Ochota pomoct, podpora, zaujem, tolerancia, dôvera, to je to, co by malo byt naozaj dolezite. A co by sme si mali na cloveku vazit. Pretoze to sa neda nahradit ziadnou cokoladou, ani drahou bukretou.
Ak si ho vazis pre jeho vlastnosti, lubis ho a vies, ze aj on teba, nedaj sa odradit malichernostami.

neriky

Zda sa, ze citmi tiez neoplyva, nedava ich najavo a mamicka mu nakazala kupit ti darcek na meniny? Hahaha. 40 rocny mamickar. Inak, celkom by ma zaujimalo, ako casto mate pohlavny styk, lebo taketo typy na to asi casto nie su, ale mozno sa mylim...

neriky

Tak v prvom rade na to, ze mas 36 rokov by si mohla mat aj onakvejsi vkus, co sa tyka chlapa a jeho starostlivosti o zovnajsok. Nechapem, co ta na nom vlastne opantalo. Mna vzdy pritahovali muzi, ktori su ako cukrik - cistucki, s antiperspirantom pod pazuchami. Asi preto, lebo som takeho mala vzdy doma - ocka. Kto teba vychovaval, ze ti staci taky, akeho mas? Tam niekde nastala chyba... No a dalsia vec je, tvoje oslovenie "moj chlap". Moja, tvoj chlap to bude, az budes mat nanho papier, takto to este stale je len tvoj partner a dost kratkodoby - len vyse roka? Come on... Posobis na mna ako zastydla pubertacka, tie tvoje citove vylevy a podobne. Takto sa dospela zena teda nesprava. Vstup si do svedomia, uz nemas 20.

Deee

Magda esteze to vidis takto s nadhladom a "bojujes" so svojou laskou dalej, ja by som takeho muza asi prizabila...neviem si predstavit ze by som mala taky exemplar doma...
tak len drzim palce

livuška

aaach, radšej sama ako s niekým podobným. Sme ženy, potrebujeme cítiš prejavy lásky aj v hmotných veciach, nielen v objatí a pomoci s výmenou žiarovky.
Nezmeníš ho. Nikdy. To mi ver. A utekaj kade ľahšie, lebo ten ti ani kvietok v parku neodtrhne.
Nemusí byť práve lakomec prvého stupňa, ale nedbanlivý ignorant.
Opakujem. Radšej sama ako takto!!!
Prepáč za tvrdý názor, ale vôbec sa nestotožňujem s lucka_lucka ani s KTM...
Ako by ste spolu žili ďalej??? NAPRíKLAD:Na výlete by si si sama kupovala colu, on ju nepije. Sama by si si zaplatila vstupenku do divadla, on nemá rad divadlo, ide tam IBA kkvôli tebe, narodeniny?? Radšej nič ako hlúposť, meniny? to je čo???, a Vianoce uznáva vôbec?? Ak by boli deti, tak čo???? To je jeho životný štýl, nezmení ho žiadna žena. a ak by aj náhodou nastal máčik zmeny.... tak len máčik maličký.... UTEKAJ MAGDA!

mate59

magda, budeš sa iba užierať a trápiť a skončí to explóziou.Preto sa poohliadni po inom miláčikovi,veď ten tvoj nie je jediný na Slovensku.Prajem dobrú voĺbu.