Potrat ci trapenie?

Príspevok v téme: Potrat ci trapenie?
Mochito

Ahojte mam problem a rada by som pocula nazory od ludi. Som tehotna, no nemam ani 15 ani 20 mam slusnych 30 a som slusne vydata a s manzelom sme spolu 9 rokov. Teraz som uz dlhu dobu nezamestnana a mala by som prave nastupit do prace. Dlhov mame uz po milu jarmilu...A teraz ked konecne sa mozu veci pohnut a dat do poriadku tak pride tehotenstvo. Jedno dieta uz mame a uvazujem ze si to necham zobrat ale rada by som si to aj nechala, ved je to novy ludsky zivot a mat na krku vrazdu...no ak si to necham neprezijeme...manzel to uz dalej z jednej vyplaty neutiahne...skuste mi dat Vas nazor...nerozhodnem sa podla toho, ale urcite mi to pri rozhodovani trocha pomoze

datelinka

mochito, mozno mas chybu uz hned v nazve :-)
odkial vies, ze potrat by bol ulavou a dieta trapenie?
co ak je to naopak? trapenie z vycitiek alebo radost z dietata?
:-)

elisska

Je to tazke rozhodnutie. Neviem si predstavit,ze teraz, s jednym dietatom ledva prezivate, pises, ze mannzel uz nie je schopny to sam finance potiahnut a teraz si predstav, co bude dalej. Budes nadalej doma, tehotna, s jednym prijmom pre celu rodinu....A ked sa narodi dalsie dieta....+ tie vase dlhy. Je jasne, ze az mate rozum,tak uz si viacej poziciavat nemozete, pretoze sa tak zadlzite, ze to v zivote nesplatite. Len potom zacnu medzi vami hadky, nedorozumenia. A keby ste predsa len ako tak vyzili, co potom? Ved povedzme si pravdu, kto uz zamestna zenu po materskej, s 2.malymi detmi? Malo kto. Co si budeme klamat.
A tiez je jasne, ze teraz,pokial by si chcela nastupit do prace, musis hned nahlasit zamestnavatelovi, ze si tehotna. Uz vidim, ako ta zamestna...A pokial to zamlcis, tak zamestnavatel predsa nie je padnuty na hlavu a lahko si spocita, kolko je dve a dve a pride na to, ze v case prijimania si musela vediet, ze si v tom a ze si zamlcala tehotenstvo , takze zakon bude na jeho strane...
Tak si to dobre rozmysli. Mozno ma budes odsudzovat, ale chcela si pocut nazory ludi a tie su vzdy rozne. Moj je taky, ze v prvom rade si zabezpecte zivot.exzistenciu, splatte dlhy, pretoze ti ludia nebudu vecne cakat na svoje peniaze a ked uz budete ako tak finance na tom dobre, potom pouvazujte nad dietatom. Co z toho,ze budete mat deti,ked mozete skoncit na ulici?V dnesnej dobe sa vam to moze lahko stat, nikto sa nebude s vami hrat a kedze mate dlhy, tak to moze byt aj naozaj.
Ale iba vy dvaja musite vediet, ako ste na tom naozaj. Pokial vas ta financna situacia az tak hrozne netlaci a myslite si, ze to ako tak , aj ked s odretymi usami zvladnete, tak si nechajte to dieta, je to len a len na vas. My, cudzi ludia nevidime do vasich veci tak, ako vy sami. Musite si to poriadne rozmysliet,aby ste to neskor nelutovali. Vy musite vediet,co je pre vas prvorade.Ale az to uz teraz nevladzete po financnej stranke tahat, tak co bude potom?

zuzic

je to asi vec charakteru niketosi mysli ze zivot zacina pocatim (aj ja)a niektori si myslia ze narodenim. nema zmysel to tu riesit je to kazdeho nazor. zakladatelke temy tieto uvahy urcite nepomozu radsej sa snazme jej pomoct

dobra vila

lentilka, dakujem, urcite si to zabezpecim v blizkej buducnosti (len asi ti uz nebudem mat kam dat vediet ;) ).
A som rada, ze sa s tebou dalo normalne porecnit aj napriek tomu, ze mame odlisne nazory. Velmi rada...

lentilka65

Silent Scream alebo teda nemý výkrik je tuším americký dokument. dá sa nájisť aj na nete cez google. takže kludne pozri. môj pohlad to teda zmenilo. nebola som zástancom potratov nikdy. ale brala som to podobne ako ty, preto sa nechcem s tebou hádať, beriem tvoj názor a píšem ti môj argument. to je všetko.

dobra vila

Ale dik, lentilka, za objasnenie tej Hypokratovej prisahy teda.
A vies co, pozriem si ten film, ak to bude mozne, som teda zvedava, ci by sa rapidne zmenil moj nazor. Ako som uz povedala na zaciatku, nie som velkym zastancom interupcii (hlavne nie kvoli hlupostiam a nerozvaznostiam), ale v mojich ociach by to malo byt rozhodnutie zeny a hlavne by nemali byt odsudzovane, pokial na to mali adekvatny dovod. Myslim, ze co aj tato uziatelka pisala, je dost pochopitelne.
Lentilka, odkial pochadza ten film? Je americky? (teda si mam nazov prehodit iba do AJ?)

lentilka65

nemaj boja, rajcovať ma teda určite nerajcuješ. je to len proste môj pohlad na vec. podla mňa sa to porovnať dá, pretože z toho malého zárodku vznikne to dieťa. za pár mesiacov si bude v brušku cmúlať prst, tak isto mu už vnutri bije srdiečko. to mi chceš povedať, že 9 mesačný plod nie je dieťa? len preto že je ešte vnutri? je to samozrejme jej rozhodnutie, ale dnes je situácia že práca je a zajtra nie je, takže nemyslím že to stojí za život malinkého bezbranného tvora.

dobra vila

barbi - nie, nie...ja som sa vyjadrovala lentilke, ktora tvrdila, ze nenarodene dieta = narodenemu. Akoze k tomuto: "je to vražda, aj keď je to ešte malinké, ale je to vražda. predstav si, nachádzate sa v zlej situáci ako hovoríš, rozmýšlala by si nad tým, že zabiješ to svoje dieťa, ktoré je už narodené?"
Tak som iba vravela, ze je absolutne sproste porovnavat dietatko, ktore uz je na svete, s nenarodenym. Iba tolko. Ten prispevok patril k nej.
Lentilka, nepisem k tebe preto tolko, aby som ta rajcovala, len aby bolo pochopene, co mam na mysli ja. Tot vsjo.