Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Čerstvé a trvanlivé mlieko

Príspevok v téme: Čerstvé a trvanlivé mlieko
aknitka

Prosím vás mohol by mi niekto vysvetliť (odbornejšie, ale laickou terminológiou) aký je rozdiel medzi trvanlivým a čerstvým mliekom? Lebo dnes aj to mlieko čo sa predáva ako čerstvé má trvanlivosť cca jeden týždeň a nie jeden deň ako to bolo voľakedy. A ešte by ma zaujímalo akú trvanlivosť má skutočne trvanlivé mlieko lebo na krabici je vždy len dátum spotreby a nikdy nie aj dátum plnenia. Mlieko čo som kupovala asi pred týždňom má trvanlivosť do marca takže minimálne to bude 5 mesiacov, ale koľko je to od dátumu plnenia?

EmaCharlie

Dobry den, ja by som sa tiez rada spytala, ci je potrebné pre 9 mesačné dieta prevarat čerstvé mlieko (nie to od kravicky :)

Vopred dakujem

Contris

Dalsie zistenia:
trvanlive (uht) mlieko
1.) ma aj menej vitaminu b9 (kyselina listova)
2.) uht mlieko moze byt tazsie stravitelne ako cerstve.
3.) dlhe skladovanie mlieku neprospieva (aj ked sa nepokazi, dochadza k rozkladu niektorych prvkov)

ZAVER:
1.) pit radsej tzv cerstve (pasterizovane/vysoko pasterizovane) mlieko ako trvanlive (uht) mlieko
2.) nepit nizkotucne mlieko ale polotucne alebo plnotucne (vitaminy, mineraly..)

datelinka

nie, uz ani to "cerstve" mlieko nie je potrebne prevarat. pasterizacia je dostatocny proces na zneskodnenie choroboplodnych zarodkov. ak by si mala domace, priamo od kravicky, take by ti vydrzalo sotva dva dni, a to je potrebne prevarat.

aknitka

ďatelinka a je potom potrebné to týždňové mlieko prevárať keď ho chcem dávať piť dvojročnému synovi?

datelinka

cerstve mlieko ma spravidla trvanlivost 5 dni (niekedy ani tolko, ako je uvedene na obale) a je potrebne skladovat ho v chlade. taketo mlieko sa tepelne osetruje pasterizaciou (podla L. Pasteura). pasterizacia je kratky ohrev na teplotu najmenej 70°C (spravidla sa pouziva 85°C ohrev).
trvanlive mlieko ma trvanlivost niekolko mesiacov, nie je potrebne skladovat ho v chlade, staci bezna izbova teplota. toto mlieko sa upravuje UHT ohrevom (ultra high temperature), t. j. pri kratkom impulze cca 135°C teploty.
prevaranie mlieka je taktiez forma termosterilizacie, kedy sa pri teplote nad 100°C nicia choroboplodne zarodky.

karioll2

ja mieko nepijem,ale by som uprednostnil tyzdnove,bude urcite prirodzenejsie.ja som si dnes chcel kupit cottage v tescu a trvanlivost ma do januara,tak aka chemicka sracka to je...
k tomu detstvu,moj otec ho nechal skysnut ci co potom to nalial do gazy a za par dni sme mali tvaroh.byvame v panelaku samozrejme

aknitka

také jednodňové mlieko ako si pamätám z detstva som v obchodoch nenašla. a presne si pamätám, že mama ho vždy prevárala.

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.