Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

AZTIGMATIZMUS

jajkafr

sun
to či sa zrak pri nosení okuliarov zhoršuje alebo nie závisí od človeka... napr. ja mám 20 pred dvoma rokmi som pociťovala zhoršené videnie bolela ma hlava rozmazávali sa mi písmenká šla som k očnej zistila mi krátkozrakosť predpísala mi okuliare ľavé oko dioptria 0,25 60° a pravé oko dioptria 0,25 o rok som šla na kontrolu ľavé oko ostalo v pôvodnom štádiu vidím na ňho stále rovnako no pravé oko sa mi zhoršilo lekárka mi predpísala na moju dioptriu ešte 0,25 cylinder teraz neprešiel ešte ani rok od kontroly a ja cítim znova, že môj zrak sa zhoršil, ale len na pravom oku a to nosím okuliare stále... lekárka mi vravela, že to či sa zrak zhoršuje alebo nie vôbec nezávisí od toho či človek okuliare alebo šošovky nosí... v istom veku sa to zastaví u malých detí je problém v tom, že ešte rastú a rovnako ako rastie dieťa rastie aj oko v niektorých prípadoch sa môže očná porucha zhoršiť, ale stretla som sa aj s tým, že v niektorých prípadoch sa dieťaťu zrak zlepšil tak, že okuliare nemusí nosiť vôbec...
držím palčeky

sun0808

Vdaka...o keratokonuse nebola zmienka,tak snad nie.isto ich bude nosit,nastastie nevymymsla.Ja som len trochu vystrasena,lebo ta pribuzna videla velmi slabo.

datelinka

sun, u deti je velmi tazke urcit, ake dioptrie by mali mat spravne. vzdy sa totiz vysetruje objektivne - pristrojom a subjektivne, citanim a tieto hodnoty sa mozu vyraznejsie lisit. zvycajne sa potom predpisuje ta subjektivna odhcylka, ktora je zvycajne aj nizsia. zvlastne je, ze mala dcerka stale rozdielne hodnoty, co lekar, to iny predpis :-( kazdopadne, v rodine mohol byt pritomny astigmatizmus, len nebol diagnostikovany. to sa totiz pri beznej kontrole nemusi vzdy prejavit. pri astigmatizme ide o to, ze rohovka ma nerovnake zakrivenie a to sposobuje, ze v urcitom uhle je akoby pokriveny obraz. ak nie je ziadna dalsia ocna vada, nemusi sa na astigmatizmus ani prist. dieta ale moze mat zle vysledky v skole, pretoze nespravne vnima pozorovane objekty tak v dialke, ako aj na blizko.
dolezite je, aby dcerka teraz nosila okuliare. neskor uvidite. k slabozrakosti to vobec nemusi viest. je velmi vela ludi, ktori trpia astigmatizmom.
neviem ci malej bol diagnostikovany aj keratokonus, on sa sprvu prejavuje ako astigmatizmus, len je to ochorenie progresivne, tam dochadza k vyraznemu zakriveniu rohovky a k zvysovaniu cylindrickych dioptrii. ale aj tam existuje pomoc, uz sa dnes celkom bezne transplantuje rohovka. :-)
co sa tyka sosoviek, zvyknu sa predpisovat az ked sa deti naucia same manipulovat s nimi, ale ak je potreba, uz aj novorodencom vkladaju a vyberaju sosovky rodicia (napriklad pri vrodenej katarakte a podobne).

sun0808

Datelinka-malej urcili pred 3mesiacmi aztig.predpisali jej na prave oko -1,5cyl na lave0,5cyl.Ked mi povedali,ze je to dedicne,bola so neprij.prekvapena,lebo blizka rodina manzela,ani moja toto ochorenie nema.Tak som sa vybrala k druhej lekarke ,ta potvrdila diagnozu no predpisala je prave oko -3cyl,lave -2,5cyl.Malej sme okuliare vybrali,no uznavam,nenutila som ju nosit ich.po troch mesiacoch som sla k3tej lekarke,ale tu v anglicku ktorej vyledky su prave oko sph+75,cyl-2,axis10.lave oko sph+25cyl-2,axis170.Je poucena,ze ich musi dosledne nosit,aby sme po 3 mesiacoch sli na kontrolu.citala som,ze sa tento stav nezlepsi,akurat sa moze udrziavat,aby nedoslo k slabozrakosti.nakoniec sme dosli k tomu ,ze manzelovej starej mamy sestra bola slabozraka,vedia len to ,ze nieco z rohovkou.pritom je deti ani vnucata to nezdedili.nosia vobec 6 rocne deti sosovky?vdaka.

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

AZTIGMATIZMUS - Fórum - ZDRAVIE.sk