stitna zlaza...

steaza

hlavne unava, som schopna spat cely den, esteze na to nemam cas, lebo asi by som to fakt urobila.. aj ked druhym zima nie je mne je skoro stale, studene ruky, nohy, neustale kruhy pod ocami a vlasy mi vypadavaju v trsoch :( a no ehm.. blbe o tom vraviet, ale casto mavam take zapchy ze aj dva tri dni nic.. tak neviem.. al zas nemyslim si ze by som bola nejaka extremne apaticka.. kazdy ma obcas taky den blby a jasne ze aj ja ze ma nic nebavi ale tak to neratam to je bezne..

steaza

dakujem si zlata.. tak to skusim.. len mam trochu strach, lebo ti lekari vzdy tak zazeraju, ze sa bojim aj nieco opytat, lebo sa tvaria ze ich vrcholne otravuje uz to, ze som tam dosla s chorobou :) no nic nebudem si vsimat a vyklopim to :) ehehe

jaanulkaa

:) heh, no lekari su na to, aby nam ako pacientom pomahali, ak mas normalnu lekarku, vsetko jej povedz, ako sa citis a ze ci to nemoze byt zniz.cinnost stitnej zlazy - isto ti urobi nejake testy, ale najlepsie ak ta posle na endokrinologiu.

steaza

dakujem za info :) a este sa chcem opytat..ked pozorujem nieco taketo (a uz mi par ludi povedalo ze by som mohla mat nieco so stitnou zlazou) mozem normalne povedat lekarke, nech mi spravi nejaky test na to alebo take nieco? ci budem vyzerat velmi ako hypochonder? :D

jaanulkaa

Hypotyreóza je ochorenie, ktoré vzniká z nedostatku hormónov štítnej žľazy.

Diagnostika

Stanovujeme hormóny štítnej žľazy – TSH , FT4, FT3. Ak je hodnota FT4 v medziach normy pri mierne zvýšenej hodnote TSH ide väčšinou o subklinickú hypotyreózu, keď ešte organizmus stačí produkovať dostatočné množstvo hormónu.

Liečba

Základom liečby zníženej funkcie štítnej žľazy je podávanie tyroxínu. Lekár sa riadi klinickým stavom pacienta a hodnotami hormónov, ktoré pravidelne vyšetruje. Tyroxin treba užívať ráno nalačno, asi pol hodinu pred jedlom, zapiť dostatočným množstvom vody. Aby sme zabezpečili lepšiu vstrebateľnosť a účinnosť nemali by sme súčasne úžívať iné lieky (ani vitamíny).

jaanulkaa

Struma (ľudovo povedané hrvoľ) môže, ale nemusí byť prítomná. Býva zvýšená únava, zvýšená citlivosť na chlad (zimomrivosť ), apatia, strata záujmov, znížená telesná a duševná výkonnosť. Koža je suchá, šupinatá, studená, cestovitá, svetložltej farby. Vlasy sú suché, lomivé, vo zvýšenej miere vypadávajú, v tvári vidíme opuch okolo očí, veľký jazyk s otlačeným zuboradím. Môže dôsjť k zvýšeniu hmotnosti, spomaleniu srdcovej frekvencie (bradykardia), prípadne zväčšenia až zlyhania srdca. Častým príznakom býva aj zápcha, u žien v reprodukčnom veku poruchy menštruačného cyklu, zvýšené riziko potratu či predčasného pôrodu, u mužov impotencia, poruchy spermatogenézy, ochabnutie a slabosť svalstva, drsný, chrapľavý hlas, ktorý sa môže chybne považovať za ochorenie hrtanu. Nastávajú aj zmeny laboratórnych parametrov (napr. cholesterolu, sodíka, krvného obrazu).