Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

dva roky prerusene studium na medincine

terry 09

ja som mala prerusene studium na jeden rok. medzitym som skolu zmenila. teraz som prvacka, ale nejaky problem s tym nemam...
jedine co ma trapi je ze som od vsetkych o 1-2 roky starsia ( a ja si celkom s rovesnikmi az tak moc nerozumiem nie to este s mladsimi) a este ked som rok mala prerusene mi vadilo, ze som rok zivota stratila, ale teraz s odstupom casu si to vobec nevycitam. vela mi ten rok dal. vela zivotnych skusenosti za ktore som teraz vdacna a s ktorymi sa mi teraz zije o moc lahsie, lebo sa viem na veci pozriet s vacsim nadhladom.
hlavne je, aby sa clovek neporovnaval s druhymi ludmi, lebo kazdy z nas je individualny a kazdy z nas ma vlastny zivot...
to ze niekto nieco nejako robi este neznamena ze aj ja to tak musim v zivote robit.
ak je tvoj problem, len v tom ze sa trapis tym ze si to na dva roky preursla z toho si ty z toho nic nerob...a ak sa ti da pekne studuj.
ak mas aj nejake ine problemy.. to je uz o niecom inom..

gaviota

Allianea,

to, ze Ta prijali na vysku a ze si na nej absolvovala studium pocas 3 rokov hovori o tom, ze si sikovna a na tu skolu mas. Tak preco sa tak podcenujes a neveris si? A preco sa nedokazes zmierit s prerusenim studia? Co take vazne si za ten cas zameskala, ze si to nedokazes odpustit? Mala si na to dovod, tak to prijmi ako dostatocne ospravedlnenie za svoje rozhodnutie. Nebud na seba taka prisna. Alebo cim by si mohla podla Teba toto odcinit, aby si si odpustila?

Podla Tvojich reakcii v diskusii predpokladam, ze by si na poslednu otazku odpovedala, ze nicim. V tom pripade, ak budes zotrvavat na svojich doterajsich postojoch, sa dopredu daleko nedostanes. Tvoje myslienky, stale vycitky a obvinovanie Ti v Tvojom probleme nepomahaju, ale naopak idu proti Tebe. Znepokoju Ta, ale neponukaju riesenie, nie su konstruktivne a v skutocnosti dosiahnutiu ciela skor brania. Tak preco na nich trvat, a vobec - su pravdive???

Riesenie je len v Tvojej hlave. Mala by si sa prestat zaoberat tym, co bolo a hladiet dopredu, zamerat sa na buducnost. Neda sa? Tak treba vsetky tie negativne nazory a postoje, ktore Ti brania dosiahnut dusevny pokoj spochybnit a "preramovat", t.j. nahradit pozitivnymi myslienkami. Predpokladam, ze Ti uz o tom hovorila aj psychologicka.

Pisala si, ze sa nevies ukludnit - takze je to momentalne akutne. Zober si papier a spis nan vsetky myslienky, ktore Ti v suvislosti s prerusenim studia teraz prechadzaju hlavou. Potom treba postupne kazdu jednu myslienku zhodnotit, ci je naozaj pravdiva. V tom by Ti mohla pomoct psychologicka, len musis verit tomu, co Ti povie. Uvediem priklad (nehovorim, ze prave takto uvazujes):

Neg. postoj: Urobila som velku chybu, ked som vtedy prerusila studium. Som ale hlúpa.

Spochybnenie: Bola to velka chyba? Vela studentov prerusi studium aj na lahsich skolach, ako je medicina a neberu to tragicky. Niektori nezvladaju studium a aj napriek tomu sa im podari neskor skolu dokoncit. Ja som mala zdravotne dovody, keby ich nebolo, pokracovala by som dalej. Nebola to velka chyba, ved v prerusenom studiu sa da pokracovat, keby to tak nebolo, vysoke skoly by studentom taku moznost nedali. A bola to vobec chyba? Mala som zdravotne problemy a mozno som vtedy urobila to najlepsie, co som mohla. Ktovie, keby som neprerusila studium, mozno by som mala teraz este vacsie problemy. To sa uz ale teraz nedozviem. Zdravie je prvorade, tak preco si teraz donekonecna vycitam, ze som mu dala prednost pred skolou? Vacsina ludi by sa rozhodla rovnako ako ja. A nakoniec, mozeme povedat, ze niekto urobi hlupost, ale nie, ze je hlupy. Hlupy clovek by bol taky, ktory by v celom svojom zivote neurobil ani jednu spravnu vec. Nemozno stotoznovat ciny cloveka s jeho osobou. Takze myslienka, ze som hlupa nie je vobec pravdiva.

Novy postoj: Vobec nie je iste, ci som spravila velku chybu alebo nejaku chybu. Studium na medicine sa da dokoncit bez ohladu na dovod prerusenia. Je cesta aj vychodisko, tak preco by som sa mala trapit tym co bolo? Minulost nezmenim, tak budem radsej mysliet na buducnost.

Takychto negativnych myslienok budes mat asi plno - poznam to z vlastnej skusenosti. Rozober kazdu vyssie uvedenym sposobom, najdi co najviac argumentov na spochybnenie. Bud trpezliva a spochybnujuce myslienky si opakuj dovtedy, kym im nebudes verit. A keby Ta napadlo, ze tymto sposobom len klames samu seba, nie je to pravda. Tie negativne myslienky a postoje su skutocnym klamstvom.

A posledna vec - zacni sa mat konecne rada. Odpusti si, ved si nespravila nic take strasne. Tak ako si sa doteraz zaoberala len svojimi "chybami", zacni mysliet na svoje pozitiva, urcite je ich dost. Ja sama som pocas vysky na internate byvala s viacerymi medickami a vzdy som ich obdivovala, ako to vsetko zvladaju. Takze mas moj obdiv!

lleilla

ak ta to stale trapi,asi zaujem o medicinu stale mas-3 roky na medicine je dost,vies,co to vsetko obnasa a iste vies aj to,ci chces,aby toto povolanie bolo naplnou tvojho zivota.Zbytocne sa budes trapit nad tym co bolo,alebo mohlo byt,ak si presvedcena o tom,ze chces pokracovat na medicine,tak sa vrat na skolu a studuj,co ta bavi,aby si sa netrapila neskor,ze si sa nevratila,ak ti srdiecko stale k medicine ukazuhje cestu

allieana

co mam robit, som vo velkej priepasti z ktorej nejde unik. neviem co mam robit. ako sa este zamestnam a co budem este robit? neviem si to vobec predstavit..

farmaceutka1

allianea, zavisi, v akom stadiu studia si prerusila.. ine je ked prerusis po 4. rocniku a ine po 1. semestri. A co psychoterapia? Na uzkostne poruchy zabera dobre a pomoze ti zistit, co chces ty sama. Ludia z fora ti mozu len povedat svoj nazor, rozhodnut sa musis ty sama.

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

dva roky prerusene studium na medincine - Fórum - ZDRAVIE.sk