Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

nemocenske davky???

Príspevok v téme: nemocenske davky???
mirka789

dobry den, chcela by som sa opytat...moja mama berie momentalne nemocenske davky...uz cca pol roka...zacala marodovat v aprili..no zmluvu mala len do konca maja....ale aby neostala bez penazi..vypoved nepodpisala....a pobera tu marodku...chcela by som sa opytat..ci moze mat z troho nejake problemy...(inak viem, ze takto ludia ebzne robia, aby mali aspon aky taky prijem)....ci nahodou potom nebdue od nej socialna poistovna vymahat spat tie peniaze..ale opakujem..vypoved este nepodpisala....

datelinka

mirka, tvojej mamke sa pracovny pomer skoncil uplynutim dohodnutej doby. ziadna vypoved z pracovneho pomeru na dobu urcitu neexistuje. neexistuje tu ani ochranna doba, cize pracovny pomer skoncil nezavisle od toho, ci praceneschopnost trva alebo nie.
poistenec ma oznamovaciu povinnost voci Socialnej poistovni - do 8 dni musi oznamit akekolvek zmeny. takisto bolo potrebne do 8 dni od skoncenia pracovneho pomeru hlasit sa na UPSVaR.
naozaj neviem, ako je to s vyplacanim nemocenskych davok, ak sa skoncil pracovny pomer, ale kazdopadne je iste, ze to bolo treba oznamit prislusnym uradom.
treba mat na vedomi, ze ak vyplati SP davky vo vyssej sume, alebo neopravnene, na zaklade zamlcania skutocnosti poistencom, ten je povinny vratit rozdiel vo vyplatenej sume.

aknitka

mirka ak mala tvoja mama skutočne zmluvu na dobu určitú do konca mája, tak od toho dátumu už nie je zamestnancom tej firmy. bez ohľadu na to že bola včase vypršania PN. a ako je to s vyplácaním PN v tomto prípade to netuším. jedno je ale isté, že ak poberala nejakú dávku neoprávnene bude ju musieť vrátiť. ale to či ju poberala neoprávnene ja neviem. chodí sem veľa sčítaných ľudí tak ti hádam niekto zodpovedne poradí.

mirka789

no ona mala zmluvu na dobu urcitu..ktora jej vyprsala na konci maja...ale v marci..alebo aprili..si uz presne nepamatam..sla na PN...a maroduje dodnes..perto sa chcem opytat, ci nebudu z toho problemy..alebo co???

datelinka

aknitka, neviem ako to myslela pisatelka, ale zmluva na dobu urcitu sa neukoncuje vypovedou. z toho mi teda vyplyva, ze mala zmluvu na dobu neurcitu. pracovny pomer na dobu urcitu sa konci uplynutim doby. tam neplati ani ochranna doba.

aknitka

ja sa síce nejak extra nevyznám ale píšeš že zmluvu mala do konca mája tak mi z toho vychádza že to bola zmluva na dobu určitú a vtedy končí pracovný pomer uplynutím dohodnutej doby bez ohľadu na to či je zamestnanec PN. alebo sa mýlim?

datelinka

mirka, v zasade je takmer jedno, ci mama vypoved prevzala alebo nie. ak je zamestnanec praceneschopny, je v tzv. ochrannej dobe, pocas ktorej nemoze dat zamestnavatel zamestnancovi vypoved. moze ju vsak dat pred zacatim ochrannej doby, alebo po skonceni ochrannej doby. ak by bola mama prevzala vypoved pred zacatim ochr. doby, skoncil by sa jej pracovny pomer spolu so skoncenim praceneschopnosti. ak neprevzala vypoved, tuto jej zrejme zamestnavatel predlozi po skonceni PN s tym, ze este bude mat k dispozicii 2- resp. 3-mesacnu vypovednu dobu.
dovod vypovede nahodou nevies? pretoze zamestnavatel moze dat zamestnancovi vypoved len z urcitych, taxativne danych dovodov, tak aby bola zabezpecena ochrana zamestnanca.
dovolim si este pripomenut ti, ze mama nemoze byt docasne praceneschopna akukolvek dlhu dobu. docasna praceneschopnost trva maximalne jeden kalendarny rok, potom posudkovy lekar SP prehodnoti zdravotny stav zamestnanca a bud ho uzna praceschopnym, alebo invalidnym.
aj po polroku PN uz kazdy mesiac prehodnocuje posudkovy lekar zdravotny stav a odovodnenost praceneschopnosti.

Textová Inzercia

Stop suchej a olupujúcej sa pokožke!

Vyskúšajte novú kozmetickú masť Psoricol s výťažkami z rastliny Yucca Shidigera.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

nemocenske davky??? - Fórum - ZDRAVIE.sk