Maligny melanom - rakovina koze

kablica

zalezi od toho, ci a v akom rozsahu metastazoval. vtedy to byva dost rychly proces, niekedy radovo par tyzdnov. vzdy vsak zalezi od toho, v akom stadiu melanom je. kladies otazku, na ktoru sa neda odpovedat.

piešťany

Prosím Vás,ozvite sa niekto.Koľko môže človek žiť keď si nedá vybrať malígný melanom?Je tu niekto kto si ho dal vybrať asi 1 cm veľké a koľko po operácií žije?Ďakujem.Som veľmi zúfala.Napíšte niekto,niečo.

Egy

madros !!!!!ahoj mohol by si sa mi ozvat? potrebujem poradit, viem ze tv. prispevok je uz strasi, dufam ze sa ohlasis. moj skype:cicciola7384

Deria

Bez ohladu na to, aku terapiu tvoj ocino podstupi, je potrebne posilnovanie imunitneho systemu, najlepsie su potravinove doplnky, hlavne vysoky prisun antioxydantov ako C,E,Zelen,Karoten, ktore o.i. ochranuju zdrave bunky. Rakovina je vlastne rozpad buniek, preto je dolezite ochranovat aspon tie zdrave. Velmi dolezite je brat doplnkovu vyzivu pred chemo, hned po nej a potom stale, ibaze davky sa neskor mozu znizit.
Mojej priatelke zistili pred 15 rokmi rakovinu koze a asi o dva roky neskor bolo nieco zhubne aj v zaludku. Podstupila OP aj liecbu a zvladla to dobre, uz sme aj pomaly zabudli, ze bola chora.

katuss3

Ahojte, neviem či toto niekomu pomôže. Keď som bola malá, mohlo mi byť tak 10-12 rokov, moc sa na to nepamätám...tak mi vyberali dve znamienka, jedno za uchom a jedno na podbrušku. Obe boli malígne. No pamätám si, že moa posledná návšteva u doktora bola na vybratie stehov, žiadna ďalšia terapia nebola, ani skenovanie iných metastáz. Zjavne ani uzliny mi nevyberali. Keďže som bola krpec a ani som sa nejak neopalovala, dá sa povedať, že zo Slnka to nebolo, takže mám na to asi vrodené vlohy. Mama je kožná, takže ked mi vyjde nejaké nové znamienko, tak sa jej hneď spýtam, či je to v poriadku. Už je tomu aj vyše 10 rokov od posledne operácie, žiadne nebezpečné znamienko som nemala zatiaľ ( a zjavne ani metastázy, to by som tu už asi nebola ). A pritom to znamienko za uchom som tam mala roky. Asi pred rokom sa mi obavila znamienko na mons pubis, čo je dosť zaujímavé, keďže tam sa už vonkoncom neopalujem, takže by to mohlo súvisieť s tým predchádzajúcim znamienkom. No nebezpečné zatiaľ nie je a sledujeme ho. Takže neviem, či som niekomu pomohla, ale určite ak máte nejaké znamienko, bežte s ním ku kožnej, aspoň pre dobrý pocit, že ste zdraví a ak nie ste, tak sa to rýchlo vyberie a bude dobre. A netreba s tým otálať, to sa vám vyplatiť nemusí.

madros

Na jesen 2004 mi odstranili 5 mm materske znamienko, pozitivne na MM (Clark I/II), nasledovala liecba Interferonom=kazdy druhy den sam sebe injekcia, po nej triaska (horucka nad 40°) za dva dni klesla na 38 a nebolo sa s kym poradit: bolesti hlavy, klbov, nevladal som zdvihnut ruky, nemal chut a ine hrozne priznaky - v lete, zime. Vsetko som prekonal, PET nenaslo metastazy a rad poradim a dodam sil(Skype).

llek

Naaila, velmi zavisi od toho, co chces pocut- realne moznosti pri liecbe melanomu a prognozu alebo len podporit. Maligny melanom patri tak velmi strucne povedane medzi ochorenia so zlou prognozou, avsak velmi zavisi od toho aky je rozsah ochorenia. Idealna je situacia, ak sa da kompletne odstranit postihnute znamienko, pripadne postihnuta lymfaticka uzlina v spadovej oblasti. Po operacii je dolezity nalez patologa - presny rozmer znamienka, hlbka - ako hlboko do koze zasahovalo, ci bolo kompletne odstranene a podobne. Podla toho sa rozhodne, ci je potrebna zaistovacia liecba. V pripade, ze vzniknu vzdialene metastazy - do organov alebo do vzdialenych lymfatickych uzlin je uz situacia nepriazniva. Melanom patri medzi chemorefrakterne ochorenia, teda nereaguje dobre na chemoterapiu. Preto sa pouziva imunoterapia- liecba Interferonom a interleukinom. Tato liecba ma vela vedlajsich ucinkov, ale cast pacientov odpoveda.Je bezne dostupna aj na Slovensku. V klinickych studiach sa skusaju aj nove lieky, vysledky su vsak prevazne nedostatocne. Niekedy ma ochorenie pomaly priebeh, su ale aj pacienti, u ktorych je ochorenie velmi agresivne. Pri melanome mozu bohuzial metastazy vzniknut aj mnoho rokov po vybrati znamienok (niekedy aj po vyse 10 rokoch)