polypektómia

Matej F

Navštívil som gastroenterológa pretože som pociťoval bolesti v ľavej časti pod rebrami. Gastroskopia ani CT nič nenašli, no kolonoskopia ukázala stopkatý polyp na hrubom čreve, asi 70cm od konečníka čo je práve ľavá časť pod rebrami. Objednal som sa na polypektómiu. Je to podobné ako kolonoskopia akurát vám odstránia polyp odpálením pomocou elektrickej slučky. Samotná kolonoskopia je čiastočne bolestivá, skôr nepríjemné krče, ale ak spolupracujú lekár a sestrička a počkajú pri krčoch dá sa to zniesť. Polypektómia je podobná len trošku zdlhavejšia, lekár musí správne všetko nastaviť ( našteľovať ) nástroje v hrubom čreve aby to bolo OK. Následne som mal asi 2 hodiny po zákroku dosť silné krče ( plyn v hrubom čreve ) takže sa oplatí zostať chvíľu v blízkosti WC a pohybovať sa aby sa plyny uvolnili. Zákrok som mal okolo 9:00 a trval asi trištvte hodinu, a okolo druhej poobede som začal jesť diétne jedlo, mierne množstvo a piť džús pre doplnenie energie. Stačne ma páli konečník tak som si dal ibuprofen proti bolesti a liek proti krčom NoSpa čo pomohlo... Najväčším prekvapením pre mňa bola bolesť na druhý deň!!! Mal som ako keby svalovku čriev, z výraznými krčami, a v ľavom boku doslova citlivé na dotyk, či zatlačenie... Ale keďže stolica bola hnedá a nemal som ani teplotu tak som proste ten deň oddychoval, jedol diétne jedlá a chodil sa často vyprázdňovať. Išiel so mňa hlavne vzduch ale vždy sa mi po tom uľavilo.... Na ďalší deň to bolo lepšie a po asi štyroch dňoch som už pociťoval len jemnú bolesť a príležitostný krč... Popisujem to tu preto aby ste počítali s tým že budete mať nejaké sprievodné prejavy tak si vybavte v práci pár dní voľno!!! Bude Vám ako keby Vám vybrali a vložili nazad črevá, proste všetko sa to musí uložiť na miesto a chce to čas. A samozrejme aj črevo sa musí zahojiť. Dnes je štvrtý deň po operácii a ešte stále to nie je ono, ale už je to malina... Predpokladám že taký týždeň to potrebuje... Po samotnej kolonoskopii som nič také ďalšie dni nepociťoval.... Takže držím palce, nebojte sa polypektómia je konečné riešenie polypu, ak všetko pôjde OK tak to už nebudete musieť absolvovať!!! Samozrejme po roku treba urobiť kontrolnú kolono! A nech Vás na zákrok niekto odvezie, určite by ste nemali ten deň šoférovať!!! ( teda ak sa nechcete v aute s prepáčením posrať )... :-)