diskusia Diskusia k článku (0)

Problémy s hemoroidmi

Otázka

Už dlhšiu dobu mám problémy s hemoroidmi. No poslednú dobu, aj napriek liečeniu čípkami pociťujem na pravej strane vo vnútri konečníka bolesti. Je to vo vnútri, možno 5 až 10 cm, tak to pociťujem. Chcem sa opýtať nemôže tu ísť o rakovinu hrubého čreva? Ako sa dá zistiť rakovina hrubého čreva, čo by som mál urobiť.

Odpoveď

Odpovede majú len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných a kondičných problémov. Ak máte, alebo sa domnievate, že budete mať zdravotné problémy, vždy ich prekonzultujte so svojím praktickým alebo odborným lekárom.

Pretrvávajúce problémy s komplikovanejšímy hemoroidmi nevyliečite len sama čípkami detralexu. Je potrebné navštíviť odborníka, aby určil diagnózu a ďalší postup liečby. Určite ešte nemáte rakovinu hrubého čreva, ale ak tie hemoroidy zanedbáte a nebudete dlhodobo správne liečiť, určite zvýšite riziko vzniku aj tohoto ochorenia. U lekára, ktorý vás bude vyšetrovať sa zároveň informujte o potrebe a možnosti prevencie rakoviny hrubého čreva formou rektoskopického vyšetrenia polypov. Zároveň sa nechajte poučiť o správnom stravovaní a životospráve, ktorá znižuje riziko vzniku hemoroidov (pohyb, vláknina formou ovocia a zeleniny, hygiena, pravidelné kontroly atd).

Autor:RNDr. Andrej Gajdoš, CSc., genetická toxikológia a prevencia rakoviny
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 23 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 5000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu.

Diskusia k článku / počet komentárov (0)

Buďte prví, kto napíše komentár.

Založiť diskusiu


^ Späť na vrch