diskusia Diskusia k článku (0)

Môže užívanie betakaroténu u fajčiarov viesť k rakovine?

Otázka

Chcela by som sa informovať či je pravda, že užívanie beta karoténu môže u fajčiarov viesť k rakovine. Na internete som čítala že je to škodlive pre fajčiarov no v lekárni mi povedali že vitamín neškodí ani fajčiarom.

Odpoveď

Odpovede majú len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných a kondičných problémov. Ak máte, alebo sa domnievate, že budete mať zdravotné problémy, vždy ich prekonzultujte so svojím praktickým alebo odborným lekárom.

Rastlinné pigmenty karotény (karotenoidy) predstavujú veľkú skupinu podobných látok a sú vytvárané v rastlinách. V organizme živočíchov sa z viacerých z nich tvorí vitamín A1 (retinal), ktorý sa zasa nachádza iba u živočíchov (v pečeni, tukových zásobách, pľúcach, ľadvinách).
Nedávne práce z genetickej toxikológie a molekulárnej biológie, upozorňujú na túto problematiku a to predovšetkým na rozdielnú (fakultatívnu) úlohu aj syntetických farmaceutických koncentrátov a relativitu ich funkcie v metabolizme v porovnaní s účinkami týchto látok z prirodzených zdrojov. Ich biologická aktivita po vyňatí z prirodzeného komplexu potrebných kofaktorov môže byť nižšia, nulová (placebo), alebo aj s opačným účinkom. A to je aj prípad lekárenského beta karoténu, ktorý bol syntetizovaný len v tzv. trans-forme. Pri podaní v tejto koncentrovanej formy blokuje (vytesňuje) iné karotenoidy a sám má pritom nízke antioxidačné účinky a tendenciu k vytváraniu genotoxických zlúčenín. Pritom v prirodzenej potrave sa vyskytujúce rôzne ďalšie typy karotenoidov majú ešte väčší antioxidačný účinok a ochranný efekt než samotný beta karotén. Toto sa týka všeobecne viacerých lekárenských výťažkov a izolovaných potravinových doplnkov. No v prirodzených potravinových komplexoch (ovocie, zelenina , obilniny,strukoviny a pod.) je ich metabolické využitie maximálne a účinnosť znásobovaná radom ďalších potrebných a prirodzených látok. Následne aj ich metabolické odbúravanie je prirodzené a bez negatívnych následkov. Využívanie lekárenských preparátov je vhodné len krátkodobo, pri chorobe ako doplnok k prirodzenej strave v prípade zvýšených nárokov, sezónneho nedostatku, či pri lečbe chorých osôb, ktoré nemôžu prijímať prirodzenú stravu. Nepretržité dlhodobé dotovanie izolovanými lekárenskými výživovými doplnkami je pre zdravého človeka neodôvodnené a rizikové vzhľadom na možné vedľajšie účinky a vznik nutričných disproporcií. Keďže dnes je v našich podmienkach dostupné bohaté spektrum prirodzených potravín z celého sveta, zabezpečuje nám táto pestrá strava dostatok všetkých látok potrebných pre zdravie, čiže aj prirodzeného beta karoténu. Navyše prijímaním prirodzenej komplexnej stravy si zabezpečíme nielen dostatok karotenoidov potrebných pre syntézu vitamínu A, ale aj ďalších vitamínov, minerálií a účinných látok potrebných pre organizmus, o ktorých dnes ešte ani nevieme. Nevyhadzujte zbytočne peniaze za drahé lekárenské preparáty, keď máte tie isté látky s vyšším účinkom a bezpečnejšie v prirodzenej strave. Keďže odborné názory na tento preparát nie sú jednoznačné, nedoporučujem robiť nikomu experimenty na sebe samom a doporučujem vylúčiť užívanie syntetických beta karoténov a využívať jeho prirodzené zdroje. Farmaceutický priemysel kvôli tomu neskrachuje a vy budete zdravší. Pozor aj na celý rad ďalších zbytočných komerčných preparátov, ktoré môžeme nahradiť prirodzenými potravinovými zdrojami a urobiť tak viac pre svoje zdravie.

Autor:RNDr. Andrej Gajdoš, CSc., genetická toxikológia a prevencia rakoviny
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 23 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 5000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu.

Diskusia k článku / počet komentárov (0)

Buďte prví, kto napíše komentár.

Založiť diskusiu


Inzercia

Ayurvéda v Indii

Ayurvéda v Indii

Vyzerať dobre a zdravo je prianím takmer každého z nás. Ayurvéda používa liečebné procedúry, ktoré prinášajúci fyzickú, psychickú a duševnú harmóniu.

Máte vysoký cholesterol?

Máte vysoký cholesterol?

Ako účinne znižovať hladinu cholesterolu v krvi prirodzenými metódami? Akcia !!! Ku každému baleniu prípravku ARD Cholesterol 48 tbl dostanete + 1 balenie navyše v hodnote 29,38 EUR zadarmo!

^ Späť na vrch