diskusia Diskusia k článku (0)

Prenášanie vírusu HPV

Otázka

Prenášanie vírusu HPV

Bývalá priateľka sa mi ozvala s tým, že u nej lekári diagnostikovali HPV vírus. Niečo som si o tom prečítal. Chcel by som zistiť, či som to od nej dostal aj ja. Za akým lekárom mám ísť, u koho sa to zisťuje?

Odpoveď

Odpovede majú len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných a kondičných problémov. Ak máte, alebo sa domnievate, že budete mať zdravotné problémy, vždy ich prekonzultujte so svojím praktickým alebo odborným lekárom.

Vôbec nie je isté kto od koho to dostal. Rovnako ste ju mohol nakaziť aj vy, pretože ste to mohol mať už dávno s predošlých sexuálnych kontaktov či nepriamych intímnych techník (vzájomné orálne uspokojovanie, petting, hladenie na pohlaví a pod.) len ste o tom nevedel. Muži ak sú nositeľmi vírusu totiž nemajú navonok nijaké vážne príznaky ktoré by im to signalizovali (iba niekedy genitálne bradavice) . Ženy nakazené rizikovými typmi HPV môžu dostať zápal krčka maternice a postupné zmeny na sliznici môžu neskôr vyústiť v rakovinový proces na krčku.

Jedine, ak by ste bol panic, ktorý sa dovtedy intímne nedotýkal žiadnej inej ženy (ani vzájomne orálne či dotykom na pohlaví), potom by ste si mohol byť 100% istý že to nemá od vás. Pre ňu logicky platí to isté, že ak už mala aj iné intímne kontakty či priamy styk s niekým iným, môže to mať dlhšie.Iba ak by naisto vedela, že tomu tak nie je a že bola panna a navyše nemala ani nepriamy intímny kontakt s nikým pred vami, prípadne absolvovala už vyšetrenie HPV s negatívnym výsledkom tesne pred vami, potom by mohla mať istotu, že to má od vás.

Promiskuita - striedanie partnerov je vždy riziková a dnes bohužiaľ veľmi rozšírená, čo vedie k obrovskému nárastu a šíreniu pohlavných vírusových a bakteriálnych infekcií. U žien tieto ochorenia vyšetruje gynekológ a u mužov urológ. Očkovať sa proti HPV môžu tak ženy ako aj muži čo je dnes ešte pre mnohých novinka. Nie všetky vírusy HPV sú rovnako rizikové, takže riziko u vašej bývalej partnerky bude závisieť na tom či má niektorý z vysoko virulentných typov a na kvalite jej imunitného systému a obranyschopnosti jej organizmu.

Takže to môžete mať aj vy, ale nie na 100%. Ona je na tom horšie, vy slúžite len ako prenášač a môžete nakaziť novú partnerku a tá bude mať rovnaký problém ako tá predošlá. Menej virulentné typy HPV však môže zdravý organizmus potlačiť a infekcia sa spontánne vylieči. Niektoré štúdie dávajú zápal a rakovinu prostaty u mužov do súvislosti s niektorými typmi HPV. Poraďte sa s urológom, ako ďalej.

Autor:RNDr. Andrej Gajdoš, CSc., genetická toxikológia a prevencia rakoviny
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 23 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 5000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu.

Diskusia k článku / počet komentárov (0)

Buďte prví, kto napíše komentár.

Založiť diskusiu


^ Späť na vrch