diskusia Diskusia k článku (0)

Svrbenie v konečníku

Otázka

Svrbenie v konečníku

Už asi tri týždne pociťujem svrbenie v konečníku, hlavne pri kúpaní si ho idem priam vyškriabať, bola som aj u lekárky, ktorá ma poslala na chirurgiu, chystám sa tam budúci týždeň, skúšala som na to Canesten, dubovú kôru a aj masť na hemeroidy, niekedy je svrbenie slabšie, niekedy neznesiteľné, cez deň mi to ani nepríde, ale ráno a večer. Problémy so stolicou nemám.

Odpoveď

Odpovede majú len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných a kondičných problémov. Ak máte, alebo sa domnievate, že budete mať zdravotné problémy, vždy ich prekonzultujte so svojím praktickým alebo odborným lekárom.

Ak vás lekárka poslala na chirurgiu, tak predpokladám, že to videla osobne, domnieva sa, že to môžu byť hemoroidy, ale podľa popisu vám všetky postupy, ktoré správne robíte neuľavujú svrbenie, takže to bude niečo iné. Chirurg bude vidieť priamo, či je to niečo z jeho oblasti, a ak nie, tak vás určite nasmeruje na ďalšie vyšetrenia.

Mohlo by ísť o parazitárne ochorenie (hlísty), konkrétne mrľu ľudskú (Enterobius vermicularis), pri ktorej veľmi svrbí konečník, alebo škrkavku detskú (Ascaris lumbricoides) či iného parazita. Spomeňte to lekárke a nech vám dá urobiť koprologické vyšetrenie (stolicu na parazity), a pod. Ak sa potvrdia paraziti, tak musíte potom dodržiavať hygienu pri styku so zvieratkami, psíkmi, mačičkami a pod.

Autor:RNDr. Andrej Gajdoš, CSc., genetická toxikológia a prevencia rakoviny
Odborný prispievateľ redakcie ZDRAVIE.sk.
RNDr. Andrej Gajdoš, CSc. je špecialista hygienickej služby a vedúci poradne zdravia „Genetická toxikológia pre prevenciu rakoviny“. Už 23 rokov vyšetruje chromozomálne poškodenia a rizikové anamnézy u ľudí vystavených riziku vzniku rakoviny z faktorov životného, pracovného prostredia a životosprávy. Z vyšetrení takmer 5000 osôb čerpá poznatky pre životosprávnu prevenciu rakoviny. Hodnotí u ľudí genotoxické vplyvy komplexu faktorov ako sú: slnečné a RTG žiarenie, lieky, chemikálie, cudzorodé látky, výživa, pohyb, obezita, chronické choroby, infekcie, spánok a vyčerpanosť, chronický stres, neuróza a riziká pracovného či životného prostredia, dedičnosť a pod. na onkogenézu.

Diskusia s článku / počet komentárov (0)

Buďte prví, kto napíše komentár.

Založiť diskusiu


Inzercia

Hotel Partizán**** – Tále, Nízke Tatry

Hotel Partizán**** – Tále, Nízke Tatry

Prežite krásy zimných dní a vianočných chvíľ v Hoteli Partizán**** na južnej strane Chopku.

AKCIA!!! 1 balenie + 1 balenie STRONG NATURE Zelenej kávy 20 kapsúl zdarma!

AKCIA!!! 1 balenie + 1 balenie STRONG NATURE Zelenej kávy 20 kapsúl zdarma!

Ku každému baleniu hociktorého STRONG NATURE prípravku, ktoré si objednáte cez náš e-shop www.strong-nature.sk , dostanete jedno balenie STRONG NATURE Zelená káva 20 kapsúl v hodnote 16,92 EUR zdarma.

^ Späť na vrch