Výživa a životospráva

 • Špargľa je nízkokalorická a pomáha prečisťovať organizmus

  Špargľa je nízkokalorická a pomáha prečisťovať organizmus

  Táto dužinatá zelenina sa stala v posledných rokoch veľmi obľúbenou. Existuje viacero odrôd, no v našich končinách sa konzumuje najmä zelený, biely a fialový druh špargle. Často ju používame ako prílohu k hlavným jedlám, ale dá sa z nej spraviť aj polievka či šalát. A aké sú jej výhody pre zdravie?

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk

 • Schlaďte sa v horúčavách správnymi potravinami

  Schlaďte sa v horúčavách správnymi potravinami

  Leto je jedno z najkrajších období v roku, no horúčavy nás vedia poriadne potrápiť. Pijeme litre vody a ovocných štiav s ľadom a s obľubou si dáme ľadovú zmrzlinu. Existujú však aj iné potraviny, ktoré nás schladia zvnútra.

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk

 • Oreganový olej bojuje s infekciami, pomáha pri menštruácií a podporuje trávenie

  Oreganový olej bojuje s infekciami, pomáha pri menštruácií a podporuje trávenie

  Oregano je populárna bylina, ktorú mnoho ľudí využíva ako korenie na dochucovanie jedál a len málo z nich vie, aké má pozitívne účinky pre zdravie človeka. Obzvlášť účinným je oreganový olej, ktorý si poradí s mnohými nepríjemnými, zdravotnými problémami.

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk
  Zdroj: www.organicfacts.net

 • Potraviny, ktoré podporujú spaľovanie tuku

  Potraviny, ktoré podporujú spaľovanie tuku

  Najdôležitejšou zásadou redukcie hmotnosti je vyvážená strava (bielkoviny, tuky, cukry), vitamíny a minerálne látky. Podstatná je aj zásada pravidelného stravovania. Odborníci na výživu zdôrazňujú, že strava ovplyvňuje až 80% hmotnosti. A navyše, sú tu aj potraviny, ktoré našu váhu dokážu priamo znížiť.

  Autor: Mgr. Anna Čunderlíková, zdravotnícky pracovník

 • Manuál pre začiatočníkov: ako začať so zdravou stravou

  Manuál pre začiatočníkov: ako začať so zdravou stravou

  Chcete zlepšiť svoje stravovacie návyky? Túžite po lepšej postave a v súvislosti s tým sa snažíte zmeniť svoj jedálny lístok? Prejsť na zdravú stravu nie je jednoduché, preto na to treba ísť postupne a s veľkou dávkou trpezlivosti a vytrvalosti.

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk
  Zdroj: www.helpguide.com

 • Oplatí sa jesť syry? Viete čo všetko obsahujú?

  Oplatí sa jesť syry? Viete čo všetko obsahujú?

  Dnes očakávame od potravín všetko – úžasnú chuť, vhodnú výživu, dostupnú cenu, pohotovosť a bezpečnosť. Rovnako tomu je aj pri syroch. Môžu však syry spĺňať všetky tieto kritériá? Základnou zložkou syrov je tuk a soľ, no pri striedmej konzumácii patrí medzi významnú zložku zdravého jedálnička. Pozrite sa, čo všetko ešte obsahujú.

  Autor: prevzatý článok
  Zdroj: eufic.org

 • 5 najzdravších druhov rýb

  5 najzdravších druhov rýb

  Ryby patria medzi najzdravšie potraviny, vďaka ich vysokému obsahu bielkovín, vitamínov a živín, a tým majú významný vplyv na zdravie človeka. Ako súčasť zdravej výživy sa preto odporúča ich konzumácia minimálne dvakrát za týždeň.

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk

 • Pivo vás ochráni pred pred infarktom a zlepší pamäť

  Pivo vás ochráni pred pred infarktom a zlepší pamäť

  Máte radi pivo, no všetci naokolo vám hovoria, že sa z neho priberá a nie je príliš zdravé? Tieto mýty je načase vyvrátiť, pivo v skutočnosti obsahuje až 93% vody a je omnoho ľahšie stráviteľné ako napríklad také džúsy či mlieko. Látky obsiahnuté v ňom pomáhajú predchádzať chorobám a prospievajú i pleti či vlasom.

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk
  Zdroj: Info.sk, Obc.cz, Denik.cz

 • Tieto nápoje vás v lete ochladia

  Tieto nápoje vás v lete ochladia

  Počas letných horúčav hľadá každý nejaký spôsob ako sa schladiť. Najlepšie je ľahnúť si na lehátko do tieňa a popíjať vychladený, osviežujúci nápoj. Prinášame niekoľko inšpirácií na svieže, letné drinky.

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk
  Zdroj: Youtube.com

 • Viete ako skladovať potraviny v horúčavách? Vyhnite sa týmto rizikám!

  Viete ako skladovať potraviny v horúčavách? Vyhnite sa týmto rizikám!

  V horúčavách, aké nás sprevádzajú v letných dňoch, je veľmi dôležité správne skladovanie potravín. Ak ich skladujeme pri vyššej teplote, dochádza k množeniu mikroorganizmov, pokazeniu a v prípade, že sa v nich nachádzajú choroboplodné mikroorganizmy, je aj vysoké riziko vzniku alimentárnych ochorení.

  Autor: prevzatý článok
  Zdroj: RÚVZ Banská Bystrica

 • Prečo vlastne prijímame potravu?

  Prečo vlastne prijímame potravu?

  Túto otázku si môže každý sám ľahko zodpovedať. Jeme preto, aby sme nevyhladoveli. No hlavným dôvodom je dodanie potrebných látok pre rast a funkciu tela. Preto potraviny absolvujú nespočetné množstvo metabolických procesov na zásobenie tela.

  Autor: Katarina Grich, nutričný poradca

 • 8 dôvodov prečo sa oplatí jesť banány

  8 dôvodov prečo sa oplatí jesť banány

  Banány sú jedným z najviac konzumovaných ovocí na celom svete. Väčšina ľudí ich obľubuje kvôli ich jedinečnej chuti a pritom možno ani netušia, aké sú banány pre ich zdravie prínosné.

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk

 • Ochrana kože na tanieri

  Ochrana kože na tanieri

  Doprajte si dostatok slnka a nebojte sa opáliť. Avšak nezabúdajte, že ochrana pred spálením a poškodením sa slnečnými lúčmi je nevyhnutná. Ponúkame vám zoznam potravín, ktoré vám k zdravému opáleniu pomôžu.

  Autor: MUDr. Igor Bukovský, PhD., výživa človeka
  Zdroj: www.akv.sk

 • 5 tipov pre zdravšie grilovanie

  5 tipov pre zdravšie grilovanie

  O grilovaní sa hovorí, že nie je zdravé pre ľudský organizmus, pretože počas neho vznikajú rakovinotvorné látky. Existuje však viacero spôsobov ako tieto karcinogény eliminovať a vďaka tomu si budete môcť dopriať pohodové grilovanie počas letných mesiacov.

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk
  Zdroj: www.eatingwell.com

 • Ľahko navariť, ľahko zabaliť!

  Ľahko navariť, ľahko zabaliť!

  Rozhodli ste sa využiť pekné počasie a ísť si oddýchnuť do prírody, no neviete, čo si so sebou zabaliť? Prinášame vám chutné a ľahké menu v 4 chodoch, ktoré vás dostatočne zasýti a spríjemní vám celý pobyt.

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk

 • Vieme, ktoré potraviny podporia vašu plodnosť

  Vieme, ktoré potraviny podporia vašu plodnosť

  Snažíte sa otehotnieť už niekoľko mesiacov alebo ste sa len teraz rozhodli pre tento veľký krok? Pridaním niektorých potravín do svojho jedálnička zvýšite svoju plodnosť a šancu na zdravé dieťa.

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk
  Zdroj: www.healthambition.com

 • Jahody chránia mozog!

  Jahody chránia mozog!

  Sezóna jahôd je v plnom prúde a preto by ste ani vy nemali zabúdať na všetky pozitívne účinky, ktoré toto ovocie prináša. Môžete si ho zasadiť vo svojej záhradke, alebo ho nájsť rásť v lesoch po celej Európe.

  Autor: MUDr. Igor Bukovský, PhD., výživa človeka
  Zdroj: www.akv.sk

 • Chren chutí, lieči a je výborný aj na chudnutie

  Chren chutí, lieči a je výborný aj na chudnutie

  Osahuje dvakrát viac vitamínu C ako citróny a výborný je i na chudnutie. Okrem toho povbudzuje žalúdočnú činnosť, lieči nádchu či zápaly. Koreň môžete konzumovať tiež ako prílohu k jedlám a listy pridať do šalátov.

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk

 • 43 najzdravších a najlacnejších potravín

  43 najzdravších a najlacnejších potravín

  O zdravom stravovaní čítame a počujeme zo všetkých strán. Každý si ale hneď pod zdravým stravovaním predstaví výrazne vyšší rozpočet na potraviny. Zostavili sme preto rebríček tých najzdravších a najlacnejších potravín a jedál, ktoré si môže dovoliť každý.

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk

 • Urobte si domáci nápoj, ktorý podporí činnosť vašich obličiek

  Urobte si domáci nápoj, ktorý podporí činnosť vašich obličiek

  Obličky sú jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele. Každý deň sa cez ne filtruje približne 200 litrov krvi, z ktorej sa odstraňujú látky škodlivé pre náš organizmus. Ak chcete pomôcť ich fungovaniu, pripravte si doma jednoduchý a chutný nápoj.

  Autor: Redakcia ZDRAVIE.sk
  Zdroj: www.lijekizprirode.com

Článok dňa

Inzercia

Duševná aj fyzická pohoda v jednom

Duševná aj fyzická pohoda v jednom

Moderná fytoterapia výživové doplnky Naturlíder s výťažkami z rastlín. Pomôžte si zdravím z prírody.

AKCIA!!! 1 balenie + 1 balenie STRONG NATURE Zelenej kávy 20 kapsúl zdarma!

AKCIA!!! 1 balenie + 1 balenie STRONG NATURE Zelenej kávy 20 kapsúl zdarma!

Ku každému baleniu hociktorého STRONG NATURE prípravku, ktoré si objednáte cez náš e-shop www.strong-nature.sk , dostanete jedno balenie STRONG NATURE Zelená káva 20 kapsúl v hodnote 16,92 EUR zdarma.

^ Späť na vrch