Ľudský papillomavírus

Ľudský papillomavirus - vírusová bradavica spôsobená ľudským papillomavírusom (HPV), ktorý má dnes viac ako 70 subtypov.

Ľudský papillomavirus - vírusová bradavica spôsobená ľudským papillomavírusom (HPV), ktorý má dnes viac ako 70 subtypov. Vírusové infekcie spôsobujú rôzne poškodenia na koži a slizniciach v oblasti genitálií, konečníka a v oblasti ústnej dutiny. Niektoré druhy tohoto vírusu sú onkogénne. Najviac sa vyskytuje vo vekovej skupine od 19 do 30 rokov. Stupeň zamorenosti sa v západných krajinách odhaduje na 30% až 50%. Riziku sú najviac vystavené ženy.

Príznaky ľudského papillomavírusu

Väčšina infikovaných žien nemá žiadne príznaky. U niektorých sa objavia bradavičky na pohlaví.

Príčiny vzniku ľudského papillomavírusu

Prenáša sa hlavne sexuálnym stykom, od infikovanej matky sa môže preniesť na plod.

Čo spôsobuje ľudský papillomavírus?

Mnohé z druhov nepôsobia škodlivo. Niekoľko druhov má na svedomí prípady rakoviny maternicového hrdla a konečníka.

Diagnostika ľudského papillomavírusu

Ochorenie sa dokazuje cytologicko-histologickým vyšetrením (Bethesda systém), molekulárno-biologickými metódami.

Liečba ľudského papillomavírusu

Papillomavírus sa liečiť nedá, vzniknuté výrastky sa odstránia miestnou liečbou cytotoxickými preparátmi, chirurgicky, laserom, imunoterapiou. Ženy ohrozené typmi vírusu, ktoré by mohli viesť k rakovine, musia byť pravidelne sledované gynekológom. Tieto výrastky majú tendenciu sa znova objavovať, hlavne pri oslabenej imunite.

V tomto prípade je nutné sa zamerať na celkové posilnenie imunity - v niektorých prípadoch môže stačit užívanie prostriedkov s protivírusovou aktivitou (napr. Interferon, bilinný preparát Vironal a lokálne potieranie Audironom.

Ako sa chrániť pred ľudským papillomavírusom?

Dodržovaním zásad bezpečnejšieho sexu. Kondóm poskytuje určitú ochranu, vírus sa však môže nachádzať i na častiach tela, ktoré kondómom chránené nie sú.