Chronická pankreatitída

Príspevok v téme: Chronická pankreatitída
*tina*

Ahojte, chcela by som sa poradiť lebo
mám problémy so zažívaním,
ak zjem niečo ťažké, tak mi býva zle od žalúdku, problémy s plynatosťou, mám
problémy aj so zápchou. Často mávam stavy, ako by som potrebovala sa
vyprázdniť, no nedarí sa mi, začne ma napínať na zvracanie, cítim sa veľmi zle, hneď potom ako sa vyprázdnim všetko prejde a cítim sa dobre. Bola som u obvodného lekára, ktorý mi robil vyšetrenia z krvi, zo zbytkov zo stolice (tri dni som zbierala), tu našiel zostatky po nestrávenej stolici. Uzavrel to ako chronickú pankreatitídu (dedičná dispozícia) a naordinoval mi pankreolan, ktorý
mám užívať po každom väčšom jedle. Na internete som sa dočítala, že
pri takejto diagnóze je potrebné dodržiavať nejakú diétu, obmedziť alkohol, že nie je vhodné užívanie antikoncepcie. O ničom takom som nebola informovaná, tak
by som sa rada na to spýtala. Neviete niekto prosím, niečo o tejto chorobe??? Veľmi by mi to pomohlo, ďakujeeem :-)

Romann

Dobrý deň. Potrebujem poradiť prosím. Mal som akútnu pankreatitídu s komplikáciami. Vytvorila sa mi cysta 28 cm dlhá a do nej sa dostala infekcia MRSA (tú som dostal v nemocnici dali ma na "špinavú izbu" bol som na izbe s diabetickými nohami ). V kritickom stave ma previezli do vojenskej nemocnice v Ružomberku (po známosti vďaka bohu). Ležal som tam 3 mesiace. Tri krát mi cystu napichovali, na 1x odsali 4 litre hnisu. Potom po konzultácií s Martinom mi zaviedli 2 hrubé dreni a preplachovali cystu dezinfekčným roztokom. Dostaval som viac druhov antibiotík co spôsobilo úplný rozpad črevnej mikroflóry ( stolica bola biela bez zápachu a farby - voda). Vypadali mi vlasy a začali zlyhávať obličky. Všetko som to prežil a vrátil sa domov. Mám 39 rokov alkohol nepijem a rád som papal. Teraz už ako chudý človek dodržiavam diétu. To by bolo v skratke k môjmu problému a teraz k otázke s ktorou potrebujem poradiť. Som už rok doma. Tri mesiace po prepustení som začal dosť ťažko pracovať a bolo mi fajn všetko som zvládal. Teraz na jeseň som začal mať problémy s bruchom v mieste kde sa nachádzala cysta. Keď zodvihnem niečo ťažšie začne ma to v tom mieste bolieť, stúpne mi CRP a teplota tento stav trvá týždeň a bolesť a horúčky ustúpia aj kontrolné odbery v poriadku. Takto sa mi to stalo už viac krát po sebe. Chcem sa opýtať či má niekto s takým niečím skúsenosť. Či ta rekonvalescencia k môjmu predošlému stavu môže trvať aj ( 5 rokov napr.). Či to takto bude už stále alebo sa jedná len o zdĺhavý proces hojenia? Ak niekto vie prosím poraďte mi. Veľmi pekne ďakujem.

icka

ahojte: mne pred 10 rokmi operovali žlčník.Po operácii na piaty deň som dostala silné bolesti...v žlčovodoch som mala kameň a z toho som dostala silnú pankreatitídu.Robili mi ERCP.Po tomto zákroku som bola veľm zle.Od toho času mám každý deň hnačky.Neviem nikde odýsť keď sa naje,..a pred dvomi rokmi sa to zopakovalo.ožltli mi očné bielka.Do toho ukrunú teplotu a hnačky 16 za hodinu.Znovu mi robili ERCP a bola som v nemocnici mesiac.Stále držím dietu.No hnačky sa neviem zbaviť.Aj po psychyckej stránke je to na figu.Už mám strach že ma to môže chytiť znova.Mal už niekto podobný problém?

tatianka

dobry vecer,ako tu tak citam tak nie som jedina,koho trapi pankreas.ja som pri svojej vyske178cm nikdy nemala probl.s vahou vzdy maximalne65kg

inka

viem to uplne presne v bratislave v petržalke,v nemocnici na gastroenrokrinologii.je mu to robil profesor Vavrečka.moj muž neje sladke,dava si velky pozor na cukry,tuky,soli.športuje striedavo v lete vela behava,plava,turistika.v zime bežky,stolny tenis.bicyklovanie celoročne.či vonku alebo doma.a je velky nervak čo je pre pankreas najväčši nepraitel po alkohole,aleneviem mu to vysvetliť,lebo on si stale aj tak svoje rozprava.mal vždy problemy s tlakom,brala berie lieky aj na tlak a lekar mu vždy hovori aby spomalil,je v neustalom strese,všetko musi urobiť on,lebo prakticky nikto to nevie tak dokonale ako on.a ešte vela fajči,čo nerozumie ani lekar,že ked dokaže tak precizne kontrolovať svoju dietu,oddal sa tak športu a nedokaže sa zriecť cigariet,bol aj na terapii odvykacej ale bezuspešne,nie že by nechcel ale cigarety su silnejšie ako on.

monča

Inka tvoj príbeh je tiež ukážkou biedy nášho zdravotníctva,my takisto keby sme nezháňali známosti tak možno by manžel už bol na druhom svete,chronická pankreatída je už tretia diagnóza,ktorú stanovili,ako povedal Pišta je to beh na dlhé trate.Tiež sme niekedy grilovali dosť často, dnes je to vynimka, manžel včera povedal, že sa už na mäso nemôže ani pozreť,ja mu síce hovorím, že sa mu ponúka lepší život bez prepálených tukov, hlienotvorného mlieka,ale na druhej strane je to veľké obmedzovanie.Čo športujete? Ja som si uvedomila, že prvý záchvat pankreasu mal keď prestal športovať,ale čo je horšie je nervák a nadnormálny pedant,tak neviem dokedy vydrží? Tvoj manžel jedáva sladké, alebo náhradné sladidlá? vraj cukor vyčerpáva pankreas,manžel zatiaľ keď aj počas záchvatu schudne, potom za týžden to má naspäť,i keď pre 5rokmi mal o 20kg viac,teraz má 80kg. Tvojmu mužovi zavádzali dreń pomocou ERCP,lebo manžela to tiež čaká,hneď mám obavu ako to dopadne, nevieš kde to robia kvalitne,tak díky.