Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ľudský papilomavírus bude ženy zabíjať viac ako HIV

BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) - Ľudský papilomavírus (HPV) bude kanadské ženy a dievčatá zabíjať častejšie ako vírus HIV spôsobujúci AIDS. Vyplýva to zo záverov výskumu kanadských vedcov. Súvisí to podľa nich so sexuálnym správaním a častejším striedaním sexuálnych partnerov, ako to bolo v minulosti, hlavne pred dovŕšením 16. roku života.

BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) - Ľudský papilomavírus (HPV) bude kanadské ženy a dievčatá zabíjať častejšie ako vírus HIV spôsobujúci AIDS. Vyplýva to zo záverov výskumu kanadských vedcov. Súvisí to podľa nich so sexuálnym správaním a častejším striedaním sexuálnych partnerov ako to bolo v minulosti, hlavne pred dovŕšením 16. roku života.

Riziko sa zvyšuje už pri vystriedaní viac ako dvoch sexuálnych partnerov počas celkovej sexuálnej aktivity. Cieľom výskumu gynekológov a psychológov bolo zistiť, aká je efektívnosť vzdelávacích a osvetových kampaní zameraných na zmenu sexuálneho správania mladých kanadských žien a mužov.

Výskum sa uskutočnil v čase, keď v Kanade zaznamenali nárast infikovaných HIV medzi mladými mužmi a ženami. HPV je nebezpečný aj preto, že niektoré jeho typy môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice (RKM). Upozornila na to Darina Sedláková z kancelárie WHO na Slovensku a dodala, že počas života sa vírusom HPV infikuje až 80 percent všetkých žien.

"Až päťdesiat percent sa nakazí takými, ktoré spôsobujú toto ochorenie. Použitie kondómov pritom nie je stopercentnou ochranou, pretože k prenosu stačí bežný kontakt s kožou v oblasti pohlavných orgánov," dodala D. Sedláková.

Vo výskumoch uskutočnených v SR sa odborníci zamerali hlavne na problém sýtenosti vybraných vzorcov sexuálneho správania - abstinenciu, virginitu (panenstvo), monogamiu, sériovú monogamiu, príležitostný a náhodný sexuálny styk. "Za rizikové sexuálne správanie považujeme sériovú monogamiu, náhodný (príležitostný) sexuálny styk, nedostatočnú ochranu pred pohlavne prenosnými chorobami a nechceným tehotenstvom, skorý začiatok sexuálneho života (pred 16. rokom), viac sexuálnych partnerov, nedostatočnú dĺžku času vzájomného poznávania a aplikované techniky sexuálneho styku (análny a orálny sexuálny styk)," uviedla psychologička Eva Poliaková.

"Najviac sýteným vzorcom sexuálneho správania je sériová monogamia. Vysoké percento dievčat i chlapcov malo prvý sexuálny styk s náhodným sexuálnym partnerom a mali viac ako troch sexuálnych partnerov v období posledných šiestich, prípadne dvanástich mesiacov," dodala E. Poliaková.

Zaujímavým zistením je, že dievčatá považovali za optimálne poznať viac sexuálnych partnerov pred vstupom do manželstva ako chlapci. Zároveň však väčšina dievčat ani chlapcov nevedela presne povedať, koľko sexuálnych partnerov je podľa nich bezpečné sexuálne spoznať.

V súvislosti so sexuálnym správaním sa dá hovoriť o dvoch modeloch. Prvý súvisí s pripustením rizikového správania mladých, ktoré potom racionalizujú a neberú ho vážne, alebo riziko popierajú. Ďalším významných faktorom je strach. Keď si riziková žena predstaví návštevu gynekológa, môže sa zľaknúť, že zistí niečo, čo ju iste nepoteší. Ak ho ale nenavštívi, nadobudne pocit, že je zdravá, hoci v jej najintímnejších partiách sa deje proces, ktorý sa môže v konečnom dôsledku skončiť smrťou. Ženy by si preto mali uvedomiť potrebu pravidelných gynekologických prehliadok. Určenie diagnózy a včasná liečba ešte v predrakovinovom štádiu totiž zabráni ďalší komplikáciám.

Prenosu vírusu sa dá zabrániť viacerými opatreniami. Základom je výchova a vzdelávanie, teda dostatok vedomostí o infekcii a jej prenose. Primárnou ochranou je očkovanie, nápomocný je aj skríning a v neposlednom rade komplexná prevencia sexuálne prenosných infekcií ako súčasť Národného programu pre reprodukčné a sexuálne zdravie. Očkovanie spolu so skríningom pritom zabezpečujú výrazný pokles rizika vzniku infekcie a ochorenia.

Rakovina krčka maternice zabíja vo svete každé dve minúty. Na Slovensku zomrie na túto diagnózu jedna žena každé dva dni. Sú to ale práve ony, kto môže rozhodnúť o tom, či bude ochorenie aj naďalej tretím najčastejším onkologickým ochorením u žien na celom svete vrátane Slovenska.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.