Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ľubovnianska nemocnica valorizuje mzdy a vyplatí odmeny

PREŠOV 14. marca (WEBNOVINY) – Ľubovnianska nemocnica, nezisková organizácia v Starej Ľubovni sa dostala za posledné tri roky z krízového režimu do hospodárenia s prebytkom. Vďaka tomu 356 zamestnancov nemocnice čaká od 1. júla valorizácia miezd o 9 %, v apríli sa môžu zdravotníci tešiť na odmeny za dosiahnutie kladného hospodárskeho výsledku v predchádzajúcom roku. Informoval o tom na dnešnej tlačovej besede v Prešove riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský.

PREŠOV 14. marca (WEBNOVINY) – Ľubovnianska nemocnica, nezisková organizácia v Starej Ľubovni sa dostala za posledné tri roky z krízového režimu do hospodárenia s prebytkom. Vďaka tomu 356 zamestnancov nemocnice čaká od 1. júla valorizácia miezd o 9%, v apríli sa môžu zdravotníci tešiť na odmeny za dosiahnutie kladného hospodárskeho výsledku v predchádzajúcom roku. Informoval o tom na dnešnej tlačovej besede v Prešove riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský.

Ešte pred transformáciou v decembri 2004 ukončila vtedy ešte Nemocnica s poliklinikou Stará Ľubovňa, ktorej zriaďovateľom bol Prešovský samosprávny kraj, rok s 90 -miliónovým záväzkom. V októbri 2005 vznikla neziskovka, v ktorej si PSK ponechalo účasť 70 % a mesto Stará Ľubovňa získalo 30 %.

P. Bizovský ako nový riaditeľ určil tri etapy, ako dostať nemocnicu z krízového režimu. V roku 2005 sa mu podarilo zastaviť zadlžovanie zariadenia, o rok neskôr splatili staré dlhy, v roku 2007 by mala nemocnica hospodáriť s prebytkom.

Úspech reformných opatrení potvrdila aj predsedníčka správnej rady Ľubovnianskej nemocnice a vedúca odboru financií PSK Mária Holíková, ktorá považuje túto formu transformácie za účinnú. Ľubovnianska nemocnica má osem oddelení, ponechala si 212 postelí. S 360 zamestnancami zabezpečuje okrem zdravotníckych služieb aj všetky obslužné činnosti. Rok 2007 chcú ukončiť v príjmami 190 mil. Sk. Na tento rok plánujú aj investície z vlastných zdrojov vo výške 30 mil. Sk.

P. Bizovský považuje zakladanie akciových spoločností v nemocniciach za nesprávny krok, keďže ide o peniaze z verejných zdrojov. Úspech Ľubovnianskej nemocnice považuje za výsledok dobrej komunikácie a disciplíny. Išlo o vyjednávanie s poisťovňami, dohodnutie reálnych splátkových kalendárov, vyjednanie lepších cien od dodávateľov liekov, prísne výberové konania na služby a každá objednávka ide výlučne cez jeho ruky.

PSK po transformácii verejnej správy prevzal od štátu tri polikliniky - v Giraltovciach, Sabinove a Vysokých Tatrách a päť nemocníc - v Levoči, Starej Ľubovni, Vranove nad Topľou, Humennom a Svidníku. Založenie Ľubovnianskej nemocnice ako neziskovej organizácie bolo pre PSK prvou skúsenosťou s touto formou organizácie v zdravotníctve a prinieslo úspech, konštatovala M. Holíková.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať