Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Nová terapia pre ohrozených novorodencov

KOŠICE 28. decembra (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) – Klinika neonatológie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach pripravila pre novorodencov, ktorým príchod na svet skomplikuje nedostatok prísunu kyslíka do mozgu (hypoxia mozgu), mimoriadny darček. Ako ...

KOŠICE 28. decembra (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) – Klinika neonatológie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach pripravila pre novorodencov, ktorým príchod na svet skomplikuje nedostatok prísunu kyslíka do mozgu (hypoxia mozgu), mimoriadny darček.

Ako dnes na tlačovej konferencii informoval prednosta kliniky neonatológie a riaditeľ košickej detskej fakultnej nemocnice Peter Krcho, na klinike inštalovali nový prístroj na riadené ochladzovanie telíčok novorodencov (hypotermiu), ktorý môže u takýchto detí viac než o polovicu znížiť riziko následného ťažkého postihnutia mozgu a centrálneho nervového systému.

Vo svete sa stala hypotermia, v prípadoch spĺňajúcich stanovené kritériá, najefektívnejším terapeutickým postupom. „Jeho veľkým prínosom je, že ak sa u týchto pacientov na tri dni kontrolovane zníži teplota, miera a rozsah postihnutia centrálneho nervového systému sa zníži o vyše 50 percent,“ uviedol Krcho. Dodal, že pomocou zníženej teploty dosiahnu, že sa metabolizmus v mozgu spomalí a vlastné regulačné mechanizmy organizmu nepoškodia mozgové tkanivo do takej miery, ako by to bolo bez zníženia teploty. Tento postup v súčasnosti už zahŕňa aj Európska komisia pre resuscitáciu (European Resuscitation Council - ERC) v smernici pre resuscitáciu z roku 2010.

Väčšia šanca

Podľa Krcha deti, ktoré v minulosti nemali možnosť podstúpiť takúto terapiu, ostávali v dôsledku perinatálnej hypoxie ťažko postihnuté. Diagnostikovali im rôzne formy mozgovej obrny. Dnes majú šancu, že pokiaľ sa terapia použije včas, budú mať miernejší stupeň neurologického postihnutia. Krcho zdôraznil, že terapiu môžu aplikovať len vysoko špecializované neonatologické centrá, ktoré dokážu počas regulovanej hypotermie presne monitorovať aj ostatné vitálne funkcie maličkých pacientov.

„Pozitívne účinky u našich pacientov a výsledky medzinárodných štúdií nás presvedčili, že ideme správnou cestou. Preto sme sa rozhodli zapožičať si prístroj na celotelovú hypotermiu novorodenca a plánujeme ho pre kliniku aj zabezpečiť,“ dodal Krcho. Náklady na jeden prístroj predstavujú 15 000 až 19 000 eur. Ročne je v Košickom kraji na túto terapiu indikovaných asi 10 až 20 detí, u ktorých sa môže významne zredukovať riziko ťažkého postihnutia centrálneho systému. Detská nemocnica chce zatiaľ kúpiť jeden a neskôr aj ďalší takýto prístroj.

Od roku 2003 sú vo svete známe výsledky multicentrickej štúdie realizovanej v USA, Kanade, vo Veľkej Británii a na Novom Zélande. Odborníci použili u novorodencov so známkami strednej alebo ťažkej hypoxie pred, počas, alebo po pôrode zníženú telesnú teplotu ako možnú terapiu zmiernenia následkov prekonanej hypoxie. Štúdia však po zhromaždení dostatočného počtu štatistických údajov bola predčasne ukončená. Ukázalo sa totiž, že je neetické neposkytnúť liečbu hypotermiou všetkým rizikovým novorodencom. Dnes je tento terapeutický postup – hypotermia, štandardom vo vyspelých krajinách Európy a sveta.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať