Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

BHP – tri písmená, ktoré trápia mužov najmä po päťdesiatke

Benígna prostatická hyperplázia (v skratke BHP), alebo inak zväčšená prostata, znepríjemňuje život väčšine mužov v staršom veku, najmä po päťdesiatke. Aké sú jej najčastejšie symptómy a čo môžete robiť pre zmiernenie príznakov? Prečítajte si v našom článku.

Benígna prostatická hyperplázia (v skratke BHP), alebo inak zväčšená prostata, znepríjemňuje život väčšine mužov v staršom veku, najmä po päťdesiatke. Aké sú jej najčastejšie symptómy a čo môžete robiť pre zmiernenie príznakov? Prečítajte si v našom článku.

BHP - zväčšená prostata Zdroj foto: Pixabay

Čo je to BHP?

Benígna prostatická hyperplázia (BHP) je nenádorové ochorenie, ktoré nie je život ohrozujúce. Spôsobuje ju najmä hormón testosterón, ktorý sa v prostate mení na dihydrotestosterón (DHT). Zväčšenie prostaty zapríčiňuje zablokovanie močovej rúry, a to spôsobuje nepríjemnosti s močením. BHP sa potom môže prejaviť rôzne.

Najčastejšie symptómy BPH

Medzi najčastejšie príznaky zväčšenej prostaty patria najmä:

  • Prerušované a namáhavé močenie. Zväčšená prostata tlačí na močovú trubicu a bráni moču jednoducho vytekať z močového mechúra. Je namáhavé začať močiť a trvá dlhú dobu, kým mechúr vyprázdnite. Môže to viesť až k úplnej neschopnosti vymočiť sa.
  • Náhla potreba močenia a plný mechúr. Najmä v noci je veľmi nepríjemná a často sa stane, že vstanete a vylúčite len pár kvapiek. S tým sa spája aj pocit neustále plného mechúra, čo nie je vôbec príjemné.
  • Samovoľný únik moču. Ďalšia nepríjemnosť, ktorá trápi mužov so zväčšenou prostatou.

Ochorenia zapríčinené zväčšenou prostatou

Nedostatočné vyprázdňovanie mechúra môže viesť až k infekcii, pretože baktérie v ňom sa premnožia. Infekcia môže byť sprevádzaná horúčkou a bolesťou pri močení. Takisto sa môžu vyskytnúť aj močové kamene. Moč sa zahusťuje a začnú sa tvoriť kryštáliky. Tie menšie môžu vyjsť za pomoci dostatočného príjmu tekutín von cez močovú trubicu, no tie väčšie si vyžadujú zložitejšiu liečbu. Toto všetko môže dôjsť až k poškodeniu obličiek.

Ako predchádzať zväčšeniu prostaty?

Dôležitá je zmena životného štýlu, čo znamená kvalitnejšia a zdravšia strava bez alkoholu a kofeínu a tiež dostatok pohybu a vody. Túto zmenu je vhodné podporiť tiež užívaním prírodných prostriedkov alebo vhodných výživových doplnkov.

Napríklad bylinka vrbovka malokvetá potláča zápal prostaty a močového mechúra a rieši aj iné problémy spojené so zväčšenou prostatou. Stačí zaliať 2 čajové lyžičky sušenej vrbovky 2 dcl vody a nechať pár minút lúhovať. Pije sa ráno a večer počas niekoľkých týždňov. Pomôcť môže aj tekvicový olej alebo zinok.

Ak nemáte chuť zalievať si každé ráno a večer bylinkové čajíky, s každodennou starostlivosťou o prostatu vám pomôžu tabletky na prostatu Fixoprost, ktoré obsahujú vyváženú zmes koncentrovaných prírodných extraktov. Problémy s prostatou vyriešite pohodlne užitím jednej kapsuly denne. Tieto výnimočné tabletky môžete využiť aj ako prevenciu proti ochoreniam a zápalom močových ciest. Vďaka obsahu lykopénu navyše predchádzate aj rakovine.

Ak nechcete nič zanedbať, prečítajte si aj tento špecializovaný blog o prostate, kde nájdete najnovšie informácie o liečbe a prevencii problémov s prostatou. Aby vám nič nové neuniklo, sledujte aj Facebook Fixoprost.

BHP - zväčšená prostata Zdroj foto: Fixoprost.sk

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Jadierka

Ja som žena, mám 36 rokov a mám úplne rovnaké príznaky. Takže to asi sotva bude zo zväčšenej prostaty, ktorú samozrejme nemám. Vyzerá to tak, že príčiny zväčšenej prostaty u mužov sú niekde inde a operácia teda nie je ten najmúdrejší postup.

Zdeno Zdeno

To neznamená že keď máte rovnaké príznaky, máte aj rovnakú chorobu. Navyše ste žena, tak nechápem čo reagujete na článok o prostate :-D Prostata je vec výstostne mužská. Bohužiaľ má s tým svoje skúsenosti. Beriem tento Fixoprost a je to dobrá vec. Za mňa áno.