Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Imunita neprekvitá? Aké poznáme infekcie dýchacích ciest

Má zlú imunitu! povieme o niekom, kto je často chorý. Najčastejšie takto hovoríme v sezóne viróz, ktorá automaticky prichádza s ochladením.
Zdroj foto: Shutterstock.com

Virózy sú promiskuitné dámy. Skáču z jedného človeka na druhého a chceli by ho dostať do postele. Rôzne rino-, adenovírusy či vírusy parachrípky sa už hlásia k slovu. Je ich vyše dvesto druhov a bojujú o našu pozornosť. A ak sa aj diagnóza ,,hapčí", čiže prechladnutie, považuje za banálne ochorenie, môže sa veru skončiť aj veľkými zdravotnými nepríjemnosťami.

Väčšina akútnych infekcií dýchacích ciest je vyvolaných vírusmi. U detí v predškolskom veku je to až 90-95 %. Len u 5-10 % všetkých infekcií dýchacieho traktu je prvotným vyvolávateľom baktéria.

Dýchacie cesty

Dýchacie cesty sú ucelený systém, ktorý je prostredníctvom vdychovaného vzduchu v neustálom styku s okolitým svetom. Rozdeľujeme ich na horné a dolné.

  • Horné dýchacie cesty: nosová dutina, prínosové dutiny, nosohltan, hrtan s hlasivkami.

  • Dolné dýchacie cesty: priedušnica, priedušky, pľúca.

Spoločne so vzduchom vdychujeme prach, ale aj baktérie a vírusy. Imunitný systém, ktorý sa aktivizuje, je obyčajne schopný túto infekciu zlikvidovať. Ak je však náš obranný systém tela oslabený (opakujúcimi sa infekciami, chronickým ochorením, častým užívaním antibiotík, psychickým či fyzickým stresom), vírusy a baktérie môžu na kratší alebo dlhší čas zvíťaziť nad obranou nášho tela a vyvolať infekciu.

Infekcie horných dýchacích ciest sú len zriedkavo závažné. Ochorenie sa prejavuje horúčkou, bolesťami hlavy. Objaví sa nádcha, bolesť hrdla, zachrípnutie, u detí bolesť uší. Patrí sem zápal prínosových dutín (sínusitída), zápal ucha (otitída), zápal mandlí (tonzilitída), zápal hrtanovej príchlopky (epiglotitída), zápal hltana (faryngitída), zápal hrtana (laryngitída).

Závažnejšie už bývajú infekcie dolných dýchacích ciest. Prejavujú sa kašľom, vykašliavaním a ťažkosťami s dýchaním. Patrí sem zápal priedušnice (tracheitída), zápal priedušiek (bronchitída) a zápal pľúc (pneumónia). Vážnejšie než samotné infekcie sú komplikácie, ktoré sa s nimi spájajú, napríklad chronický zápal prínosových dutín, prederavenie bubienka pri zápale stredoušia a podobne.

Medzi základné spôsoby prevencie ochorení dýchacích ciest patrí správna životospráva - dostatočný pitný režim, strava bohatá na vitamíny, minerály, stopové prvky, vlákninu, s obmedzením korenín či cukru. Dôležitou je primeraná pohybová aktivita, dostatok spánku, pobyt na čerstvom vzduchu za každého počasia, čo je vlastne súčasťou otužovania (okrem striedavej sprchy, saunovania, plávania a podobne). Podstatná je aj psychická pohoda, dostatočné vetranie, primeraná vlhkosť v byte, zabránenie pasívnemu fajčeniu. Odolnosť možno posilniť prostredníctvom imunomodulačnej liečby - predovšetkým z prírodných zdrojov. Takýchto prípravkov je na výber dostatok. Jedným z nich je aj prírodný liek Oscillococcinum.

Zdroj foto: Boiron
Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať