Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Veľký test: Porciovaný vs. sypaný čaj. Výsledok Vás šokuje

Čaj patrí medzi nápoje, ktoré väčšina z nás zvykne popíjať každý deň – na povzbudenie, na upokojenie, na zlepšenie imunity… Nie každý čaj je však vhodný na každodennú konzumáciu. Rozdiely v kvalite čajov, dostupných na našom trhu, môžu byť priepastné. Na čo všetko treba brať ohľad?
čaj

Zdroj: Shutterstock.com

Sypané čaje – sú kvalitnejšie ako porciované?

Pozrime sa napríklad bližšie na čaj proti stresu, ktorý je stále aktuálny v každom ročnom období. Pri obsahu čaju na upokojenie a dobrý spánok je zásadný obsah byliniek, ich pôvod a kvalita. Dôležitý je čas zberu bylín ale aj to, ktorá časť bylinky bola použitá.

Kvalitný čaj proti stresu by mal obsahovať zmes viacerých bylín – napríklad Rebríček obyčajný, Ľubovník bodkovaný, Levanduľu lekársku, Skorocel kopijovitý a Medovku lekársku – v pomere, ktorý zabezpečí optimálny synergický efekt. Takéto čaje zvyčajne nájdete vo forme sypanej čajovej zmesi.

Podobné zmesi vo „vrecúškovej” podobe zvyknú spravidla obsahovať menšie množstvo byliniek – napríklad Mätu piepornú, listy Medovky lekárskej, Mučenku a kvety levandule. Aj tieto čaje môžu byť účinné, ich efekt však nebude až taký výrazný ako pri viaczložkových sypaných čajoch.

Čajové vrecúška však prinášajú aj ďalšiu hrozbu – okrem rastlinnej zložky môžu obsahovať aj čajový prach, teda odpad, ktorý v kvalitnom čaji nemá čo hľadať. Podľa štúdie z mája 2013, publikovanej v odbornom časopise Food Research International, môžu čajové vrecúška, bežne predávané v supermarketoch, obsahovať zvýšenú koncentráciu fluoridov (o troj - až päťnásobok odporúčanej dennej dávky), ktoré pri dlhodobom užívaní poškodzujú zuby aj kosti.

Aké výhody majú sypané čaje?

Vyššia kvalitasypané čaje si zachovávajú väčšiu celistvosť listov, na rozdiel od porciovaných čajov, ktorých obsah býva často zomletý takmer až na prášok, čím takýto čaj prichádza o kvalitu. Pri porciovaných čajoch sa celkovo zvyknú používať suroviny nižšej kvality, ktoré sú často pozbierané z viacerých kútov sveta.

čaje

Zdroj: Shutterstock.com

Lepšia chuť – keď pijete sypaný čaj, nepijete vyvarený papier, ktorý môže byť bielený chlórom a preto toxický pre vaše zdravie, ale len čistý výluh. Bylinky alebo čajové lístky naviac nie sú uväznené v malom priestore vrecúška ale voľne plávajú vo vode, vďaka čomu dokážete z čaju vyťažiť maximum chute a vône.

Zdravší variant – sypané čaje sa zvyčajne na nič nehrajú. Kým porciované čaje často obsahujú dochucovadlá a syntetické ovocné arómy či kyselinu citrónovú, väčšina sypaných čajov má jednoduché zloženie bez zbytočnej chémie, ktoré je prijateľnejšie pre ľudský organizmus. Aj sypané čaje si môžete dochutiť – napríklad kvalitným domácim medom.

Prečo mnohí ľudia uprednostňujú porciované čaje?

Dôvodom je pohodlnosť – je jednoduchšie vybrať vrecúško a zaliať ho vodou, než pripravovať sypaný čaj, z ktorého treba odhadnúť optimálne množstvo, zaliať vodou a precediť. Umývanie riadov je jednoduchšie pri čajoch z vrecúška.

Aj tu si však viete pomôcť – kvalitné keramické sitká vám uľahčia prácu so sypaným čajom. Inšpirujte sa Japoncami a urobte si z prípravy a popíjania sypaného čaju príjemný každodenný rituál.

Tip: Ktoré čaje sú ideálna na podporu imunity v zimnom období?

V zime a na začiatku jari, keď v práci či v škole zúria chrípkové epidémie, dostáva imunita najviac zabrať. V tomto období môžu k zlepšeniu vašej obranyschopnosti prispieť napríklad kvalitné sypané čaje s obsahom bazy, mäty, rebríčka a skorocelu. Ak cítite, že potrebujete ešte výraznejšiu posilu, môžete siahnuť po doplnkoch stravy s výťažkami zo zázvora a echinacei a vitamínmi skupiny B, C a D.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať