Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Vápnik a vitamín D: To správne plus pre vaše zdravie

Vápnik a vitamín D sú nevyhnutné na budovanie pevných, hustých kostí v detstve, ale taktiež na to, aby ste ich udržali silné a zdravé aj s pribúdajúcimi rokmi. Mnoho ľudí netuší, aké dôležité tieto základné zložky potravy sú, a preto im nevenujú dostatočnú pozornosť. Zaradiť ich do každodenného jedálnička je pritom úplne jednoduché.

Ako tieto životne dôležité látky získať?

Existuje množstvo rôznych potravín, ktoré vám zabezpečia príjem vápnika, no je všeobecne známe, že tým najlepším zdrojom je mlieko a výrobky z neho. Našťastie, sú už aj na našom trhu výrobky, ktoré vám dodajú oba prvky v správnej miere. Skvelým príkladom je Mlieko Plus, ktoré neobsahuje len dávku kalcia, ale aj primerané množstvo vitamínu D. Už 2 poháre Mlieka Plus poskytujú dospelému človeku 100 % ich odporúčaného denného príjmu. Môžete si tak byť istý, že vaše kosti ako aj kosti vašich blízkych budú v tom najlepšom stave.

Čo je vápnik a prečo ho potrebujeme?

Potraviny bohaté na vápnik ako sú mliečne výrobky, ryby, mandle či listová zelenina sú v našich končinách bežne dostupné. Pomáhajú budovať a udržiavať kosti, napomáhajú zrážanlivosti krvi, umožňujú pohyb svalov a tlkot srdca. Kalcium je minerál potrebný pre život, a pritom ho každý deň strácame prostredníctvom pokožky, nechtov, vlasov, potu a podobne. Naše telo si ho ale nedokáže vyrobiť samo, preto ho musíme získavať z každodennej stravy. Ak vo vašom jedálničku chýbajú potraviny obsahujúce vápnik, telo si ho začne vyťahovať z kostí, čo môže viesť až k ich rednutiu.

Koľko vápnika potrebujeme?

ŽENY *

Vek 50 a menej – 1000 mg denne

Vek 51 rokov a viac – 1200 mg denne

MUŽI *

Vek 70 a menej – 1000 mg denne

Vek 71 a starší – 1200 mg denne

Čo je vitamín D a načo ho potrebujeme?

Hlavnou úlohou vitamínu D je jeho schopnosť pomôcť vášmu telu vstrebať kalcium, ktoré ste skonzumovali. Bez neho by sa vápnik z tela vyparil ako mávnutím čarovného prútika. Taktiež ale podporuje funkciu svalov, a teda ak sa chcete vyhnúť zdravotným problémom, nemali by ste jeho príjem podceniť. Získať ho môžete prostredníctvom slnečných lúčov alebo z potravy.

Koľko vitamínu D potrebujeme?

ŽENY A MUŽI *

Vek 50 a menej – 400-800 medzinárodných jednotiek (IU) denne

Vek 50 rokov a viac – 800-1 000 IU denne

*Zdroj: National Osteoporosis Foundation vo Washingtone