Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zvažujete kúpu sušičky bielizne? Teraz je ten správny čas

Ak si chcete zjednodušiť život, nad kúpou sušičky bielizne ďalej neuvažujte. Práve jeseň je obdobie, kedy ju najviac potrebujete. Dokonca si ju rýchlo obľúbia aj mamičky, ktorým sušička uľahčí starostlivosť o dieťa a ušetrí ich od pravidelného žehlenia.
Sušičky na prádlo

Hej.sk | Zdroj: súkr.archív

Sušička bielizne je dnes už neodmysliteľnou súčasťou mnohých domácností, ak ju ešte nemáte, neviete, o čo prichádzate. Výrazne totiž šetrí čas, miesto v byte a peniaze. Je vhodná pre rodiny s deťmi, ale aj pre samotárov, ktorí obývajú menší byt a chcú sa zbaviť sušiaku na bielizeň. Najväčším pomocníkom sú však pre alergikov, ktorí sa nemusia obávať, že im bielizeň zahltí prach a peľ z okolitého prostredia.

Zabudnite na žehlenie

Vyprať, vysušiť a obliecť. Je to jednoduché. Chýba vám v tejto rovnici žehlenie? Tak na túto činnosť môžete pokojne zabudnúť. Veľkú časť bielizne si totiž môžete priamo zo sušičky obliecť. ,,Aby sa vám oblečenie v bubne nekrčilo, odporúčame dodržiavať predpísané množstvo bielizne a oblečenie nenechávať po vysušení v sušičke. Čím dlhšie ho tam necháte, tým je vyššia pravdepodobnosť, že sa vám pokrčí,“ radí Eva Dohnalová, odborníčka na sušičky z internetového obchodu Hej.sk. V prípade košieľ sa však môže stať, že sa žehleniu nevyhnete, najmä ak si potrpíte na rukávoch ožehlených na puky.
Bielizeň, ktorá schne na balkóne alebo na šnúre v záhrade, častokrát nasaje okolité pachy a stráca príjemnú vôňu aviváže. Sušička vám ponechá bielizeň nielen voňavú, ale aj príjemne jemnú.

Ako si vybrať?

Ešte predtým, ako investujete do sušičky, nezabudnite si dobre premyslieť, kam ju chcete umiestniť. Dôležité je tiež množstvo bielizne, ktoré budete naraz sušiť. Rozlišujeme štyri druhy sušičiek - odvetrávacie, kondenzačné, s tepelným čerpadlom a kombináciu práčky so sušičkou. ,,Kondenzačné sušičky sú vhodné aj do priestorov bez okien, kde nie je zabezpečené odvetrávanie miestnosti. Vodnú paru totiž menia na vodu, a tú ukladajú do zásobníka,“ vysvetľuje Dohnalová z Hej.sk. Ak periete často, tak by ste mali voliť sušičky s tepelným čerpadlom, ktoré sú vhodné na veľmi frekventované používanie a dokonca šetria energiu. ,,Do stiesnených priestorov radíme voliť kombináciu práčky so sušičkou. Musíte však počítať s tým, že bubon práčky sa nerovná objemu sušičky. Jednu dávku vypranej bielizne je preto potrebné sušiť na dvakrát,“ upozorňuje odborníčka z Hej.sk.

Sušička bielizne môže byť vo všeobecnosti umiestnená kdekoľvek, kde máte elektrickú prípojku, a teda v spálni, na chodbe, uložená vo vnútri vstavanej skrine či zabudovaná do kuchynskej linky. Teplota miestnosti, kde ju chcete mať, by ale nemala byť nižšia ako 10 °C. Nízka teplota totiž môže viesť k poškodeniu spotrebiča, korózií či k zvýšenej spotrebe energií. Nemusíte mať obavy, že by vám priestory bytu kvôli sušičke navlhli. ,,Voda odparovaná pri sušení bielizne sa kondenzuje a hromadí v zabudovanej zbernej nádobe. Kondenzát je možné odvádzať priamo do odpadu, a tak vám odpadnú takmer všetky starosti so sušičkou,“ dodáva Dohnalová z Hej.sk.