Internista: Rýchlejšie zregenerovať organizmus po operáciách pomôže infúzia s vitamínom C

Akútne a plánované chirurgické zákroky naše telo vníma ako regulárne zranenie na fyzickej aj psychickej úrovni, keďže samotný zákrok pre nás predstavuje vysoko stresový faktor. O tom ako nášmu telu pomôcť pripraviť sa na chirurgický zásah do tela a ako sa najrýchlejšie vrátiť do bežného života sme sa rozprávali s doktorom MUDr. Vladislavom Abaffym zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates.
MUDr. Vladislav Abaffy zo súkromného centra Hippokrates

MUDr. Vladislav Abaffy / Autor foto: Sasha Točík Berkyová | Zdroj: súkr.archív

Ako sa na plánovanú operáciu pripraviť a aké dostupné prostriedky dnes môžeme využiť, aby sme predišli pooperačným komplikáciám a bolesti?

Operačný zákrok môže byť plánovaný a akútny. Pri akútnom operačnom výkone nemáme čas sa pripravovať na, pretože táto nasleduje po poranení alebo úraze, ktorý vyžaduje okamžité operačné riešenie.

Pri plánovanej operácii vieme o tejto operácii dopredu niekoľko týždňov až mesiacov a môžeme sa pripraviť. Bolo by asi zbytočné hovoriť o psychickej príprave, kto absolvoval operáciu vie aký je to stres hlavne posledné dni pred operáciou.

Tam absolvujeme predoperačné vyšetrenie a vyšetrenie na ambulancii anesteziológie, kde máme možnosť sa informovať na postupy a priebeh operácie.

Ale asi najlepšie informácie k pripravovanej operácii nám podá lekár, ktorý nám operačný výkon indikuje a s nami ho plánuje. Pri príprave na plánovanú operáciu sa vyhýbame prechladnutiu a snažíme sa zvýšiť našu imunitu správnym stravovaním a doplnením vitamínov.

Tu sa osvedčuje aj podanie vitamínu C v infúznej podobe.

Ako by sme mohli urýchliť proces hojenia rán prírodnými prostriedkami?

Hojenie rán je proces, ktorý vyžaduje aby naše telo malo dostatok vitamínov, minerálov a bielkovín.

Poranené tkanivo, lepšie povedané bunky sú nahradené novými bunkami a k tomu naše telo potrebuje hlavne aminokyseliny ako stavebné jednotky bielkovín, a samozrejme dostatok minerálov ako je selén, zinok a vitamínov ako je vitamín C.

Vitamín C prispieva k tvorbe a obnove kolagénu a navyše aj tlmí zápalovú aktivitu našich imunitných buniek, čím tiež prispieva k rýchlejšiemu priebehu hojenia operačnej rany.

Akú spotrebu vitamínu C má naše telo v období po chirurgickom zásahu či podobnej fyzicky porovnateľnej záťaži?

Spotreba vitamínu C je závislá od podmienok, v ktorých sa organizmus nachádza, počas choroby je spotreba niekoľko násobne vyššia.

Stres je stav na zvládnutie, ktorého organizmus vyžaduje vyšší prísun vitamínov a medzi nimi aj vitamínu C. Jednoduchšie povedané aj samotný operačný výkon je pre naše telo nielen poranením ale aj stresom.

Chirurgovia a ortopédi odskúšali podanie vitamínu C pred operačným výkonom a následne po operačných výkonoch.

Využili viaceré jeho funkcie v organizme – zlepšenie funkcie imunitného systému, jeho pôsobenie pri znížení bolesti a jeho prínos k zlepšeniu a urýchleniu hojenia operačných rán.

V predoperačnej príprave sa podáva 2 až 3 dni pred plánovaným výkonom denne 7,5 g vitamínu C v infúznej forme, následne pooperačne sa pokračuje s denným podaním, po 3-4 dňoch s podaním obdeň.

Ak si uvedomíme že jeho spotreba v našom tele stúpa niekoľkonásobne v pooperačnom období, je doplnenie vo forme infúzie najvhodnejším spôsobom.

Môže nám infúzne podaný vitamín C pomôcť s bolesťou sprevádzajúcou pooperačný stav?

Áno, na základe uskutočnených štúdií je dnes už dokázané že vyššie dávky vitamínu C pomáhajú v zmierňovaní bolesti tým že znižujú tvorbu zápalových faktorov, takže ich znížená tvorba sa prejavuje menším pocitom bolesti po operačných výkonoch.

A tu môžeme hovoriť nielen o plánovaných operáciách, ale aj o akútnych operáciách. Bolo preukázane zrýchlenie hojenia operačnej rany a zmenšenie pocitu bolesti po ortopedických operáciách pri použití dennej dávky 7,5g vitamínu C v infúznej forme.

Ale môžeme hovoriť aj o zraneniach, ktoré nevyžadujú operačné riešenia ako sú predovšetkým podvrtnutia kĺbov so sprievodným opuchom, bolesťou či už s poškodením alebo bez priameho poškodenia šľachy či svalu.

Aj tu je vhodné použitie vysoko dávkového vitamínu C na urýchlenie hojenia a zmenšenie bolesti postihnutého kĺbu.

Komu by ste liečbu infúzne podaným vysokodávkovým vitamínom C neodporučili?

Vitamín C vo vyššej dávke nie je vhodný u ľudí, ktorí majú zvýšené množstvo železa v krvi a s poruchami resp. ochoreniami obličiek. Všeobecne je však takáto forma terapie pre pacientov, ktorí nemajú vyššie spomínané ochorenia, dobre tolerovaná a účinná.


Neprehliadnite:

Trápi vás chronická únava? Infúzna terapia vitamínom c prináša výborné výsledky v liečbe vyčerpaného organizmu