Doprajte si plody mora

Aj keď dovolenku pri mori si toto leto asi nevychutnáme, môžeme si doma alebo v reštaurácii pochutnať aspoň na rôznych klasických či exotických plodoch mora. Obohatia nielen naše chuťové poháriky, ale aj naše telo o dôležité živiny.
Ryby – výborný zdroj omega-3

Zdroj: Unsplash / nguyen-linh

Ustrice

Táto na prvý pohľad nevábna lahôdka vám dá na začiatok zabrať. Na otváranie ustríc potrebujete špeciálny nôž s krátkou čepeľou, ktorým ich vypáčite. Skutoční labužníci si ich vychutnávajú surové, iba pokvapkané citrónom. Navyše obsahujú množstvo látok dôležitých pre ľudské telo ako vápnik, selén, vitamín C či omega-3 mastné kyseliny, ktoré prispievajú k udržaniu dobrého zraku.

Tuniaky

Tuniaky, ktoré žijú v studených severských moriach, vám asi leto v Stredomorí nepripomenú, ale zato sú jedným z najlepších zdrojov omega-3 mastných kyselín.

Ako zdroj omega-3 mastných kyselín ich odporúča aj výživová špecialistka Janka Trebulová: „Najprirodzenejším zdrojom omega-3 mastných kyselín sú hlavne tučné ryby. Obsahujú ich až niekoľkonásobne viac ako rastlinné zdroje.“

Chobotnice

Vieme, že chápadlá plné prísaviek nevyzerajú nikdy prívetivo, ale chutiť môžu výborne. Chápadlá však nie sú jediná konzumovateľná časť chobotníc, jedlé sú vlastne celé od hlavy až po „päty“. Pripravovať sa dajú na viacero spôsobov, od grilovania až po varenie. Okrem toho sú výborným zdrojom bielkovín alebo vitamínu B12.

Kalmáre

Kalmáre sa od chobotníc líšia nielen tvarom tela, ale aj počtom chápadiel – kým chobotnice ich majú len osem, kalmáre až desať. Chuťovo sú však veľmi podobné chobotniciam. Najčastejšie sa podávajú grilované alebo vyprážané. Sú veľmi chutné, ale ľudí častokrát odrádza ich trochu gumená textúra, ktorú môžu mať ak nie sú pripravené odborníkom. Sú tiež kvalitným zdrojom živočíšnych omega-3 mastných kyselín, fosforu či železa.

Ak vám morské tvory nie sú po chuti, vyskúšajte tiež výživový doplnok OmegaMarine Forte+ od NaturaMed Pharmaceuticals. Vyrába sa z kvalitného oleja z nórskych lososov, vďaka čomu je bohatý na omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Stačia dve tablety denne, aby ste získali dostatočné množstvo omega-3 a vitamínu D, ktoré prispievajú k zdravej funkcii mozgu, očí a srdca a podporujú aj zdravú imunitu.

Mesačné balenie OmegaMarine Forte+ teraz môžete vyskúšať zadarmo, len za cenu poštovného a balného. Viac informácií o produkte aj aktuálnej akcii získate na bezplatnej linke 0800 444 204 alebo na webovej stránke www.omegamarineforte.sk.

OmegaMarin Forte+

Zdroj: NaturaMed Pharmaceutical